00:00
38:39
Niby to wiemy, ale jakoś tak się dzieje, że wciąż kobiet w technologiach za mało. Według różnych danych średnio w Polsce to 15%, czasem nawet 16,5% osób na stanowiskach technicznych. Wciąż mało. Polska zajmuje 24 miejsce w Europie pod tym względem, choć średnia dla Europy wynosi… 19%* (źródła poniżej). Jak to zmieniać? Co można zrobić?

O roli kobiet w technologiach i o technologiach w życiu kobiet rozmawiamy z Magdalena Dziewguć. Country Director, Google Cloud.

Magda Dziewguć jest niekwestionowaną liderką w branży nowych technologii. Pracuje dla Google Cloud, gdzie od kilku lat współtworzy #WarsawCloudCity. Dzięki jej zaangażowaniu polska stolica staje się ważnym centrum kompetencji technologicznej Europy. Jest również członkiem Rad Nadzorczych banku BNP Paribas i Grupie InPost. Jest jedną z założycielek Digital University oraz Stowarzyszenia LiderSHE w Polsce. Na swoim Instagramowa @mama_pracuje_bo_lubi motywuje do łączenia macierzyństwa z aktywnością zawodową. Mama Soni, Adasia i Franka aktywnie działa na rzecz większej obecności kobiet w przestrzeni publicznej. Magda jest przekonana, że te dwa czynniki zmieniają świat na lepsze: nowe technologie i więcej decyzji podejmowanych przez kobiety.

“Wielkie technologiczne korporacje osiągają zdecydowanie lepsze wyniki w zatrudnianiu kobiet, choć i tak daleko do względnej równowagi. Kobiety stanowią 37,5% zespołów ogółem w Google’u i 35,9% osób pełniących role menedżerskie w tym przedsiębiorstwie (Diversity Annual Report 2022)”*.
  • Jakie rozwiązania stosowane są w tych firmach?

  • Co jest kluczowe aby zmiana nastąpiła o wiele szybciej?

  • A także czy najnowsze technologie, a właściwie przyspieszenie rozwoju technologicznego na świecie; sztuczna inteligencja, biotechnologia, digitalizacja mają szansę wesprzeć wyrównywanie szans kobiet na świecie?


To tylko kilka z pytań, na które szukamy odpowiedzi!
Zapraszam do wysłuchania naszej rozmowy!

Ważne i ciekawe linki do odcinka:
https://www.linkedin.com/in/magdadziewguc/
https://www.instagram.com/mama_pracuje_bo_lubi/
https://about.google/belonging/diversity-annual-report/2022/hiring/

Raport: “Startupy, Venture Capital i nowe technologie. Czy płeć ma znaczenie?”
Wersja polska: https://drive.google.com/file/d/1j6JTbEDEr0H5d5j_uCu7aSyzHkGoFnsf/view?usp=drive_link
Wersja angielska: https://drive.google.com/file/d/1GkQJpZpMmPcTZIXgxXidRR2ckUXkqkdX/view?usp=drive_linkBadania:https://nofluffjobs.com/insights/raport-kobiety-w-it-2022/https://nofluffjobs.com/insights/raport-kobiety-w-it-2023/

Chcesz mieć więcej kobiet w swoich zespołach?

Zapraszam do kontaktu: https://www.linkedin.com/in/agnieszka-czmyr-kaczanowska/
i na https://talenti.pl/dla-pracodawcy/

I już dziś, do kolejnego odcinka!
Niby to wiemy, ale jakoś tak się dzieje, że wciąż kobiet w technologiach za mało. Według różnych danych średnio w Polsce to 15%, czasem nawet 16,5% osób na stanowiskach technicznych. Wciąż mało. Polska zajmuje 24 miejsce w Europie pod tym względem, choć średnia dla Europy wynosi… 19%* (źródła poniżej). Jak to zmieniać? Co można zrobić? O roli kobiet w technologiach i o technologiach w życiu kobiet rozmawiamy z Magdalena Dziewguć. Country Director, Google Cloud. Magda Dziewguć jest niekwestionowaną liderką w branży nowych technologii. Pracuje dla Google Cloud, gdzie od kilku lat współtworzy #WarsawCloudCity. Dzięki jej zaangażowaniu polska stolica staje się ważnym centrum kompetencji technologicznej Europy. Jest również członkiem Rad Nadzorczych banku BNP Paribas i Grupie InPost. Jest jedną z założycielek Digital University oraz Stowarzyszenia LiderSHE w Polsce. Na swoim Instagramowa @mama_pracuje_bo_lubi motywuje do łączenia macierzyństwa z aktywnością zawodową. Mama Soni, Adasia i Franka aktywnie działa na rzecz większej obecności kobiet w przestrzeni publicznej. Magda jest przekonana, że te dwa czynniki zmieniają świat na lepsze: nowe technologie i więcej decyzji podejmowanych przez kobiety. “Wielkie technologiczne korporacje osiągają zdecydowanie lepsze wyniki w zatrudnianiu kobiet, choć i tak daleko do względnej równowagi. Kobiety stanowią 37,5% zespołów ogółem w Google’u i 35,9% osób pełniących role menedżerskie w tym przedsiębiorstwie ( Diversity Annual Report 2022 )”*. Jakie rozwiązania stosowane są w tych firmach? Co jest kluczowe aby zmiana nastąpiła o wiele szybciej? A także czy najnowsze technologie, a właściwie przyspieszenie rozwoju technologicznego na świecie; sztuczna inteligencja, biotechnologia, digitalizacja mają szansę wesprzeć wyrównywanie szans kobiet na świecie? To tylko kilka z pytań, na które szukamy odpowiedzi! Zapraszam do wysłuchania naszej rozmowy! Ważne i ciekawe linki do odcinka: https://www.linkedin.com/in/magdadziewguc/ https://www.instagram.com/mama_pracuje_bo_lubi/ https://about.google/belonging/diversity-annual-report/2022/hiring/ Raport: “Startupy, Venture Capital i nowe technologie. Czy płeć ma znaczenie?” Wersja polska: https://drive.google.com/file/d/1j6JTbEDEr0H5d5j_uCu7aSyzHkGoFnsf/view?usp=drive_link Wersja angielska: https://drive.google.com/file/d/1GkQJpZpMmPcTZIXgxXidRR2ckUXkqkdX/view?usp=drive_link Badania: https://nofluffjobs.com/insights/raport-kobiety-w-it-2022/ https://nofluffjobs.com/insights/raport-kobiety-w-it-2023/ Chcesz mieć więcej kobiet w swoich zespołach? Zapraszam do kontaktu: https://www.linkedin.com/in/agnieszka-czmyr-kaczanowska/ i na https://talenti.pl/dla-pracodawcy/ I już dziś, do kolejnego odcinka! leer más leer menos

hace 4 meses #diversity, #inclusion, #stem, #technology, #women, #womenintech, #womenpower