00:00
74:09
Tempo rozwoju siły to obszar w przygotowaniu motorycznym, który kontekstowo należy wziąć pod szczególną uwagę w treningu.
To jak szybko nasi zawodnicy są w stanie wygenerować jak największa siłę (RFD) w większości dyscyplin będzie miarą ich performencu.

RFD definiuje się jako prędkość, z jaką kurczliwe elementy mięśnia mogą rozwinąć siłę a rozwój bardziej eksplozywnego sportowca może poprawić jego wyniki sportowe.
W rzeczywistości wyższe RFD są bezpośrednio powiązane z lepszymi skokami, sprintami, jazdą na rowerze, podnoszeniem ciężarów, a nawet wynikami w zamachu golfowym.


Do rozmowy na temat tempa rozwoju siły zaprosiłem trenera Pawła Łydka.


Mój dzisiejszy gość jest Trenerem przygotowania motorycznego, który na co dzień współpracuje indywidualnie z zawodnikami wielu dyscyplin sportowych z przewagą piłki nożnej oraz sportów walki, głównie na terenie swojego ośrodka - Centrum Zdrowia i Sportu - Active Academy w Giebułtowie koło Krakowa.

Oprócz pracy nad wydajnością sportową realizuje również programy powrotu do rywalizacji sportowej po kontuzjach oraz jest zaangażowany w szkolenia kadr trenerskich.
Sam miał okazję odwiedzić takie miejsca jak klinika Aspetar w Katarze czy też Optimo Sport Clinic, gdzie mógł czerpać wiedzę od przedstawicieli m.in. Realu Madryt czy Atlético Madryt.

W tym odcinku usłyszysz m.in:
 • Jak zdefiniować RFD?
 • Jakie jest tempo rozwoju sił (RFD)?

 • Co wpływa na tempo rozwoju siły?

 • Dlaczego tempo rozwoju siły jest ważne w sporcie?

 • Jak obliczyć tempo rozwoju siły?

 • Czy tempo rozwoju siły jest ważne i wiarygodne?

 • Jak poprawić tempo rozwoju siły- Czy testy są zasadne, dlaczego warto upraszczać i czego unikać podczas diagnostyki

 • Gdzie w największym stopniu objawia się RFD

 • Czym charakteryzuje się wolny i szybki SSC i dlaczego te różnice są istotne w kontekście RFD

 • Jak wygląda krzywa tempa rozwoju siły w praktyce? Jakie formy ćwiczeń zawiera na poszczególnych etapach.
 • Jak wygląda periodyzacja treningu RFD w okresach przygotowawczych i startowych u piłkarzy?

Zapraszam do wysłuchania odcinka

Linki do materiałów edukacyjnych wspomnianych w odcinku:

High performance training for sports: https://www.circuitoultras.org/wp-content/uploads/2021/05/High-performance-training-for-sports-by-David-Joyce-Daniel-Lewindon.pdf

Szkolenie: "Programowanie treningu siły i mocy": https://www.sigmaathletixacademy.pl/second


Dla słuchaczy przygotowaliśmy niespodziankę - Jako słuchacze podcastu "Trening na faktach" macie możliwość skorzystać z 10% zniżki przy zapisie na szkolenie "Programowanie treningu siły i mocy", którego druga edycja, w której również będę uczestniczył, odbędzie się już 6-7.04. Wystarczy wpisać kod TNF10 przy zapisie - link do szkolenia znajdziecie na profilu Pawła oraz na @sigma.athletix.academy
Tempo rozwoju siły to obszar w przygotowaniu motorycznym, który kontekstowo należy wziąć pod szczególną uwagę w treningu. To jak szybko nasi zawodnicy są w stanie wygenerować jak największa siłę (RFD) w większości dyscyplin będzie miarą ich performencu. RFD definiuje się jako prędkość, z jaką kurczliwe elementy mięśnia mogą rozwinąć siłę a rozwój bardziej eksplozywnego sportowca może poprawić jego wyniki sportowe. W rzeczywistości wyższe RFD są bezpośrednio powiązane z lepszymi skokami, sprintami, jazdą na rowerze, podnoszeniem ciężarów, a nawet wynikami w zamachu golfowym. Do rozmowy na temat tempa rozwoju siły zaprosiłem trenera Pawła Łydka. Mój dzisiejszy gość jest Trenerem przygotowania motorycznego, który na co dzień współpracuje indywidualnie z zawodnikami wielu dyscyplin sportowych z przewagą piłki nożnej oraz sportów walki, głównie na terenie swojego ośrodka - Centrum Zdrowia i Sportu - Active Academy w Giebułtowie koło Krakowa. Oprócz pracy nad wydajnością sportową realizuje również programy powrotu do rywalizacji sportowej po kontuzjach oraz jest zaangażowany w szkolenia kadr trenerskich. Sam miał okazję odwiedzić takie miejsca jak klinika Aspetar w Katarze czy też Optimo Sport Clinic, gdzie mógł czerpać wiedzę od przedstawicieli m.in. Realu Madryt czy Atlético Madryt. W tym odcinku usłyszysz m.in: Jak zdefiniować RFD? Jakie jest tempo rozwoju sił (RFD)? Co wpływa na tempo rozwoju siły? Dlaczego tempo rozwoju siły jest ważne w sporcie? Jak obliczyć tempo rozwoju siły? Czy tempo rozwoju siły jest ważne i wiarygodne? Jak poprawić tempo rozwoju siły- Czy testy są zasadne, dlaczego warto upraszczać i czego unikać podczas diagnostyki Gdzie w największym stopniu objawia się RFD Czym charakteryzuje się wolny i szybki SSC i dlaczego te różnice są istotne w kontekście RFD Jak wygląda krzywa tempa rozwoju siły w praktyce? Jakie formy ćwiczeń zawiera na poszczególnych etapach. Jak wygląda periodyzacja treningu RFD w okresach przygotowawczych i startowych u piłkarzy? Zapraszam do wysłuchania odcinka Linki do materiałów edukacyjnych wspomnianych w odcinku: High performance training for sports: https://www.circuitoultras.org/wp-content/uploads/2021/05/High-performance-training-for-sports-by-David-Joyce-Daniel-Lewindon.pdf Szkolenie: "Programowanie treningu siły i mocy": https://www.sigmaathletixacademy.pl/second Dla słuchaczy przygotowaliśmy niespodziankę - Jako słuchacze podcastu "Trening na faktach" macie możliwość skorzystać z 10% zniżki przy zapisie na szkolenie "Programowanie treningu siły i mocy", którego druga edycja, w której również będę uczestniczył, odbędzie się już 6-7.04. Wystarczy wpisać kod TNF10 przy zapisie - link do szkolenia znajdziecie na profilu Pawła oraz na @sigma.athletix.academy leer más leer menos

hace 2 meses #acceleration, #blog, #deceleration, #mobility, #performance, #pillarpreperation, #podcast, #power, #przygotowaniefizyczne, #przygotowaniefizycznepiłkarza, #przygotowaniemotoryczne, #przygotowaniemotorycznepiłkarz, #ruchchorzów, #speed, #stability, #stamina, #strength, #trening, #treningmotorycznypiłkarza, #treningnafaktach