• #39 Co nam robi słowo "muszę" (błędy w coachingu)

  18 ENE. 2024 · W odróżnieniu od języka polskiego, w języku angielskim jest nieco łatwiej wyrazić, że ktoś coś musi zrobić, ponieważ występują w nim dwa słowa, które określają powinność i obowiązek: must oraz have to. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest źródło, z którego pochodzi przymus. Czasownik must opisuje przymus, który wyraża mówiący, czyli przymus wewnętrzny, a czasownik have to opisuje przymus, który nie pochodzi od mówiącego, czyli ma on charakter zewnętrzny. To podstawowa różnica, stanowiąca spore uproszczenie zasad rządzących użyciem tych czasowników. W języku polskim mamy jedno słowo muszę, które pełni obie wymienione funkcje. Trudno zatem rozpoznać, czy oznacza ono przymus wewnętrzny, czy też zewnętrzny. Jeśli słyszysz u klienta któryś raz z rzędu, że musi coś zrobić: • „Muszę iść do pracy”, • „Muszę wałożyć garnitur”, • „Muszę przygotować raport” itp., powinieneś zareagować i wyjaśnić klientowi, czym to słowo skutkuje. Wyrażenie to już na starcie obciążone jest przymusem i negatywnym zabarwieniem. Większość z nas nie lubi nakazów i nie lubi być do niczego zmuszanym. Taki nakaz budzi zazwyczaj negatywne emocje. Słowo „muszę” może wywoływać stan niechęci, dezaprobaty, przykrego obowiązku. Emocje tego typu obniżają motywację i już na starcie klient może sam nieświadomie sabotować wykonanie danego zadania.
  17m 13s
 • #38 Moc słów spróbuję, pomyślę, zastanowię się! (błędy w coachingu)

  17 NOV. 2023 · Moc słów nie powinna być niedoceniana. W świecie, w którym komunikacja jest na wyciągnięcie ręki, warto zastanowić się dwa razy zanim coś powiemy, zwłaszcza gdy zdajemy sobie sprawę, że nasze słowa mają potencjał zarówno do leczenia, jak i raniąc. Kultura wzajemnego szacunku i empatii zaczyna się od rozważnego wyboru słów, które wybieramy, aby komunikować się z innymi.Zastanawialiście się kiedyś, jakie następne sformułowania mogą nie sprzyjać jakości takiej rozmowy? Ja się zastanawiałem dlatego dziś chciałbym żebyśmy przyjrzeli się takim sformułowaniom jak: Spróbuję, pomyślę, zastanowię się jako jedna grupa podobnych słów.
  26m 44s
 • #37 Co robią nam słowa "Nie", "Ale"? (błędy w coachingu)

  3 NOV. 2023 · Co partykuła „NIE” robi klientowi kiedy jej używa? Co należy robić, jak reagować kiedy podczas sesji coachingu kiedy klient nadużywa tego słowa? Kiedy podczas sesji coachingowej klient często używa słowa "nie", może to wskazywać na kilka rzeczy. Po pierwsze, może to być oznaka oporu, niepewności lub negatywnego stosunku do danej sytuacji czy wyzwania. Używanie słowa "nie" może również oddziaływać na samo myślenie klienta, kierując go ku bardziej defensywnemu lub ograniczonemu podejściu do problemu. Co robić jako coach kiedy podczas sesji coachingu klient nadużywa słowa "ale". Co to słowo robi klientowi?Kiedy podczas sesji coachingowej klient często używa słowa "ale", może to wskazywać na pewne wewnętrzne opory, obawy lub ambiwalencje. W języku coachingowym słowo "ale" często działa jako "przeszkoda" w myśleniu klienta, ponieważ może wskazywać na to, że klient widzi problem lub wyzwanie, które przeszkadza mu w osiągnięciu celu.
  27m 31s
 • #36 Czy istnieje idealne pytanie w coachingu (błędy w coachingu)

  6 OCT. 2023 · W coachingu zadawanie odpowiednich pytań ma kluczowe znaczenie dla skutecznej pracy z klientem. Jednym z podejść w coachingu jest poszukiwanie tzw. idealnego pytania, które ma prowadzić do głębokiej refleksji i odkrywania nowych perspektyw. Jednak czy takie pytanie istnieje i czy warto się go poszukiwać? Dzisiaj przyjrzymy się temu zagadnieniu bliżej. Idealne pytanie w coachingu to takie, które prowadzi do refleksji, samopoznania i osobistego wzrostu klienta, skłaniając go do głębszego zrozumienia siebie, swojego kontekstu i potencjalnych kierunków działania, nie narzucając jednocześnie żadnej określonej perspektywy lub odpowiedzi.
  44m 38s
 • #35 Główne błędy w zadawaniu pytań - pytania interpretujące

  15 SEP. 2023 · Pytania interpretujące to pytania, które mają na celu zgłębienie lub wyjaśnienie tego, co klient mówi, poprzez przedstawienie pewnej interpretacji lub perspektywy na jego myśli, uczucia lub sytuacje. Te pytania bazują na obserwacjach coacha i mają na celu lepsze zrozumienie kontekstu, emocji lub intencji klienta. Ważne jest, by pamiętać, że pytania interpretujące zakładają pewne założenia, które mogą być, ale nie muszą, zgodne z tym, co faktycznie czuje lub myśli klient. PLUS PDF z 10 przykładami pytań interpretujących, które można stosować i 10 przykładów pytań interpretujących których warto unikać.
  20m 30s
 • #34 Główne błędy w zadawaniu pytań - pytania naprowadzające (błędy w coachingu)

  21 JUL. 2023 · Pytania naprowadzające subtelnie sugerują rozmówcy konkretną odpowiedź. Świadomie lub nieświadomie możesz mieć w myślach jakieś konkretne rozwiązanie dla klienta i delikatnie nakłaniać go do niego.
  11m 7s
 • #33 Główne błędy w zadawaniu pytań - pytania sugerujące (błędy w coachingu)

  14 JUL. 2023 · Pytania tego typu są tak naprawdę radami, do których dodano znak zapytania. Chcesz zaproponować klientowi gotową odpowiedź, ale przypominasz sobie, że jesteś coachem, i dlatego udzielasz rady w formie pytania.
  9m 51s
 • #32 Główne błędy w zadawaniu pytań - pytania zamknięte (błędy w coachingu)

  7 JUL. 2023 · Pytania zamknięte ograniczają możliwość rozwinięcia myśli i refleksji. Uczestnik coachingu może udzielić jednowymiarowej odpowiedzi "tak" lub "nie", co nie sprzyja głębszemu zrozumieniu i eksploracji tematu. Dlatego podczas sesji coachingu, głównie korzystamy z pytań otwartych, które dają klientowi swobodę i możliwość rozwinięcia swojej wypowiedzi. Pytania tego rodzaju pozwalają klientowi na zarysowanie szerszego kontekstu, dłuższą odpowiedź oraz odkrywanie nowych możliwości i wniosków. Otwarte pytania stawiają klienta w centrum uwagi, umożliwiając mu głębsze zanurzenie w temacie i samodzielne docieranie do rozwiązań.
  10m 58s
 • #31 Główne błędy w zadawaniu pytań - pytanie dlaczego (błędy w coachingu)

  30 JUN. 2023 · Pytania „Dlaczego?” powodują zwykle zamykanie się rozmówcy w sobie. Mogą sugerować zakwestionowanie motywów jego działania. Gdy zadajesz tak postawione pytanie, zmuszasz klienta do obrony i usprawiedliwiania swojego postępowania. Nie dziw się więc, jeśli przyjmie postawę obronną. Dlatego warto przeformułować pytanie, rozpoczynając je od innego słowa, tak aby nie wywoływało ono niepotrzebnych emocji.
  12m 27s
 • #30 Emocjonalne Przełączniki: O Wysłuchiwaniu i Byciu Wysłuchanym" (błędy w coachingu)

  19 MAY. 2023 · Wszyscy chcemy być wysłuchani, kiedy mamy coś do powiedzenia. Niezależnie, czy chcemy akurat podzielić się osiągniętym sukcesem, czy też jest nam akurat trudno i mamy gorszy dzień. Od naszego rozmówcy oczekujemy wówczas empatii, zrozumienia, zainteresowania, ciekawości, po prostu bycia z nami. W komunikacji bardzo często nie chodzi przecież o wymianę informacji, ale o nawiązanie kontaktu emocjonalnego.
  7m 26s

Bądź odpowiedzialnym coachem. Skutecznie zarządzaj procesem coachingowym. Dowiedz się, jak unikać najczęstszych błędów: - Jak unikać błędów podczas sesji kontraktowej? - Jak unikać potknięć w ustalaniu celu? - Co robić,...

mostra más
Bądź odpowiedzialnym coachem. Skutecznie zarządzaj procesem coachingowym. Dowiedz się, jak unikać najczęstszych błędów:
- Jak unikać błędów podczas sesji kontraktowej?
- Jak unikać potknięć w ustalaniu celu?
- Co robić, aby klienci nie odchodzili?
- Jak unikać pułapek podczas słuchania?
- Jak ustalać stawki za sesje coachingu?
- Jak mierzyć efekty coachingu?
Z tego podkastu skorzystają zarówno coachowie, którzy są na początku drogi zawodowej, jak i zaawansowani praktycy. Pierwsi otrzymają jasne wytyczne i solidne fundamenty; drudzy - odpowiedzi na nurtujące pytania i rozwiązania gotowe do wdrożenia.
W prosty i praktyczny sposób pokażę, jak być najbardziej użytecznym dla klienta, a przecież w naszej profesji o to właśnie chodzi.
mostra menos
Contactos
Información

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca