#43 Ach ten mobbing!

24 de oct. de 2023 · 41m 59s
#43 Ach ten mobbing!
Descripción

Nazywany psychologicznym terrorem w pracy potrafi zamienić życie osoby mobbowanej w piekło. Bywa też nadużyciem, zwłaszcza, gdy szef wymagający, cele zbyt ambitne, pracy zbyt dużo. Zarzuty mobbingu są kosztownym problemem...

mostra más
Nazywany psychologicznym terrorem w pracy potrafi zamienić życie osoby mobbowanej w piekło. Bywa też nadużyciem, zwłaszcza, gdy szef wymagający, cele zbyt ambitne, pracy zbyt dużo. Zarzuty mobbingu są kosztownym problemem dla wielu firm, a może być jeszcze gorzej.

Po pierwsze: mobbing jest zjawiskiem złym i niepożądanym. Po drugie pojęcie mobbingu bywa nadużywane. Po trzecie zarzut mobbingu jest dokuczliwy dla pracodawcy, gdyż ma prawny obowiązek przeciwdziałać temu zjawisku, a gdy do niego dojdzie, zapłacić poszkodowanemu zadośćuczynienie i odszkodowanie.

Nawet jeśli pracodawca zadbał wprowadzenie odpowiednich procedur antymobingowych, to i tak postępowanie wyjaśniające, powoływanie komisji antymobbingowej jest kłopotliwe. Kosztuje dużo czasu, energii, powoduje wyciąganie pracowników z dotychczasowych obowiązków i konieczność szybkiego wyjaśnienia. Postępowania wewnętrzne często kończą się stwierdzeniem, że doszło do pewnych nieprawidłowości, ale nie do mobbingu. Mogą i często mają swój ciąg dalszy w sądzie pracy.

Wiele posądzeń o nękanie w pracy to skutek trudności komunikacyjnych lub konfliktu relacji.Tymczasem po ostatniej nowelizacji art. 35 ustawy o kosztach sądowych można się spodziewać fali pozwów o mobbing, z racji tego, że pracownicy zostali zwolnieni z kosztów sądowych, niezależnie od wartości przedmiotu sporu.

Jak rozpoznać, co jest, a co nie jest mobbingiem i jak rozwiązać problem na jak najwcześniejszym etapie? Jak się uchronić przed kosztownymi z punktu widzenia Zatem procedura nie rozwiązuje problemu, znacznie lepszą drogą jest mediacja jako element poprzedzający lub zastępujący uruchomienie procedury.

Jeśli interesuje Cię temat mediacji i konfliktów w miejscu pracy, wejdź na stronę www.o-media.pl, gdzie znajdziesz ciekawe teksty blogowe. Odwiedź profil Mediator Ewa Kosowska-Korniak na Facebooku i Kocham Mediacje na Instagramie.
mostra menos
Información
Autor dr Ewa Kosowska-Korniak
Página web -
Etiquetas

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Portada del podcast

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca