Explícito

#30 Dom polsko-niemiecki

17 de nov. de 2023 · 28m 51s
#30 Dom polsko-niemiecki
Descripción

W 30. odcinku podcastu Forum Dialog Plus zajmujemy się wynikami wyborów parlamentarnych. Po miesiącu od głosowania nowego rządu wciąż nie ma, choć wszyscy wiedzą, kto ma większość w Sejmie. Rząd...

mostra más
W 30. odcinku podcastu Forum Dialog Plus zajmujemy się wynikami wyborów parlamentarnych. Po miesiącu od głosowania nowego rządu wciąż nie ma, choć wszyscy wiedzą, kto ma większość w Sejmie. Rząd Donalda Tuska na pewno zmieni politykę zagraniczną RP. To duży temat, przez następne miesiące i lata będziemy na pewno się nim zajmować. Dziś przyjrzymy się małemu elementowi, który jest częścią większej całości: relacjom polsko-niemieckim, a konkretnie budowie w Berlinie - Domu polsko-niemieckiego, czyli pomnika dla polskich ofiar II wojny światowej i, i właśnie, pytanie co do tego, centrum edukacyjne, centrum spotkań, czy może nic, tylko pomnik. Tylko i tak byłoby dobrze, bo do dzisiaj właściwie nie ma nic. I także z tego powodu rządowi PiS łatwo było skoncentrować dyskusję w polsko-niemieckim kontekście na reparacjach wojennych, bo wszystkich w Polsce irytuje to, że zwykli Niemcy o niemieckiej okupacji w Polsce właściwie nic nie wiedzą.
Dlatego w tym podcaście zajmiemy się tym na jakim etapie jest ten projekt, od przyszłości którego również będą zależeć losy politycznych relacji między Warszawą a Berlinem w nadchodzących latach. Rozmawiamy z prof. Peterem Oliverem Loewem, historykiem, który od 2019 roku jest dyrektorem Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt. Prof. Loew od ponad 30 lat zajmuje się relacjami polsko-niemieckimi. Deutsches Polen Institut Darmstadt jest zaangażowany w projekt budowy Domu Polsko-Niemieckiego, dlatego Peter Oliver Loew jest najlepszą osobą w Niemczech, która może wyjaśnić nam na co możemy liczyć w sprawie pomnika.
Podcast realizujemy we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.
mostra menos
Información
Autor Marcin Antosiewicz Podcasts
Organización Forum Dialog Plus
Página web -
Etiquetas

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Portada del podcast

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca