• Lęk przed bliskością, wstyd, poczucie winy - seksualność kobiet a religijne wychowanie. DROGOWSKAZY

  14 JUN. 2024 · Od dziecka słyszą że ich ciało jest nieczyste, muszą się go wstydzić i je ukrywać. A zakorzenione w dzieciństwie przekonania, towarzyszą kobietom przez całe życie, wpływając m.in. na sposób w jaki postrzegają swoją seksualność. Rzutuje to na relacje jakie budują, związki w jakie wchodzą a nawet, na sposób w jaki odbierają i traktują własne ciało. Kobiety wychowywane w konserwatywnych rodzinach, pozostające pod silnym wpływem nauk Kościoła, przez lata godzą się na brak satysfakcji w życiu. Przełomem może być dla nich psychoterapia, często u specjalistów potrafiących pracować z osobami mierzącymi się z traumą. Terapia jest dla nich szansą na odzyskanie radości z życia, ale także na wychowanie swoich dzieci w zupełnie innym duchu. Książka „Boże daj orgazm. Jak być sobą w seksie” powstała na bazie doświadczeń zawodowych Violetty Nowackiej, psycholożki, edukatorki seksualnej i coacha, która zgodziła się opowiedzieć o nich w Drogowskazach. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
  40m 37s
 • Dorosłe życie "grzecznych dziewczynek". DROGOWSKAZY

  13 JUN. 2024 · Dorośli często chcą, by dziecko było grzeczne, posłuszne, żeby zawsze i wszędzie dobrze się zachowywało. To „dobrze” oznacza, żeby nie sprawiało żadnych problemów. Bywa, że dzieci są nagradzane za potulne spełnianie oczekiwań dorosłych, np. poprzez pochwały lub prezenty. Z kolei karane są za te momenty, w których manifestują swoją wolę i podkreślają autonomię. Jaką cenę płaci grzeczne dziecko, za spokój rodzica? Jak stereotypowe modele wychowawcze i tradycyjne oczekiwania wobec dziewczynek oraz chłopców - wpajane im za młodu - wpływają na ich dorosłe życie, na życiowe wybory, na życie prywatne i zawodowe? Dlaczego „grzeczne dziewczynki”, świetnie radzą sobie w korporacjach, a w domowym zaciszu płaczą do poduszki z byle powodu? Dlaczego „grzeczni chłopcy” przegrywają z brutalną rzeczywistością? Gościem Michała Poklękowskiego jest Magdalena Wiatrowska, certyfikowany trener i coach Świadomego Rodzicielstwa z Instytutu Świadomego Rodzicielstwa i Edukacji w Warszawie.
  51m 5s
 • „Żyję, czy to mało?” Rozmowa z wychowawcą "Zaboru", szpitala psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży. DROGOWSKAZY

  7 JUN. 2024 · Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze to jedyny szpital psychiatryczny kierowany wyłącznie do dzieci i młodzieży – przebywa w nim ok. 70- 80 pacjentów. Marcin Łokciewicz pracuje z pacjentami „Zaboru” od ćwierć wieku. Obserwuje problemy z jakimi się zmagają, relacje z bliskimi i rówieśnikami. Oprócz wspólnej pracy, tworzy unikatowe inicjatywy, które pozwalają im poczuć się fajnymi i docenionymi, jak chociażby legendarne „apele” czy studio filmowe Zamek.tv. W książce „Żyję, czy to mało?” opisuje historie swoich podopiecznych, które są przykładem tego co dzieje się z młodymi ludźmi, kiedy nie czują się bezpiecznie, nie mają autorytetów, są przebodźcowani i otoczeni przez media społecznościowe. Jak zauważa, czasem jest pierwszą osoba która mówi dziecku że jest fajne. Jakie błędy popełniają dorośli: szkoła i rodzice? Czego brakuje dzisiejszym dzieciom? Jak znaleźć wspólny język z młodzieżą? O tym wszystkim opowiada autor książki „Żyję, czy to mało?” Marcin Łokciewicz.
  50m 40s
 • O przyczynach i skutkach uzależnienia emocjonalnego. DROGOWSKAZY

  6 JUN. 2024 · Uzależnienie emocjonalne (od partnerki lub partnera), to problem, który dotyczy tysięcy Polek i Polaków. Rzadko kiedy jednak jest uświadomiony. Podobnie jak inne uzależnienia, także to polega na przymusie wykonywania określonych czynności/zachowań pomimo ich negatywnych skutków dla zdrowia psychicznego i fizycznego. W Polsce wiedza na temat uzależnienia emocjonalnego (oraz uzależnienia od miłości), jest mała i – zdaniem ekspertów – warta poszerzenia. Jak odróżnić miłość od uzależnienia emocjonalnego? Czy tego typu uzależnienie łatwo poddaje się terapii? Jak je rozpoznać? Z czego wynika i jakie są jego konsekwencje dla osób będących w związku? Czy z uzależnienia emocjonalnego są jakieś korzyści? Dlaczego znacznie częściej zmagają się z nim kobiety?W tej edycji Drogowskazów, gościem Michała Poklękowskiego jest Magdalena Adamowicz, certyfikowany coach oraz trener mentalny. Założycielka „Projektowanie Szczęścia”, które jest źródłem informacji o toksycznych związkach i przemocy psychicznej obecnej w relacjach. Ekspertka pomaga osobom uwikłanym w toksyczne związki odzyskać siebie oraz odbudować swoje życie.
  53m 26s
 • O spełnianiu marzeń. DROGOWSKAZY

  31 MAY. 2024 · 10 200 spełnionych marzeń – tyle na liczniku ma działająca od 2003 r. fundacja Mam Marzenie. Marzyciele których wspiera, to dzieci zmagające się z chorobami zagrażającymi ich życiu. Wolontariusze fundacji od 21 lat udowadniają że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych: zorganizowali wyjazd do Disneylandu, nurkowanie z delfinami a także… wycieczkę do Włoch, bo jak twierdził jeden z Marzycieli, tamtejsze niebo na pewno jest najpiękniejsze. Dzięki ścisłej współpracy z lekarzami i psychologami, wszystkie aktywności są bezpieczne dla pacjentów. Co ciekawe, fundacja założona w Krakowie dziś ma aż 16 oddziałów (we wszystkich miastach wojewódzkich) i skupia wyłącznie wolontariuszy, co oznacza że nikt nie pobiera wynagrodzenia za swoją pracę. Oprócz spełniania marzeń, fundacja organizuje wydarzenia takie jak Aukcja Marzeń, Ogólnopolski Dzień Marzeń, Kolacja Marzeń czy Koncert Magia Marzeń. Więcej o działaniach fundacji i o tym jak można je wspierać, opowie w Drogowskazach rzeczniczka prasowa Aleksandra Bieg.
  44m 56s
 • Jak rozpoznać martwy związek dwojga ludzi? DROGOWSKAZY

  30 MAY. 2024 · Zdrada? Nuda? Wieczne kłótnie? Brak komunikacji? Coraz rzadszy i coraz gorszy seks? Brak troski i czułych gestów? Brak wzajemnego zainteresowania? Brak planów na przyszłość i wspólnych celów? Czy to oznaki, że czas się rozstać? Tylko skąd wiedzieć, czy decyzja o rozstaniu nie będzie przedwczesna i pochopna? Jakie są symptomy związku, który jest już martwy, mimo że dwie osoby dalej ze sobą są? Jak rozstać się w zgodzie? Czy można ułożyć sobie dobre kontakty (nawet przyjaźń), z byłymi partnerkami i partnerami? Gościem Michała Poklękowskiego w tej edycji Drogowskazów jest Marlena Ewa Kazoń, psychoterapeutka traumy i terapeutka par z Warszawy.
  50m 11s
 • AI dla organizacji pomocowych. DROGOWSKAZY

  24 MAY. 2024 · Sztuczna inteligencja jest dziś odmieniana przez wszystkie przypadki – budzi zaciekawienie, ale też niepokój, w jaki sposób będzie wykorzystana. Fundacja Tech to The Rescue udowadnia, że może być ogromnym wsparciem dla organizacji pozarządowych z całego świata, zajmujących się całym spektrum współczesnych problemów: walczących ze zmianami klimatu, głodem na świecie czy chorobami cywilizacyjnymi. Tech to The Rescue to inicjatywa która powstała w czasie pandemii by łączyć możliwości dużych firm z branży IT z organizacjami non profit. Bo jak wynika z badań, nawet 93% z nich nie ma wystarczającego personelu informatycznego lub technicznego a w Polsce ponad połowa z nich nie ma żadnego komputera na własność! W ciągu trzech lat istnienia Tech to The Rescue zgromadziło 1500 firm technologicznych, a teraz dodatkowo uruchomiła akcelerator AI for changemakers. W jaki sposób sztuczna inteligencja może wspierać organizacje pomocowe? Na czym polega inicjatywa Tech to The Rescue? O tym opowie w Drogowskazach Jacek Siadkowski, prezes fundacji.
  51m 57s
 • Czy osoby DDA mogą być szczęśliwe? DROGOWSKAZY

  23 MAY. 2024 · W Polsce mamy ponad 3 miliony osób uzależnionych od alkoholu. Alkoholizm to choroba całej rodziny. Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA), to ci, którzy wychowywali się w rodzinie z problemem alkoholowym. Niezależnie od tego, czy pił jeden rodzic, czy oboje, doświadczenie uzależnienia w rodzinie zawsze zostawia trwały ślad. Dzieci z rodzin alkoholowych w swoim dorosłym życiu doświadczają problemów związanych z emocjami, kontaktami międzyludzkimi, czy radzeniem sobie w konfliktowych sytuacjach. Czy osoby DDA mogą osiągnąć w życiu równowagę? Czy mogą osiągnąć szczęście i satysfakcję w życiu prywatnym i zawodowym? Czy mogą mieć udane życie, mimo bolesnych doświadczeń z dzieciństwa? W jaki sposób mogą to zrobić? Gościem Michała Poklękowskiego jest Marta Sak, psycholog z Warszawy, autorka książki pt. „Jak dobrze żyć będąc DDA”
  52m 42s
 • "Dieta (Nie)Życia" czyli walka z anoreksją. DROGOWSKAZY

  17 MAY. 2024 · Anoreksja to zaburzenie o najwyższym wskaźniku śmiertelności spośród zaburzeń psychicznych. Według szacunków aż 10% osób zmagających się z tą chorobą umiera z powodu powikłań medycznych lub związanego z nią samobójstwa. Mimo to anoreksja wciąż jest społecznie bagatelizowana a wokół niej funkcjonuje wiele niesprawiedliwych stereotypów: między innymi dotyczących przyczyn choroby oraz samych chorych. Z tego powodu uruchomiona została kampania "Dieta (Nie)Życia", która zawiera informacje na temat choroby a także wskazówki jak postępować i reagować, kiedy choroba dotknie nas lub kogoś z naszego otoczenia. Oprócz ebooka będącego kompendium wiedzy na temat anoreksji, twórcy przygotowali serię podcastów z ekspertami. Bardzo ważnym elementem kampanii jest książka "Dieta (Nie)Życia" Karoliny Otwinowskiej, która opowiada o swoim doświadczeniu walki z chorobą. Dziś, jako psycholog, psychoietetyk i prezes Fundacji "Głód(nie)Nażarty" opowidziała w Drogowskazach o kampanii a także postrzeganiu anoreksji w Polsce. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
  40m 21s
 • O życiu erotycznym bez presji i seksie bez tabu. DROGOWSKAZY

  16 MAY. 2024 · Seks od zawsze był tematem tabu – pisze we wstępie do swojej książki gość Drogowskazów. Często staje się więc narzędziem manipulacji, wykorzystywany jest jako waluta przetargowa, określany jako grzech, postrzegany w kategoriach skandalu, który może zniszczyć karierę. Seks jest skandalem samym w sobie. Czemu nie są skandalem jedzenie, spanie albo praca? Seks w relacji niejednokrotnie wykorzystywany jest do rozgrywek między partnerami, a zdrada traktowana jako największa zbrodnia, większa niż kłamstwo, brak bliskości czy zaniedbanie. Czy można się zakochać po pierwszym spotkaniu zakończonym seksem? Co zrobić, kiedy libido jest za niskie? Dlaczego jest tak wiele par, które unikają intymności, których życie erotyczne przestało istnieć? Skąd się bierze utrata zainteresowania seksualnego partnerką lub partnerem? Czy da się wybaczyć zdradę i wrócić po niej do satysfakcjonującej relacji i życia erotycznego? Jak wyleczyć złamane serce? Dlaczego o seksualności kobiecej wiemy mniej niż o męskiej? Dlaczego coraz więcej mężczyzn cierpi z powodu zaburzeń erekcji? Gościem Michała Poklękowskiego jest Michał Sawicki, psycholog, seksuolog, terapeuta par, promotor zdrowia seksualnego, trener i autor nowej na rynku wydawniczym książki pod tytułem „Seks bez presji. Jak nie gzić się po ciemku”
  48m 19s

Drogowskazy to cykliczny program publicystyczny na antenie Radia ESKA ROCK. Podcast, w którym najczęściej poruszamy tematy społeczne, czyli te najbliższe naszym słuchaczom. Bo dla Was gramy! Audycje prowadzą Aleksandra Galant...

mostra más
Drogowskazy to cykliczny program publicystyczny na antenie Radia ESKA ROCK. Podcast, w którym najczęściej poruszamy tematy społeczne, czyli te najbliższe naszym słuchaczom.
Bo dla Was gramy!
Audycje prowadzą Aleksandra Galant i Michał Poklękowski.
mostra menos
Contactos
Información

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca