#44 Job interview – Jak poradzić sobie na rozmowie o pracę w języku angielskim?
Descarga y escucha en cualquier lugar
Descarga tus episodios favoritos y disfrútalos, ¡dondequiera que estés! Regístrate o inicia sesión ahora para acceder a la escucha sin conexión.
Descripción
Powiedzmy sobie szczerze: pierwsze wrażenie czyli strój jest ważny (chyba, że jesteś genialnym programistą, wówczas możesz sobie przyjść w kolorowych gaciach w kwiatki i to będzie ok). Muszę przyznać, że...
mostra másI w końcu pada to pytanie o język angielski. Dla wielu osób jest to ogromny stres, a więc zastanowimy się, jakie pytania mogą paść i spróbujemy przygotować się do nich.
Najważniejszą uwagą bowiem którą często przekazywały mi osoby z działów kadr był to fakt, że wiele osób po prostu nie mówiło nic. Cisza.
A więc pierwszą i najważniejszą poradą, którą chciałabym wam przekazać – to mów. Jeżeli nie wiesz co powiedzieć, to powiedz, że nie wiesz co powiedzieć. Opowiedz, co czujesz. Wiele osób uzbrojonych w taką wiedzę zaczynało mówić i bardzo szybko było w stanie przejść do konkretów i rzeczywiście albo odpowiedzieć na konkretne pytania po angielsku albo nawiązywała się miła, niezobowiązująca rozmowa – i to tak naprawdę chodzi. Jeżeli przyszły pracodawca jest zainteresowany pracą z tobą, to chce wiedzieć, że potrafisz wypowiedzieć się po angielsku. Szczegółów się douczysz, słownictwa się douczysz. Jeżeli zaczniesz mówić to już jest to ogromny krok do sukcesu. Pamiętaj, że nie musisz od razu być anglistą. Musisz się porozumiewać. Jeżeli zaś w pracy będziesz korzystać z języka to już dzięki temu będziesz mieć możliwość rozwijania się w tej dziedzinie.
Pamiętaj też – bądźcie szczerzy. Bardzo często rekruter dobiera osoby do zespołu. W zespole powinny być osoby o różnych osobowościach, doświadczeniach, wiedzy. Wówczas zespół działa dynamicznie, uzupełnia się i osiąga rezultaty. Dlatego też nie obawiajcie się pokazać prawdziwego siebie. Dzięki temu bowiem nowa praca naprawdę ma potencjał, aby przynieść wam wiele radości i satysfakcji.
Dwie główne rady na początek więc: mów, mów i bądź szczery.
Najważniejsze słowa i wyrażenia, które musisz znać idąc na rozmowę o pracę:
To hire – wynająć, zatrudnić kogś
To employ – zatrudnić kogoś
An employee – pracownik
An employer – pracodawca
To be responsible for – być odpowiedzialnym za
To be in charge of – być odpowiedzialnym za
to earn – zarabiać
to be promoted – awansować
to be dismissed – zostać zwolnionym (informal: to be fired, to be sacked)
to be made redundant – zostać zwolnionym z powodu redukcji stanowiska pracy
to quit a job – zrezygnować z pracy
to resign from a job – zrezygnować z pracy
to specialize in – specjalizować się w
graduate from – ukończyć ..
to be good at – być dobrym w
skills – umiejętności
Could you repeat that, please? – czy mógłbyś powtórzyć, proszę?
If I understand well, … - jeżeli dobrze rozumiem
Prześledzimy teraz najczęściej pojawiające się pytania podczas rozmów o pracę.
What were your responsibilities in the previous job?
I was responsible for..
I was in charge of … sales, finance, marketing. I was assisiting customers and I was answering their claims.
Grammar note: bardzo przyda wam się wysłuchanie odcinka podcastu dotyczącego czasów narracyjnych, czyli czasów przeszłych – odcinek nr 11. Muszę was również odwołać do odcinka nr 14, w którym omawiałam czasy present perfect i present perfect continuous. Prawidłowe zastosowanie czasu przeszłego past simple lub past continuous zależy od tego, czy kiedyś pracowaliście w danej pracy czy też pracujecie tam jeszcze.
I tak odpowiednio zastosujemy konstrukcję:
I was responsible for…
I was in charge of..
Lub
I have been responsible for…
I have been in charge of …
Inne wyrażenia do opisywania obowiązków:
I had to…
My duties included…
Why would you like to change your job?
I want to..
I would like to..
I would like to change my job because I am looking for new opportunities. I would like to develop and learn new skills. I can do it when I have new challenges. I hope that he I will be able to find new tasks which will give me the chance to learn something new.
Grammar note: after temporals we use no “will”
“can” używamy tylko w czasie teraźniejszym i przeszłym, w czasie przyszłym musimy zatąpić czasownik „can” wyrażeniem „to be able to”
What tasks didn’t you like in your job?
Pamiętajcie, aby nigdy nie krytykować poprzedniego pracodawcy ani nie mówić nic złego o byłych firmach.
Musicie tutaj wybrać zajęcia dosyć neutralne, aby nie stworzyć wrażenia, że możecie nie być otwarci na nowe wyzwania lub współpracę.
I really disliked….
It annoyed me…
I didn’t like…
Can you tell me something more personal about you?
I graduated from…
I worked for..
I enjoy reading/watching series/cycling/…
I have always wanted to visit Scotland..
I am interested in …
Where would you like to be in 5 years?
I want to..
I would like to..
I would like to be seen
At this point/now it is hard for me to say where I could be, but…
Możesz spróbować pokazać, że twoja wizja rozwoju jest spójna z wartościami i celami firmy.
Jeżeli jest to mała firma i nie ma rozbudowanej hierarchii, powinieneś docenić na przykład rodzinną atmosferę, podmiotowe traktowanie i możliwość bliskich kontaktów ze wszystkimi pracownikami; w dużej firmie zaś doceniona bardziej będzie twoja ambicja awansu i rozwoju.
e.g.
I am very ambitious and would like to take up new tasks and challenges. I am a good team player and wish to contribute to results.
Why do you want to work in this position?/in this company?
Oczywiście przypominam, że przed rozmową o pracę należy się przygotować I sprawdzić podstawowe informacje o firmie. Może to być strona internetowa firmy, ale mogą to być również portale takie jak linkedin. Przedstawiając swoją osobę warto podkreślić jakie korzyści możesz dostarczyć firmie.
I think it is the best place for me because…
It is important for the vision of my career to work for a company from your branch of business.
What are you strengths/weaknesses? What are you strong/weak points?
To też jest trudne pytanie dla wielu osób. I tutaj może wam pomóc odcinek nr 32 podcastu, w którym opowiadam o słownictwie wykorzystywanym do opisywania osobowości. W odcinku tym znajdziecie mnóstwo słownictwa, które pomoże Wam opisać swoje mocne strony oraz swoje słabsze strony.
Wydaje mi się, to dla osób starających się o pracę pytanie o słabe strony jest chyba najtrudniejszym pytaniem… Najlepiej jest znaleźć u siebie taką słabą stronę, którą możemy z czasem poprawić, zmienić. Np. nie lubię publicznych wystąpień, nie umiem obsługiwać tabel przestawnych w excelu itp. Są to dobre wątki do nawiązania relacji, pokazujecie, że patrzycie na siebie krytycznie i podajecie cechę, która nie wyklucza was – możecie wręcz zamienić ją na mocną stronę, kiedy pokażecie, że wymienioną cechę „naprawiacie”.
Możecie więc powiedzieć:
I am versatile. – Jestem wszechstronny.
I am flexible. – Jestem elastyczny.
I am ambitious. – Jestem ambitny.
I like challenges. – Lubię wyzwania.
I am good at creating new ideas. – Jestem dobry w wymyślaniu pomysłów.
Spróbuj umotywować swoje twierdzenie:
I am flexible, because whenever my company comes up with new projects I am always ready to quickly finish my old tasks and switch to new challenges. It energizes me a lot.
A słyszeliście o tzw. Extreme interviews czyli dziwnych pytaniach?
Są to pytania typu:
Gdybyś mógł być drzewem, jakim drzewem byłbyś?
Gdybyś mógł polecieć na inną planetę, to na którą?
Jakim zwierzęciem chciałbyś się stać?
Ile jest okien w Warszawie?
Wiele osób twierdzi, że te pytania są po prostu głupie. Ale bardzo często stosują je duże korporacje (google, apple, Microsoft).
Kiedy pytałam pracodawców o tego typu pytania, powiedzieli, że wbrew pozorom bardzo dużo można z nich wyczytać. Czy jesteś kreatywny, czy masz poczucie humoru, jaką masz osobowość (np. odpowiadając na pytanie – jakim samochodem chciałbyś się stać – sportowym, terenowym, kabrioletem, limuzyną – pokazujesz w dużej mierze jaką masz osobowość, prawda?)
W jednej z firm zapytano – ile jest okien w Warszawie?
Wydaje się dziwne i pierwsza odpowiedź, jaka wam się nasuwa to … nie wiem?
Okazało się, że akurat tej firmie zależało na sprawdzeniu, czy dana osoba podejmuje próbę kalkulacji, liczenia, np. w Wwie mieszka ok 2 ml osób, każdy ma dostęp do co najmniej 1 okna etc.
Inne firmy chcą badać kreatywność i szybkość reakcji – zresztą spróbujcie sami i sprawdźcie, co wasi znajomi odpowiadają na takie pytania i czy ich odpowiedzi potwierdzają ich osobowość!
W tego typu pytaniach bardzo przydadzą się okresy warunkowe – polecam więc przesłuchanie odcinków podcastu nr 27 i 29.
Información
Autor | Monika Podbielska |
Organización | Monika Podbielska |
Página web | - |
Etiquetas |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company
Comentarios