Portada del podcast

Dziś w książce

  • Zygmunt Bauman. Jak dziś określić, co jest moralne?

    24 FEB. 2022 · W ostatnim w tej serii odcinku podcastu „Dziś w książce” opowiadam o „Etyce ponowoczesnej” jednego z najwybitniejszych powojennych myślicieli i humanistów, Zygmunta Baumana. Zastanawiam się, jak przy pomocy refleksji Baumana możemy zrozumieć i potraktować zderzenie współczesnego indywidualizmu z odpowiedzialnością za wspólnotę, problem układania się z innością oraz (nie)konieczność określenia fundamentów etycznych w świecie, który ulega ciągłym przeobrażeniom. Z autorem biografii Baumana, Arturem Domosławskim, rozmawiamy zaś o tym, jak myśl Baumana można odnieść do obecnych wyzwań etycznych, takich jak odpowiedzialność społeczna w obliczu pandemii, zgromadzonych u granic uchodźców czy rosnącego w siłę populizmu. Zapraszam! Zuzanna Kowalczyk Podcast realizowany jest we współpracy z Wrocławskim Domem Literatury i Wrocławiem Miastem Literatury UNESCO.
    Escuchado 51m 20s
  • Shoshana Zuboff. Kto nadzoruje w kapitalizmie nadzoru?

    26 ENE. 2022 · W styczniowym odcinku podcastu „Dziś w książce” biorę pod lupę temat kapitalizmu inwigilacji czy też nadzoru – tego, czym jest, komu służy a kogo drenuje, jaki rodzaj nierówności wprowadza i w jaką stronę nas wiedzie. Opowiadam o tym, do czego big techom służą nasze dane, jak ich wykorzystanie może zagrażać demokracji, oraz w jaki sposób można zmienić nierówne reguły gry na podstawie książki Shoshany Zuboff „Wiek kapitalizmu inwigilacji. Walka o przyszłość ludzkości na nowej granicy władzy”. Jaka skala zagrożenia czyha za aferą z Pegasusem? Dlaczego Łona nie korzysta ze Spotify? I na czym może polegać „cyfrowa samoobrona”? O zagrożeniach wynikających z logiki kapitalizmu nadzoru, nadzorcach i nadzorowanych oraz ryzykach technooptymizmu rozmawiam z Sylwią Czubkowską. Zapraszam! Zuzanna Kowalczyk Podcast realizowany jest we współpracy z Wrocławskim Domem Literatury i Wrocławiem Miastem Literatury UNESCO.
    Escuchado 56m 28s
  • David Riesman. Czy da się nie być samotnym w tłumie?

    29 DIC. 2021 · W dziesiątym odcinku podcastu „Dziś w książce” za przewodniczkę po tematach samotności, autonomii, wspólnoty i wpływu kultury na psychikę człowieka służy mi książka Davida Riesmana „Samotny tłum” . O książce tej, jak zawsze, najpierw opowiadam, a później rozmawiam – tym razem z doktorką nauk humanistycznych w zakresie socjologii, psycholożką społeczną i politolożką, Katarzyną Growiec, którą wypytuję o status współczesnej klasy średniej, pandemię samotności oraz kontynuację myśli Riesmana 70 lat później. Zapraszam! Zuzanna Kowalczyk Podcast realizowany jest we współpracy z Wrocławskim Domem Literatury i Wrocławiem Miastem Literatury UNESCO.
    Escuchado 53m 4s
  • David Graeber. Czym jest praca bez sensu?

    24 NOV. 2021 · W dziewiątym odcinku podcastu „Dziś w książce” przyglądam się obecnemu rynkowi pracy oraz temu, co praca – zwłaszcza ta niechętnie wykonywana – robi nam jako społeczeństwu. Za soczewkę do podjęcia tego tematu służy mi książka antropologa Davida Graebera „Praca bez sensu”, o której rozmawiam w kontekście prekaryzacji, wyjałowienia duchowego, poczucia beznadziei i neoliberalnych mechanizmów z kulturoznawczynią i eseistką, Agatą Sikorą. Zapraszam! Zuzanna Kowalczyk Podcast realizowany jest we współpracy z Wrocławskim Domem Literatury i Wrocławiem Miastem Literatury UNESCO.
    Escuchado 58m 33s
  • Daniel Cohen. Jak na nowo zdefiniować postęp?

    27 OCT. 2021 · W październikowym odcinku podcastu „Dziś w książce” zastanawiam się nad kategorią „postępu”. Przez pryzmat książki francuskiego ekonomisty Daniela Cohena „W niewoli wzrostu” rozmyślam nad tym, czym jest postęp w nowoczesnym ujęciu, skąd wzięła się nam paranoja ciągłego wzrostu gospodarczego, oraz czym moglibyśmy ją zastąpić. O tym, jak powstała współczesna „niewola wzrostu”, jaką cenę za nią płacimy i jak radzić sobie z obecnym kryzysem wyobraźni, rozmawiam zaś z publicystą Markiem Beylinem. Zapraszam! Zuzanna Kowalczyk Podcast realizowany jest we współpracy z Wrocławskim Domem Literatury i Wrocławiem Miastem Literatury UNESCO.
    Escuchado 44m 21s
  • Antoni Kępiński. Skąd brać nadzieję w sytuacjach beznadziejnych?

    30 SEP. 2021 · We wrześniowym odcinku podcastu „Dziś w książce” rozmawiam z pisarką i doktorką nauk humanistycznych w zakresie psychologii Mirą Marcinów o tym, czego o nadziei, lęku i zdrowiu psychicznym uczy nas Antoni Kępiński w książce „Rytm życia”. Zapraszam! Zuzanna Kowalczyk Podcast realizowany jest we współpracy z Wrocławskim Domem Literatury i Wrocławiem Miastem Literatury UNESCO.
    Escuchado 50m 14s
  • Matt Taibbi. Czemu służy polaryzacja w mediach?

    26 AGO. 2021 · W sierpniowym odcinku podcastu „Dziś w książce” podejmuję temat polaryzacji społecznej, którą wytwarzają i zaogniają współczesne media. Przez pryzmat książki Matta Taibbiego „Nienawiść Sp. z o. o. Jak dzisiejsze media każą nam gardzić sobą nawzajem” przyglądam się procesowi upolitycznienia mediów, mechanizmom rządzącym rynkiem medialnym w Stanach Zjednoczonych i w Polsce oraz wyzwaniom, jakie stoją dziś przed twórcami i odbiorcami mediów. O zmianach w funkcjonowaniu mediów na przestrzeni dekad, wpływie kapitalizmu na jakość wydawanych treści oraz sposobach poszerzania debaty publicznej rozmawiam zaś z socjolożką specjalizującą się w temacie współczesnych mediów, dr Heleną Chmielewską-Szlajfer. Zapraszam! Zuzanna Kowalczyk Podcast realizowany jest we współpracy z Wrocławskim Domem Literatury i Wrocławiem Miastem Literatury UNESCO.
    Escuchado 52m 26s
  • Edward W. Said. Jak dobrze poznawać inną kulturę?

    30 JUN. 2021 · W czerwcowym odcinku podcastu „Dziś w książce” przyglądam się niebezpieczeństwom, jakie wynikają ze stereotypizowania i orientalizowania innych kultur, oraz zjawisku postturystyki – idei świadomego, etycznego i odpowiedzialnego podróżowania – przez pryzmat jednej z najważniejszych książek o stosunku zachodnich kultur do tak zwanego Orientu, czyli książki „Orientalizm” Edwarda W. Saida. Opowiadam o tym, co stoi za naszymi wyobrażeniami o obcych miejscach, jak rozbrajać pozornie neutralne narracje i dlaczego to tak istotne, aby krytycznie przyglądać się swoim własnym przekonaniom na temat innych kultur. Temat ten rozwijam w rozmowie z Pawłem Cywińskim, w której pochylamy się nad źródłami naszej współczesnej wyobraźni podróżniczej, konsekwencjami braku odpowiedniej edukacji w zakresie kontaktu z innością oraz największymi zagrożeniami, wynikającymi z orientalizowania obcych kultur w dzisiejszym świecie. Zapraszam! Zuzanna Kowalczyk Podcast realizowany jest we współpracy z Wrocławskim Domem Literatury i Wrocławiem Miastem Literatury UNESCO.
    Escuchado 55m 19s
  • Joseph E. Stiglitz. Ile kosztują nas nierówności społeczne?

    26 MAY. 2021 · W czwartym odcinku podcastu „Dziś w książce” przyglądam się temu, jak boleśnie doświadczają nas dziś nierówności społeczno-ekonomiczne, przez pryzmat książki „Cena nierówności. W jaki sposób dzisiejsze podziały społeczne zagrażają naszej przyszłości?” autorstwa laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, Josepha E. Stiglitza. Opowiadam o tym, czym są nierówności społeczno-ekonomiczne, dlaczego są obecnie tak dużym problemem i w jaki sposób zagrażają nam wszystkim. Z Filipem Konopczyńskim rozmawiamy zaś o tym, jak to możliwe, że choć wiemy, że nierówności społeczne mają druzgocący wpływ na niemal wszystkie obszary życia społecznego, w praktyce dalej je pogłębiamy, przyglądamy się współczesnym przejawom i ryzykom związanym z ich wzrostem, szukamy nadziei w nowym programie gospodarczym Joe’ego Bidena i zastanawiamy się, jak na nierówności i naszą przyszłość społeczną wpłynie obecna pandemia. Zapraszam! Zuzanna Kowalczyk Podcast realizowany jest we współpracy z Wrocławskim Domem Literatury i Wrocławiem Miastem Literatury UNESCO.
    Escuchado 53m 14s
  • Henry David Thoreau. Co nam daje otulenie przyrodą?

    28 ABR. 2021 · W trzecim odcinku podcastu „Dziś w książce” nurkuję w książce Henry’ego Davida Thoreau „Walden, czyli życie w lesie” i przez jej pryzmat zastanawiam się, jakie zmiany zaszły w naszym stosunku do przyrody od początku ery przemysłowej oraz jak pogodzić nonkonformizm i indywidualizm z rodzaju hasła „rzucam wszystko i wyjeżdżam w Bieszczady” z odpowiedzialnością społeczną i współczesnymi wyzwaniami ekologicznymi. Z profesorem Tadeuszem Sławkiem rozmawiamy o tym, dlaczego powinniśmy mówić o świecie nie jako naszym otoczeniu, ale naszej „otulinie”, co to znaczy „dobrze związać się ze światem”, w jaki sposób czułość staje się dziś elementem krytyki agresywnego postępu, co to jest „dobra samotność”, dlaczego kontakt z naturą jest najlepszą odpowiedzią na przesyt kapitalistyczno-przemysłową rzeczywistością oraz jak pogodzić antysystemowość w postaci obywatelskiego nieposłuszeństwa z koniecznością działania systemowego, aby ochronić ekosystem Ziemi. Zapraszam! Zuzanna Kowalczyk Podcast realizowany jest we współpracy z Wrocławskim Domem Literatury i Wrocławiem Miastem Literatury UNESCO.
    Escuchado 53m 27s

„Dziś w książce” to podcast o lekturach, które najtrafniej tłumaczą współczesny świat. Nie będzie to jednak klasyczny podcast literacki; nie będą to też rozmowy z autorkami i autorami o ich...

mostra más
„Dziś w książce” to podcast o lekturach, które najtrafniej tłumaczą współczesny świat. Nie będzie to jednak klasyczny podcast literacki; nie będą to też rozmowy z autorkami i autorami o ich świeżo wydanych książkach. Ale książki odegrają w tym podcaście niemałą rolę, ponieważ posłużą za punkt wyjścia do przyjrzenia się najważniejszym zjawiskom i procesom, kształtującym teraźniejszość, przez pryzmat książek. Książki posłużą tu za pretekst i soczewkę do szukania odpowiedzi na pytania, jakie stawia przed nami współczesny świat. Będą to zarówno książki nowe, jak i starsze, którym udało się uchwycić już lata temu coś, z czym obecnie się zmagamy.

Podcast realizowany jest we współpracy z Wrocławskim Domem Literatury i Wrocławiem Miastem Literatury UNESCO.
mostra menos
Información
Autor Pismo. Magazyn opinii
Categorías Libros
Página web -
Email -

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Portada del podcast

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca