Między Drzewami #66 O kwiatkach i pszczółkach [Maciej Chromy]
Descarga y escucha en cualquier lugar
Descarga tus episodios favoritos y disfrútalos, ¡dondequiera que estés! Regístrate o inicia sesión ahora para acceder a la escucha sin conexión.
Descripción
Gościem odcinka jest Maciej Chromy, leśniczy w Nadleśnictwie Wichrowo (RDLP Olsztyn), znany również z cyklu filmów na kanale Echa Leśne pn. Oblicza Lasów. Fotograf przyrody, bartnik, pszczelarz, niestrudzony wędrowiec i...
mostra másW rozmowie z Pauliną, Maciej opowie o sztuce dziania barci, o problemach pszczół w Polsce i o sposobach na poprawienie ich bytu w naszych własnych ogródkach.
Chcesz z nami porozmawiać? Dołącz do naszej społeczności na Facebooku - zapraszamy do grupy Między Drzewami Podcast: https://www.facebook.com/groups/200577924563446
20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów. Warto pamiętać, że pszczoły zapylają aż 80 proc. gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze roślinnego pochodzenia. Z Programu Środowiskowego ONZ wynika, że 84 proc. z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie wymaga zapylania przez owady, głównie pszczoły, mało tego, wyłącznie te ostatnie zapylają 90 proc. roślin nieuprawnych. Szacuje się, że w Polsce praca pszczół jest warta ponad 4 mld zł rocznie, pozyskiwanie miodu to tylko część ich działalności, gdyż zapylającą też krzewy i drzewa.
“Jeśli zginie ostatnia pszczoła na kuli ziemskiej, ludzkości pozostaną 4 lata życia” (rzekomo Albert Einstein)
Czy wiesz, że:
- ¾ tego, co jemy, zależne jest od pracy pszczół;
- wartość zapylania wyceniono na ponad 4 mld zł rocznie w Polsce (usługa ekosystemowa);
- 90% wszystkich roślin kwiatowych na planecie potrzebuje udziału zapylaczy, a 80% roślin lądowych - wymaga pszczół;
- pszczoły są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ekosystemów.
Linki:
o projekcie Pszczoły wracają do lasu: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/lesnicy-dla-pszczol-projekt-201epszczoly-wracaja-do-lasu201d
książki wydane przez CILP (“Ochrona owadów zapylających w ekosystemach leśnych”)
książki polecane przez Maćka:
- “Pszczoły miodne i niemiodne”, Justyna Kierat
- "Pszczoły" Piotr Socha
- "Ostatni bartnicy Europy, jakich spotkałem" Niesamowity, barwny album profesora Hejke o bartnikach na Kresach, głównie obecnej Białorusi. Potomkach bartników. Podróż w czasie.
Album "Barć" Rogozińskiego
"Bartnictwo w Puszczy Białowieskiej" J.J. Karpiński.
“Żądła rządzą” Dave Goulson (co prawda o trzmielach, ale bardzo interesująca)
"Łąka" Dave Goulson
Film "Mikroksomos" (owady łąk i pastwisk)
infografiki pszczele na stronie LP
! Nowe odcinki podcastu "Między Drzewami" są publikowane w każdy czwartek o 19:00 na YouTube na kanale Lasów Państwowych oraz we wszystkich serwisach streamingowych z podcastami (Spotify, Google Podcasts, Deezer, Apple Podcasts, iTunes, Lecton, EmpikGo, Spreaker i wielu innych). Zasubskrybuj, by nie przegapić!
Prowadzenie: Paulina Król, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych
Gość: Maciej Chromy, Nadleśnictwo Wichrowo
Produkcja: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych 2021
Información
Autor | Między Drzewami |
Organización | Między Drzewami |
Página web | - |
Etiquetas |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company
Comentarios