WNE 052: Po pierwsze: nie przeszkadzać i pozwolić się zachwycić. Rozmowa z Deborą i Joszkiem Brodami

5 de feb. de 2020 · 1h 11m 54s
WNE 052: Po pierwsze: nie przeszkadzać i pozwolić się zachwycić. Rozmowa z Deborą i Joszkiem Brodami
Descripción

Czy można prowadzić edukację domową w dużej rodzinie? Można! O tym nagrałyśmy już nie jeden odcinek. A czy można prowadzić edukację domową w NAPRAWDĘ dużej rodzinie? O tym opowiedzą nam...

mostra más
Czy można prowadzić edukację domową w dużej rodzinie? Można! O tym nagrałyśmy już nie jeden odcinek. A czy można prowadzić edukację domową w NAPRAWDĘ dużej rodzinie?
O tym opowiedzą nam goście 52 odcinka podcastu: Joszko i Debora Brodowie, rodzice jedenaściorga dzieci: dziewięciorga chłopców i dwóch dziewczynek.

Ich przygoda z edukacją domową rozpoczęła się wiele lat temu. Myśl o takim sposobie nauczania pojawiła się dawno, jednak najstarsi chłopcy rozpoczęli szkolną naukę. Decyzja o przejściu na edukację domową zapadła po tym, gdy tata uszłyszał rozmowę synów. Starszy ostrzegał młodszego: "gdy pójdziesz do szkoły nikt nie będzie rozumiał twoich rysunków i będą się z nich śmiać, bo tam nie wiedzą kto to jest Józek Wilkoń!" Edukacja artystyczna jest bowiem niezwykle istotnym elementem wychowania w rodzinie Brodów, a rysunku uczył ich znany polski malarz, ilustrator Józef Wilkoń. 

W domu najczęściej to Joszko organizuje dzieciom zajęcia plastyczne. Z tym, że z tzw. szkolną "plastyką" mają one niewiele wspólnego. Joszko daje dzieciom największy format kartki jaki się da i po prostu zachęca ich do obserwowania i malowania. Właściwie jedyne co robi, to dodaje im odwagi i pozwala im na wolność. Także na "marnowanie" kartek i nie zamalowanie całej przestrzeni. W temacie edukacji artystycznej Joszko niestrudzenie poleca obejrzenie filmu "Alfabet".

Joszko z Deborą znani są jako twórcy zespołu dziecięcego. Niedawno Joszko nagrał swoją solową płytę "Człowiek z lasu", a tuż przed pojawieniem się na świecie najmłodszej - jedenastej pociechy, cała rodzina Brodów nagrała piękną piosenką oraz teledsyk pt. "Wielkie odliczanie". Gdy zaś Tosia pojawiła się na świecie, nagrali równie wzruszającą piosenkę "Nareszcie".

W dziedzinie edukacji artystycznej dzieci Brodów są wyjątkowo rozwinięte. A co z realizacją podstawy programowej? Debora ma na jej temat konkretne poglądy i przemyślenia (posłuchaj w podcaście!). Egzaminy dzieci zdają i trzeba się do nich przygotować, ale oceny nie są najważniejsze. Na szczęście skala ocen ma pewną rozpiętość, a w niektórych kwestiach można po prostu skupić się na realizacji minimum, po to, by czas poświęcić na to, co rzeczywiście zachwyca i interesuje. 

Jak wygląda ich edukacja domowa na codzień? Deobra pracuje przede wszystkim z dziećmi, które uczą się czytać, pisać, liczyć. Starsi w wielu dziedzinach bardzo dobrze radzą sobie sami. Z niektórych przedmiotów mają pomoc. Z podręczników raczej nie korzystają, bo po prostu dzieci ich nie lubią, za to intensywnie przeglądają i czytają rodzinną bibliotekę liczącą kilka tysięcy książek. 

Co jest najważniejsze w ich rodzinnej edukacji domowej? Nie przeszkadzać i pozwolić się zachwycić, a ponad to czekać na pytania dzieci. Swoje pociechy pragną nauczyć poszukiwania odpowiedzi i poszukiwania siebie samego, a także mądrego zadawania pytań. A to wszystko w kontekście miłości. Bo w życiu najważniejsza jest miłość, a nie umiejętności i wiedza.

Na koniec Debora zostawia nas ze swoim przesłaniem: aby każdy dał sobie szansę, żeby usłyszeć swój głos.

Z tego odcinka podcastu poznasz odpowiedzi na pytania i dowiesz się o:
- Dlaczego edukacja domowa?
- Edukacja artystyczna dzieci
- Jak uczyć i jak nie uczyć dzieci rysunku?
- Codzienność w edukacji domowej
- Edukacja domowa w rodzinie wielodzietnej
- Dlaczego warto obejrzeć film Alfabet 
- O tym, że warto usiąść i myśleć 
- Jak oszczędzać czas w edukacji domowej w dużej rodzinie
- O tym jak skoncentrować się na tym co najważniejsze 
- Jak żyje się w rodzinie trzynastoosobowej
- O dzieleniu się obowiązkami domowymi i systemie bez systemu 
- Ile utrzymuje się porządek w dużej rodzinie
- Podstawa programowa w edukacji domowej
- O zajęciach dodatkowych w dużej rodzinie
- Co jest najważniejsze w edukacji domowej?
mostra menos
Información
Autor Więcej Niż Edukacja
Organización Więcej Niż Edukacja
Página web -
Etiquetas

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Portada del podcast

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca