Nikt sam by sobie tego nie wybrał – reportaż do spektaklu SPARTAKUS. MIŁOŚĆ W CZASACH ZARAZY
Descarga y escucha en cualquier lugar
Descarga tus episodios favoritos y disfrútalos, ¡dondequiera que estés! Regístrate o inicia sesión ahora para acceder a la escucha sin conexión.
Descripción
Kiedy na początku 2019 rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar mówił: „trzeba krzyczeć o stanie polskiej psychiatrii dziecięcej”, jego głos nie przebił się w debacie publicznej. Miesiąc później Polskę obiegła wiadomość...
mostra másO sytuacji osób LGBTQ+ w Polsce, o tym jak rodził się spektakl, o rekonstrukcji teatralnej i o tym, co wspólnego mają ze sobą Koło Gospodyń Wiejskich ze wsi Stobno i Stowarzyszenie Lambda opowiadają Alicja i Marianna (uczestniczki ceremonii ślubnej), Monika „Pacyfka” Tichy (Lambda Polska), Jakub Skrzywanek (reżyseria) i Daniel Rycharski (scenografia).
Realizacja: Karolina Żabczak
Zdjęcie: Piotr Nykowski
W nagraniu pojawia się fragment utworu „Moonlight Avenue” Manu Chao, który został użyty w spektaklu.
____________
SPARTAKUS. Miłość w czasach zarazy
reżyseria: Jakub Skrzywanek
scenariusz: Weronika Murek i Jakub Skrzywanek
Samobójstwo to najczęstsza przyczyna śmierci dzieci w Polsce, częstsza niż choroba nowotworowa czy wypadek komunikacyjny. Blisko 70% nastolatków LGBTQ+ w Polsce myśli o samobójstwie. W 2020 i 21 roku szerokim echem odbiły się reportaże Janusza Schwertnera, który poprzez opowieści o nastoletnich pacjentach i ich rodzicach, uwikłanych w system dziecięcej opieki psychiatrycznej, wstrząsnął opinią publiczną. To właśnie te materiały, poszerzone o własną pracę dokumentalną, stanowiły punkt wyjścia do tworzenia spektaklu. „SPARTAKUS. Miłość w czasach zarazy” to jednak nie tylko opowieść o konkretnej grupie i gałęzi medycyny, ale próba przyjrzenia się temu, w jaki sposób w dzisiejszej Polsce opiekujemy się sobą nawzajem.
Starając się wyjść z dotychczasowych linii sporów, do współpracy zaprosiliśmy kilkadziesiąt osób, przedstawicieli i przedstawicielki różnych środowisk (m.in. Koło Gospodyń Wiejskich ze wsi Stobno, Lambdę Szczecin – zrzeszającą osoby LGBTQ+, artystki i artystów zgromadzonych wokół Teatru Współczesnego i Akademii Sztuki w Szczecinie oraz lekarzy i ekspertów zajmujących się dziećmi i młodzieżą w kryzysie suicydalnym).
Wszyscy razem pragniemy jasno powiedzieć, że prawo do miłości i samostanowienia należy się każdemu, a troska o tych, którzy wołają o pomoc i akceptację, jest odpowiedzialnością nas wszystkich.
Información
Autor | Teatr Współczesny w Szczecinie |
Organización | Teatr Współczesny w Szczecinie |
Página web | - |
Etiquetas |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company