W stronę głębokiej zmiany. Kobiety na rzecz klimatu

W stronę głębokiej zmiany. Kobiety na rzecz klimatu
15 de abr. de 2024 · 1h 28m 43s

Kobiety przejmują się zmianami klimatycznymi bardziej niż mężczyźni i wykazują większą troskę w stosunku do przyrody – jest to fakt, który potwierdzają badania naukowe, raporty organizacji pozarządowych i sondaże polityczne....

mostra más
Kobiety przejmują się zmianami klimatycznymi bardziej niż mężczyźni i wykazują większą troskę w stosunku do przyrody – jest to fakt, który potwierdzają badania naukowe, raporty organizacji pozarządowych i sondaże polityczne. Kobiety częściej deklarują chęć działania na rzecz klimatu, wchodząc do polityki, częściej też głosują na osoby, które w swoich programach wyborczych wykazują troskę o przyrodę; szybciej sięgają po domowe rozwiązania proekologiczne i doceniają wartość edukacji o klimacie swoich dzieci. To kobiety stoją na czele wielu inicjatyw na rzecz ochrony przyrody, a także podejmują działania proekologiczne w biznesie i nauce. Jednocześnie to kobiety – szczególnie mieszkanki globalnego Południa – są najbardziej narażone na skutki zmian klimatu.

Dlaczego płeć ma aż takie znaczenie dla zaangażowania w kwestie ekologiczne? Czy w odpowiedzi na to pytanie mogą okazać się pomocne narzędzia krytyczne ekofeminizmu, który już w latach 70. XX weku zwrócił uwagę na podobieństwa pomiędzy opresyjnym patriarchalnym stosunkiem do kobiet (oraz grup mniejszościowych) i przyrody? Co możemy zrobić, żeby doprowadzić do głębokiej zmiany w myśleniu na temat przyrody i relacji człowieka z naturą? Czy jesteśmy w stanie zatrzymać zmiany klimatyczne i zbudować nowy model społeczno-gospodarczy, pozwalający na koegzystencję, a nie eksploatację, kulturę troski w miejsce kultury gwałtu? Czy wciąż mamy na to czas? Na te pytania postarają się odpowiedzieć gościnie kolejnego festiwalowego spotkania. 

Dyskusja zostanie poprowadzona w formule Fish-Bowl – osoby z publiczności będą miały możliwość dołączenia do panelistek podczas całej rozmowy. 

Gościnie:
Jadwiga Klata – aktywistka klimatyczna, współzałożycielka Ruchu Solidarności Klimatycznej, w przeszłości związana z Extinction Rebellion.Sylwia Stano – kulturoznawczyni, pisarka, absolwentka I edycji Szkoły Ekopoetyki w Instytucie Reportażu i przewodniczka po Puszczy Kampinoskiej.
Kamila Nowak – ekspertka BNY Mellon zaangażowana w projekty wspierające kulturę włączania, działalność kobiet i zrównoważony rozwój.Joanna Kubicka (moderacja) – wykładowczyni akademicka, specjalistka w dziedzinie zarządzania, zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu.
mostra menos
Información
Autor MBPweWrocławiu
Página web -
Etiquetas

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Portada del podcast

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca