Portada del podcast

Czy to prawda, że...? | Radio Katowice

 • Zjazd Domowych Kronikarzy

  12 MAY. 2024 · Czy pamiętają państwo nasze spotkania w Bibliotece Śląskiej? Niezwykłe opowieści o książkach w Zbiorach Specjalnych? Koncerty Kai Kosowskiej i Krzysztofa Woźniczko? Podwoje Śląskiej Książnicy otworzył dla nas prof. Jan Malicki. I teraz wspólnie organizujemy I Zjazd Domowych Kronikarzy. Odbędzie się on w Radiu Katowice 8 czerwca o godz.11.00. Od 18 lat zachęcamy naszych słuchaczy, żeby czuli się świadkami historii i spisywali swoje dzieje, rodzinne wspomnienia, szukali dokumentów w zakamarkach szuflad, wpisywali się w naszą mikro historię. Dzisiaj zadamy pytanie: "Czy to prawda, że każdy może napisać książkę?" Odpowiedź m.in. znajduje się na półkach mojej biblioteczki - to prace, publikacje i książki słuchaczy Radia Katowice. Laureatów naszej akcji "Bądź kronikarzem swoich czasów". Dzisiaj odpowiadając na to pytanie będziemy zapraszać na zjazd i zamykać Tydzień Książki w Katowicach-Mieście Nauki 2024
  Played 41m 45s
 • Czy to prawda, że wszyscy jesteśmy z lasu?

  5 MAY. 2024 · W nastroju mijającej wielkiej majówki i pod wpływem naszych spacerów postanowiliśmy z prof. Maciejem Sablikiem zadać dzisiaj pytanie: "Czy to prawda, że wszyscy jesteśmy z lasu?". Z tego względu, że na wizję lokalną wybraliśmy się do Kokocińca nasunęło nam się również takie pytanie: "Czy to prawda, że Kokotka i Kokociniec mają coś wspólnego?" Z naszymi pytaniami bez trudu dali sobie radę nasi eksperci w temacie: Bolesław Bobrzyk, leśniczy i inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Katowice oraz Grzegorz Płonka, specjalista w dziedzinie historii Ligoty i okolic. Rozmowy dostarczyły nam nie tylko wiedzy, ale też przyjemności konwersacji, w której znalazło się wiele anegdot i ciekawostek, często bardzo wesołych. Zatem zapraszamy do lasu wiedzy.
  Played 40m 32s
 • Czy to prawda, że sport to głównie matematyka?

  28 ABR. 2024 · Katowice zostały ogłoszone Europejskim Miastem Nauki 2024. Z profesorem Maciejem Sablikiem, matematykiem, staramy się z tej okazji i w naszych pytaniach prowokować rozmowy uświadamiające słuchaczom, że nauka jest wszędzie. Dzisiaj pytamy: "Czy to prawda, że sport to głównie matematyka?" Naszym gościem jest prof. Robert Roczniok z AWF. Kilka słów do naszej rozmowy dołoży Krzysztof Wielicki. A dzisiejszą odpowiedź na pytanie dedykujemy wszystkim, którzy właśnie organizują się do aktywnego spędzenia wielkiej majówki.
  Played 41m 1s
 • Czy to prawda, że góry rosną na naszych oczach?

  21 ABR. 2024 · "Czy to prawda, że góry rosną na naszych oczach?" - razem z prof. Maciejem Sablikiem postanowiliśmy sprawdzić te doniesienia i wybraliśmy się na wizję lokalną w towarzystwie ekspertów w temacie: pana Adama Balona, biloga oraz jego uczniów miłośników przyrody z Liceum Ogólnokształcącego im.Jana Matejki w Siemianowicach. Warto było wybrać się na hałdę w Siemianowicach, żeby zobaczyć na własne oczy jak Natura potrafi się odradzać. A to co widzieliśmy, czym zadziwiliśmy się, co usłyszeliśmy - tym podzielimy się ze słuchaczami Radia Katowice.
  Played 38m 59s
 • Legenda Walka Nendzy

  14 ABR. 2024 · „Czy to prawda, że można zostać legendą za życia?” – to dzisiejsze pytanie będzie okazją do wspomnienia naszego przyjaciela, Jego niezwykłego, bogatego życia. Każdy kto znał Walusia Nendzę wie, że to pytanie jest retoryczne, gdyż zachłanność na życie, smakowanie radości, jaką prznosi i dzielenie się nią z innymi – to był magnetyzm osobowości tego Wspaniałego Człowieka.
  Played 41m 40s
 • Wycieczki krajoznawcze

  7 ABR. 2024 · Tym razem rozmawiać będziemy o wycieczkach krajoznawczych. Mamy też plan takich terenowych małych eskapad, które doprowadzą nas do majowego spotkania domowych kronikarzy. Będzie to pierwszy taki zjazd z udziałem naszych ekspertów w temacie, laureatów już 20-letniej akcji "Bądź kronikarzem swoich czasów", którzy wezmą udział w pewnej sztafecie.
  Played 40m 50s
 • Nie zapominam o Pi

  11 MAR. 2024 · Nie zapominam o Pi, wiem, że towarzyszy mi na każdym kroku w życiu, podobnie jak inne liczby. Toteż doceniam ich udział w w codzienności, a szczególnie kiedy przyjmuje ona swój najPIękniejszy wymiar. Jutro zaczyna się Tydzień Liczb w ramach "Katowic - Miasta Nauki". Będę miała w nim swój mały udział, ale prof. Agnieszka Nowak Brzezińska i prof. Maciej Sablik przygotowali dla publiczności wiele atrakcji, które uświadomią nam jak wiele zależy od liczb, w królestwie których my żyjemy. Zapraszam do wysłuchania dzisiejszego pytania "Czy to prawda, że?".
  Played 42m 38s
 • Ostatni Podwieczorek w Muzeum

  25 FEB. 2024 · Ostatni Podwieczorek w Muzeum był pełen wrażeń, wciąż pozostaję w ich mocy. Pani Magdalena Toboła Feliks swoją barwną opowieścią o stroju śląskim otworzyła nam wyobraźnię i nagle przenieśliśmy się w świat naszych pra-pra babek. W tę podróż w czasie unosiła nas również muzyka ze śpiewników Adolfa Dygacza w wykonaniu Koła Miłośników Pieśni Śląskiej. Naszym rozmowom towarzyszyła wielka radość odkrywania świata z przeszłości, który w gruncie rzeczy wciąż żyje w każdym z nas. Dziękuję wszystkim uczestnikom za wzruszenia i wielką przyjemność.
  Played 43m 23s
 • Czy to prawda, że nawet strzępy mają znaczenie?

  19 FEB. 2024 · "Czy to prawda, że nawet strzępy mają znaczenie?" - to pytanie otworzy dzisiaj rozmowę o skrawkach pamięci, które często są podstawą rekonstrukcji zdarzeń i tej defragmentacji, o której mówiliśmy z panem prof. Maciejem Sablikiem niedawno. Przedstawimy kolejnego "kronikarza naszych czasów" - pana Józefa Musioła. Pochylimy się z prof. Janem Malickim nad jego nową książką "Okrakiem przez wiek", ale też zajrzymy do naszej "szafy archiwisty" i przypomnimy książkę pana Tadeusza Brylskiego, który opisał dzieje wojenne swojego taty. Dzisiejszy temat stanowi już wprowadzenie do I Zjazdu Domowych Kronikarzy, które planujemy w maju!
  Played 41m 31s
 • Czy to prawda, że teleskop można zbudować samodzielnie w domu?

  11 FEB. 2024 · "Czy to prawda, że teleskop można zbudować samodzielnie w domu?" - naszą dzisiejszą rozmowę z prof. Maciejem Sablikiem rozpoczniemy od takiego pytania, sami też próbowaliśmy doświadczalnie sprawdzić jakie to zadanie nastręcza trudności. Oczywiście jest to wyzwanie głównie dla miłośników nauki i astronomów, również tych domowych. Zapraszam dzisiaj wieczorem do wysłuchania odpowiedzi na powyższe i inne pytania. Usłyszą państwo obszerną relację z ostatniego "Podwieczorka w Muzeum" podczas, którego spotkaliśmy się z dr Jackiem Czakańskim, fizykiem i astronomem oraz z Tomaszem Piwkiem - astronomem amatorem. Było to fascynujące przeżycie. A gwiazdy mieliśmy na wyciągnięcie ręki.
  Played 41m 52s

Odpowiedź na proste pytanie rozpoczynające się od banalnych słów: „Czy to prawda, że?” może stać się początkiem fascynującej opowieści o nieznanych epizodach przeszłości, podobnie jak rodzinne wspomnienia mogą odkrywać nieznane...

mostra más
Odpowiedź na proste pytanie rozpoczynające się od banalnych słów: „Czy to prawda, że?” może stać się początkiem fascynującej opowieści o nieznanych epizodach przeszłości, podobnie jak rodzinne wspomnienia mogą odkrywać nieznane fakty i wpisywać je w historię Śląska.

Przypominają o tym autorzy audycji emitowanych na antenie Radia Katowice Beata Tomanek oraz Bogdan Widera, którzy zachęcają słuchaczy, żeby stawali się kronikarzami swoich czasów i wciąż zadają pytania.
mostra menos
Información
Autor Radio Katowice S.A.
Categorías Pasatiempos
Página web -
Email -

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Portada del podcast

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca