Explícito

Uf, jak gorąco! Nasza gościni Anna Gacek, nowa fala, rozporek Billa Clintona i rock'n'roll

21 de sep. de 2021 · 3h 2m 4s
Uf, jak gorąco! Nasza gościni Anna Gacek, nowa fala, rozporek Billa Clintona i rock'n'roll
Descripción

Do Studia26 wpadła dziennikarka muzyczna i popkulturowa Anna Gacek, która właśnie wydała swoją pierwszą książkę "Ekstaza. Lata 90. Początek". Jeżeli szukaliście prowokacyjnego i kompletnego kompendium wiedzy na temat popkultury, właśnie...

mostra más
Do Studia26 wpadła dziennikarka muzyczna i popkulturowa Anna Gacek, która właśnie wydała swoją pierwszą książkę "Ekstaza. Lata 90. Początek". Jeżeli szukaliście prowokacyjnego i kompletnego kompendium wiedzy na temat popkultury, właśnie się ukazało. I jest wyjątkowo gorące. Ania nie ogranicza się też w swojej opowieści, więc tym bardziej warto...

Gorąco było też we Francji w latach 50. i 60. – czasach nowej fali, która zmieniła zupełnie postrzeganie kina. Brigitte Bardot, Jean Seberg, Anna Karina to tylko kilka z super hot nazwisk. Jest jeszcze to jedno, tak ważne – Jean-Paul Belmondo, którego odejście wstrząsnęło światem.

Gorąco jest nadal na południu Francji, w Marsylii. W mieście ilość przestępstw z kilku miesięcy przewyższa roczne statystyki z całego kraju. Strefy no-go, do których zakazuje się wjazdu nawet patrolom policyjnym, przemyt, narkotyki, seks, korupcja – to wszystko w filmie "Północny bastion".

Chitro i Becker rozmawiają też o ostatniej w karierze płycie 95-letniego Tony'ego Bennetta, którą nagrał z Lady Gagą. To piękny hołd dla kompozytora musicali Cole'a Portera. Bennett zmaga się z chorobą Alzheimera, a Gaga jest jedną z niewielu osób, które zawsze rozpoznaje. Wzruszająca muzyka i historia.

Duszno robi się znowu, gdy pojawia się temat serialu "American Crime Story: Impeachment", w którego produkcję zaangażowana jest sama Monica Lewinsky. Tzw. "afera rozporkowa" była w latach 90. na ustach całego świata. Dziewczyny wspominają, jak bardzo media upokorzyły wtedy młodą kobietę, jak bardzo nikt jej nie wierzył i jak bardzo nikt nie stanął po jej stronie. Dziś, po ponad dwóch dekadach, wraca silniejsza. A serial? Oj, musi być bardzo niewygodny dla byłego prezydenta Billa Clintona.

Upalnie nie do zniesienia było również podczas Woodstocku 99, co pokazuje świetny dokument produkcji HBO "Music Box: Woodstock '99". Zaczyna Maja nakreślając historię najważniejszego festiwalu – Woodstocku z 1969 roku. Wtedy lało. Zamiast 200 tysięcy ludzi, do Bethel przybyło ich trzy razy tyle. Między 15 a 18 sierpnia na terenie festiwalu urodziła się dwójka dzieci. Zabrakło za to jedzenia i wody, które musiało dowozić wojsko. Ale mit Woodstocku 69 powstał m.in. dlatego, że nie doszło tam do ani jednego aktu agresji. Agresja i przemoc seksualna naznaczyły za to festiwal, który odbył się dokładnie trzy dekady później. Dlaczego? O tym w Studio26.

Literatura? "Polki na Montparnassie" Sylwii Zientek (wyd. Agora), której fragmenty czyta Kara.
Dokument? Maja wspomina mistrza Formuły1, Michaela Schumachera po seansie dokumentu "Schumacher".

Na koniec Wstrząśnięte, Nie Zmieszane i pytanie o... randkę z samą sobą. Dziewczyny czekają na kolejne pytania, które wysyłać możecie na adres: studio26@gmail.com
Nagrody czekają!

To co? Zaczynamy?

Muzyka i produkcja: Piotr Haraźny
Grafika: Karolina Żmijewska
Utwór wykorzystany w podcaście: Universal Music Polska
mostra menos
Información
Autor studio26podcast
Organización studio26podcast
Página web -
Etiquetas

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Portada del podcast

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca