MLG2.4: DNA marki - czyli o markach, które wiedzą, jakie są i czego chcą (Gość: Karolina Szarpak)

6 de mar. de 2019 · 33m 48s
MLG2.4: DNA marki - czyli o markach, które wiedzą, jakie są i czego chcą (Gość: Karolina Szarpak)
Descripción

Witam w trzecim odcinku sezonu Social Media. Moim gościem jest Community Manager agencji Abanana Advertising, Karolina Szarpak. Hasłem podcastu tym razem jest DNA marki, czyli narzędzie-instrukcja tłumacząca, jaka jest marka,...

mostra más
Witam w trzecim odcinku sezonu Social Media. Moim gościem jest Community Manager agencji Abanana Advertising, Karolina Szarpak.

Hasłem podcastu tym razem jest DNA marki, czyli narzędzie-instrukcja tłumacząca, jaka jest marka, jak powinna być postrzegana przez konsumentów, jak można ją komunikować i jaką ma osobowość. DNA marki jest stosunkowo nowym pojęciem, wcześniej mówiło się o punktach wyróżnienia, o czymś, co charakteryzowało daną markę. Dzisiaj marka ma być czymś, co dostarcza doznań i z czym konsument może się utożsamiać. Ponieważ wspomnieliśmy pozycjonowanie, trzeba od razu sprostować – nie chodzi o pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Chodzi o pozycjonowanie w głowie konsumenta, czyli atrybuty, które trzeba brać pod uwagę przy postrzeganiu marki: jaka jest, jakie ma wartości, jaką ma osobowość, jakie ma przekonania, w co wierzy, w czym jest lepsza od innych, co ją wyróżnia, czym się zajmuje, jakie korzyści płyną z korzystania z danego produktu, jakie obietnice spełnia? W przypadku, gdy na półkach sklepów mamy 50 rodzajów jednego produktu, to na decyzję, który wybierzemy, może wpłynąć utożsamianie się z daną marką. A o utożsamianiu się decyduje sieć powiązań. Marka może się kojarzyć ze wspomnieniami konkretnych aktywności, wydarzeń, wiarą we wspólne wartości, nawet z zapachami.

Firmy, które rozpoczynają komunikację, strategię budowania DNA marki powinny mieć jasno sformułowaną. W praktyce bywa różnie, a pierwszym zadaniem agencji jest odgadnięcie, czy “czuje” markę. Do tego przydaje się moodboard – obraz marki. To slajd prezentacji, składający się ze zdjęć i obrazów, na podstawie którego klient ocenia, czy agencja dobrze rozumie markę. Przygotowanie takiej strategii marki i zaprezentowanie jest kluczowe, by agencja mogła przygotować propozycje działań marketingowych.

Poświęcamy w tym odcinku sporo miejsca jednemu z naszych klientów, marce Verbena. Potraktujcie to jako interesujący i wnikliwy case study, z którego można wynieść wiele wskazówek dla własnej marki lub współpracy z Waszymi klientami.

DNA marki może być rozmyte albo bardzo wyraziste. Można to poznać po komunikacji, jaką marka prowadzi. W tym przypadku za case study służy nam marka TOŁPA – ogólnodostępna marka kosmetyczna, wchodząca w skład firmy, która jako jedyna na świecie opatentowała ekstrakt torfowy.

Podsumowując – w tłumie zamazanych marek, ostrość jest ustawiona zawsze na kilka z nich. To marki mające własne DNA, które wiedzą, czego chcą, które wiedzą, do której grupy docelowej zostały stworzone, i dzięki temu mogą zagarnąć konkretny obszar rynku. Ale nawet one osiągnęły dopiero połowę sukcesu, bo wiele zależy od tego, jak wykorzystują DNA do tworzenia historii marki i jak długo na nie będziemy zwracać uwagę.

Z tego odcinka dowiecie się:
Co to jest DNA marki?
Jakie są 3 główne cechy marki w pozycjonowaniu?
Czym jest pozycjonowanie w kontekście DNA marki?
Co decyduje przy wyborze produktu danej marki spośród konkurencji?
Co to jest Moodboard?
Jak agencji reklamowej przydaje się DNA marki?
Jak przenieść DNA marki do mediów społecznościowych?
Czym jest lolcontent?
Jakim językiem komunikują się różne marki?
Od czego zależy język komunikacji marki?
Jak przebiega proces komunikacji marki Verbena?
Kiedy marka potrzebuje DNA?
W jakim celu buduje się DNA marki?
Jakie są najważniejsze elementy DNA marki?
Czym charakteryzuje się rozmyte DNA marki?
Czym charakteryzuje się wyraziste DNA marki?
Jakie marki mają wyraziste DNA?
Jakie są charakterystyczne elementy DNA marki TOŁPA?
Dlaczego warto zwracać uwagę na język komunikacji marki?
O czym jeszcze marki muszą pamiętać, oprócz zwrócenia na siebie uwagi?

Dołącz do grupy networkingowej podcastu Marketing ludzkim głosem
https://www.facebook.com/groups/MarketingLudzkimGlosem/
mostra menos
Información
Autor Łukasz Wołek
Página web -
Etiquetas

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Portada del podcast

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca