Pogadajmy o zarobkach. A w zasadzie o przekonaniach, stereotypach i zniekształceniach

25 de mar. de 2023 · 24m 22s
Pogadajmy o zarobkach. A w zasadzie o przekonaniach, stereotypach i zniekształceniach
Descripción

Pamiętacie, jak zbierało się na książeczkę PKO w szkołach (pozdro urodzeni we wczesnych latach 90!)? Raz w tygodniu wpłacało się drobniaki. Moja wychowawczyni, pani Monika, zbierała nasze oszczędności do foliowej...

mostra más
Pamiętacie, jak zbierało się na książeczkę PKO w szkołach (pozdro urodzeni we wczesnych latach 90!)? Raz w tygodniu wpłacało się drobniaki. Moja wychowawczyni, pani Monika, zbierała nasze oszczędności do foliowej koszulki, a w specjalnych książeczkach odnotowywała nam, ileśmy już uzbierali. A potem na przerwie? “Ja mam 22 zyla!”, “A ja mam 17!!!”, “Jak będę mieć 30 to se tyle tazosów kupię…”. A teraz? Zdecydowalibyście się rozmawiać o tym, ile macie oszczędności na koncie?

Dzisiaj pogadamy o pieniądzach, hajsie, mamonie, dlaczego tak trudno jest nam o niej rozmawiać, w jaki sposób jest wartościowana, jakie zniekształcenia towarzyszą nam przy podejmowaniu decyzji finansowych oraz jak na nasze postrzeganie innych i relacje mogłaby wpłynąć jawność wynagrodzeń. W ten sposób chcą zachęcić osoby zmieniające pracę, czy chcące się rozwijać w obecnych miejscach zatrudnienia, do odważnego i otwartego rozmawiania o pieniądzach. Szczegóły znajdziecie na stronie Zarobki.Pracuj.pl.

Może i nie jest to odcinek stricte dotyczący zdrowia psychicznego, ale pieniądze, podobnie jak każda inna zmienna mogą pełnić funkcję nie tylko w wartościowaniu Ja, samokaraniu ale i samoukajaniu, nie zawsze adaptacyjnym. A weźcie przesłuchajcie, zamiast tak oceniać po tytule ;)

Sponsorem dzisiejszego odcinka jest Pracuj.pl, który powstał w ramach kampanii edukacyjnej „Wszystko, co chcieliście wiedzieć o zarobkach, ale baliście się zapytać”.

Więcej na zarobki.pracuj.pl

Montaż: Eugeniusz Karlov
https://www.instagram.com/lilg1g1/

Literatura:

  • Lindqvist, A., Björklund, F. & Bäckström, M. (2017) The perception of the poor: Capturing stereotype content with different measures, Nordic Psychology, 69:4, 231-247.
  • Woods, T., Kurtz-Costes, B., & Rowley, S. (2005). The development of stereotypes about the rich and poor: Age, race, and family income differences in beliefs. Journal of Youth and Adolescence, 34, 437–445.
  • Mullainathan, S., & Shafir, E. (2009). Savings policy and decision-making in low-income households. In R. M. Blank & M. S. Barr (Eds.), Insufficient funds: Savings, assets, credit, and banking among low-income households (pp. 121–145). New York, NY: Russell Sage Foundation.
  • Batista, M., Sussman, A. & Trueblood, J. (2023). Self-other differences in perceptions of wealth. Journal of Experimental Social Psychology, 104, 2023, 104420, ISSN 0022-1031.
  • Sussman, L., Dubofsky, D., Levitan, A. S., & Swidan, H. (2014). Good Rich, Bad Rich: Perceptions About the Extremely Wealthy and Their Sources of Wealth. In International Journal of Business and Social Research (Vol. 4, Issue 8).
  • Fejfer, K. (2023). Płacowe porno. Magazyn Pismo, 3, 2023.
mostra menos
Información
Autor by Joanna Gutral
Organización Joanna
Página web -
Etiquetas

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Portada del podcast

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca