#4 Jak Przeprowadzić Zmiany i Wyrobić Nowe Nawyki (Model Stages of Change)

#4 Jak Przeprowadzić Zmiany i Wyrobić Nowe Nawyki (Model Stages of Change)
16 de abr. de 2024 · 37m 15s

Zachęcam Cię do odwiedzenia: strony dla Patronów https://patronite.pl/GiganciKomunikacjiByArturRaba 👉 kanału na YouTube https://www.youtube.com/@GiganciKomunikacjiByArturRaba 👉 IG ARTUR_RABA https://www.instagram.com/artur_raba/ 👉 LinkedIn Artur Raba Giganci Zarządzania   https://www.linkedin.com/company/arturraba/?viewAsMember=true   W dzisiejszym odcinku dowiesz się o...

mostra más
Zachęcam Cię do odwiedzenia:

👉 strony dla Patronów
https://patronite.pl/GiganciKomunikacjiByArturRaba

👉 kanału na YouTube
https://www.youtube.com/@GiganciKomunikacjiByArturRaba

👉 IG ARTUR_RABA
https://www.instagram.com/artur_raba/

👉 LinkedIn Artur Raba Giganci Zarządzania  
https://www.linkedin.com/company/arturraba/?viewAsMember=true  

W dzisiejszym odcinku dowiesz się o Modelu Stages of Change, który zrewolucjonizował sposób myślenia o zmianach zarówno w życiu osobistym, jak i w biznesie. Ten model, opracowany przez Jamesa Prochaskę i Carlo DiClemente w latach 70., skupia się na pięciu kluczowych etapach zmiany: prekontemplacji, kontemplacji, przygotowania, działania i utrzymania.  

Zacznijmy od prekontemplacji, gdzie głównym zadaniem jest budowanie świadomości o potrzebie zmiany. Na tym etapie, w kontekście biznesowym, to może oznaczać kampanie informacyjne skierowane do klientów nieświadomych potrzeby zmiany. Następnie, na etapie kontemplacji, wsparcie koncentruje się na pomocy w analizie za i przeciw zmianie, co może pomóc klientom zrozumieć korzyści płynące z produktu lub usługi.  

Gdy osoba jest już gotowa do działania, wchodzimy w etap przygotowania, gdzie kluczowe jest konkretne planowanie działań. W biznesie może to obejmować planowanie strategii wprowadzenia nowego produktu na rynek. Etap działania wymaga największego wsparcia, motywacji i monitorowania postępów, co w firmie może przejawiać się w regularnych spotkaniach postępu i celebrowaniu osiągnięć.  

Ostatni etap, utrzymanie, skupia się na stabilizacji i zapobieganiu powrotom do starych nawyków. W biznesie, może to obejmować regularne szkolenia przypominające i systemy nagród za utrzymanie nowych praktyk.  

Model ten nie tylko pozwala zrozumieć proces zmiany, ale także podnosi efektywność i trwałość wprowadzanych zmian, umożliwiając skuteczniejsze wprowadzanie nowych produktów, motywowanie zespołów i przeprowadzanie transformacji.  

Pamiętaj, że każdy etap wymaga specyficznych działań, ale kiedy są one realizowane krok po kroku, szanse na sukces znacząco rosną. Jakie są Twoje doświadczenia z wprowadzaniem zmian? Czy stosowałeś już Model Stages of Change?
Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach. 
mostra menos
Información
Autor Artur Raba
Página web -
Etiquetas

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Portada del podcast

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca