MLG3.4: Eksplikacja - czyli co wpływa na koszty produkcji wideo (Gość: Marcin Andruchów)

6 de ago. de 2019 · 43m 45s
MLG3.4: Eksplikacja - czyli co wpływa na koszty produkcji wideo (Gość: Marcin Andruchów)
Descripción

Cześć! Zapraszam na kolejny odcinek podcastu o produkcji filmowej, którego gościem ponownie jest Marcin Andruchów z Muchas Gracias. Dzisiejszym hasłem jest pojęcie eksplikacja. Słowo to pochodzi z łaciny i oznacza...

mostra más
Cześć! Zapraszam na kolejny odcinek podcastu o produkcji filmowej, którego gościem ponownie jest Marcin Andruchów z Muchas Gracias. Dzisiejszym hasłem jest pojęcie eksplikacja.

Słowo to pochodzi z łaciny i oznacza wyjaśnienie. W kontekście produkcji wideo można je właśnie tak traktować. Eksplikacja może być tworzona przez różnych ludzi, na różnych etapach i w różnych celach. Tak też np. reżyser stworzy ją, aby pełniła rolę objaśnienia dla reszty ekipy; zawiera szczegółowy opis podejścia reżysera do danego tematu, dokładne rozwinięcie sposobu realizacji pod względem technicznym, a także budżetowym. Zazwyczaj występuje w formie dodatkowego dokumentu do kosztorysu. Czasami niewiele różni się od treatmentu, o którym rozmawialiśmy w poprzednim odcinku. W niektórych przypadkach eksplikacja jest zbędna, ponieważ już scenariusz wszystko dokładnie prezentuje lub osoby zaangażowane w produkcję z doświadczenia wiedzą, jak realizacja musi wyglądać, i niepotrzebne są im instrukcje. Eksplikacja udowadnia natomiast, że reżyser wie, jak zrobić dany spot, a także jakie muszą być zasoby techniczne, kadrowe, sprzętowe, jakich efektów należy użyć w postprodukcji i jakie inne nieoczywiste rzeczy czy usługi będą potrzebne.

Sam kosztorys jest bardzo złożoną kwestią. Istnieją dwa modele budżetowania projektu. Pierwszy to taki, w którym budżet klienta od początku jest znany – wówczas porównuje się oferty podwykonawców i przedstawia te najbardziej atrakcyjne. W przypadku drugiego modelu budżet nie jest określony – w tym przypadku porównuje się ceny poszczególnych usług i wyłania się na ich podstawie cenę ostateczną danej produkcji. Duże agencje sieciowe robią to jeszcze inaczej, mianowicie na etapie przedstawiania scenariusza podają klientowi również widełki cenowe, te z kolei ocenia producent agencyjny i na podstawie benchmarków szacuje projekt i przekazuje klientowi interesujące go informacje. Zazwyczaj kiedy klient nie ujawnia budżetu, dostaje od agencji trzy wersje scenariusza – podstawową, optimum oraz maximum – na ich podstawie klient jest w stanie stwierdzić, co ile kosztuje, i zdecydować się na taki wariant, na który go stać. Dalej odbywają się już szczegółowe negocjacje.

Na podstawie scenariusza odpowiednie osoby są w stanie zasugerować bardzo istotne zmiany, które mają ogromny wpływ na kosztorys. Mowa o scenarzyście, który często widzi to, czego nikt inny nie bierze pod uwagę. Np. w ujęciu z oświadczynami, gdzie widać moment zakładania pierścionka, niemal każdy skupi się na dłoniach, biżuterii, ewentualnie na ubraniu. Scenograf natomiast weźmie pod uwagę również tło – a jeżeli jest to przykładowo restauracja, a więc i inni goście, jedzenie i kieliszki szampana – koszty mogą wzrosnąć o kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy. Czemu aż tyle? Tego dowiecie się, słuchając tego odcinka, ponieważ przytaczamy szczegóły dotyczące orientacyjnych cen w produkcji filmowej, np. ile wynosi wynagrodzenie za dzień zdjęciowy dla jednego aktora.

Oprócz powyższych, w podcaście mówimy jeszcze o tym, co generuje największe koszty, jakie występują komplikacje, czy i jakie niedoszacowania budżetu się zdarzają, a także w jaki sposób rozlicza się nadgodziny w tej branży i jaka jest rola czasu potrzebnego do przygotowania projektu. Zapraszam!

Z tego odcinka dowiecie się:

Co to jest eksplikacja?
Po co tworzy się eksplikacje?
W jakiej formie występuje eksplikacja?
Jakie informacje są potrzebne, by przygotować kosztorys?
Na czym polegają dwa modele budżetowania?
W jaki sposób duże agencje sieciowe przygotowują budżety?
Na co zwracać uwagę w scenariuszach?
Jaka jest rola scenarzysty?
Co generuje największe koszty?
Co to jest benchmark?
Co to jest demo?
Jak pozyskuje się muzykę do projektów?
Jaka może być minimalna wersja spotu?
Co jest podstawą dobrej współpracy klienta z produkcją?
Jak bardzo szczegółowy potrafi być kosztorys?
Jak wygląda praca mistrza oświetlenia?
Co to są systemy motion control?
Jak działa kamera Phantom i do czego jest potrzebna?
Dlaczego oświetlenie na planie jest drogie?
Co najczęściej bywa niedoszacowane?
Dlaczego scenografia jest tak kosztowna?
Czy w branży produkcyjnej często zdarzają się nadgodziny?
Na czym polega metoda obliczania nadgodzin w sposób progresywny?
Ile trwa dzień zdjęciowy?
Dlaczego trzeba “pilnować” klienta?
Jak czas produkcji wpływa na kosztorys?
Więcej czasu na produkcję oznacza, że będzie ona tańsza czy droższa?

Dołącz do grupy networkingowej podcastu Marketing ludzkim głosem:
https://www.facebook.com/groups/MarketingLudzkimGlosem/
mostra menos
Información
Autor Łukasz Wołek
Organización Łukasz Wołek
Página web -
Etiquetas

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Portada del podcast

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca