Fiat 125p - legenda polskiej motoryzacji

16 de sep. de 2024 · 4m 41s
Fiat 125p - legenda polskiej motoryzacji
Descripción

W magazynie „Auto Radio – Moto Radio” co pewien czas mówimy o historii polskiej motoryzacji. Powodów jest wiele. Jednym z nich jest rocznica zakończenia produkcji Fiata 125p, którego historia zaczęła...

mostra más
W magazynie „Auto Radio – Moto Radio” co pewien czas mówimy o historii polskiej motoryzacji. Powodów jest wiele. Jednym z nich jest rocznica zakończenia produkcji Fiata 125p, którego historia zaczęła się jesienią 1967 roku…
W 1965 roku rząd polski zdecydował zmodernizować i rozbudować fabrykę FSO, a także uruchomić na licencji produkcję średniolitrażowego samochodu. Gdy kraje Europy Zachodniej przeżywały rozkwit motoryzacji, produkcja krajowa w tym czasie nie przekraczała 25 tysięcy sztuk, a po polskich drogach jeździło zaledwie 245 tysięcy aut. Samochód był dobrem luksusowym, zarezerwowanym głównie dla elit i dygnitarzy państwowych. Nie myślano więc o małych samochodach małolitrażowych i motoryzacji masowej. Potrzebny był raczej nowy samochód, który nadałby impuls gospodarce, zwiększyłby eksport kraju, zaspokoiłby potrzeby administracji publicznej i pozwoliłby na utworzenie tak funkcjonalnych wersji, jak radiowóz, sanitarki czy pick-upy. Podobnie jak w 1931 roku w przypadku Polskiego Fiata 508, również i tym razem wybór polskiego rządu padł na producenta z Turynu. Początkowo umowa licencyjna dotyczyła Fiata „1300-1500”, produkowanego od 1961 do 1967 roku w zakładzie Mirafiori we Włoszech. Dopiero w maju 1966 roku Fiat zaproponował zastąpienie tego samochodu całkowicie nowym modelem „125”, znajdującym się jeszcze wówczas w fazie projektowej, który miał pojawić się na włoskim rynku rok później. Rząd polski zaakceptował tę propozycję, ale zdecydował o pozostawieniu silników z poprzedniego modelu. W taki oto sposób strona polska zapewniała sobie zgodę włoskiej firmy na eksport Polskiego Fiata 125p na rynki międzynarodowe (z wyjątkiem Włoch). Było to ważne, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że z całkowitej produkcji wynoszącej ponad 1,45 mln egzemplarzy (w okresie od 1967-1991), aż 875 tysięcy było przeznaczonych na eksport. W Polsce popyt na samochód był bowiem stosunkowo ograniczony ze względu na cenę aut przekraczającą czteroletnie średnie zarobki.
mostra menos
Información
Autor Radio Kielce
Organización Radio Kielce
Página web -
Etiquetas

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Portada del podcast

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca