13 NOV. 2024 · 5 listopada 2024 r. gościliśmy Marcina Świetlickiego — autora wierszy i powieści, dziennikarza,
a także wokalistę zespołu Świetliki.
Moderatorką spotkania była dr Wiktoria Klera.
Jako poeta Świetlicki debiutował w lubelskim czasopiśmie „Akcent”. Już przed publikacją pierwszej książki uznawano go za ważnego reprezentanta tak zwanego pokolenia „bruLionu”. Opinię tę potwierdziły „Zimne kraje”, opublikowane w 1992 roku w słynnej fioletowej serii debiutów, wydanej przez fundację „bruLionu”.
6 NOV. 2024 · Gościnią spotkania była dr Wiktoria Klera — literaturoznawczyni oraz poetka ze Szczecina.
Rozmowę na temat jej pracy oraz twórczości poprowadził Marcin Pierzchliński —
poeta i artysta wizualny.
Kryminalne zagadki profesorowej Szczupaczyńskiej. Spotkanie z Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim
30 OCT. 2024 · W bibliotece gościliśmy Jacka Dehnela oraz Piotra Tarczyńskiego.
Jacek Dehnel (ur. w 1980 w Gdańsku) – poeta, prozaik, tłumacz. Wydał m.in. osiem tomów poetyckich, przekłady, pięć powieści i kilka tomów krótszych próz. Laureat m.in. Nagrody Kościelskich (2005) i Paszportu Polityki (2006).
Piotr Tarczyński (ur. w 1983 w Krakowie) – historyk i tłumacz, doktorat z amerykanistyki obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dla polskich mediów pisuje teksty o amerykańskiej polityce, współprowadzi „Podkast amerykański”.
Mieszkają w Warszawie, od niedawna w Berlinie. Wspólnie – pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa – piszą serię kryminałów o profesorowej Szczupaczyńskiej, dziejących się pod koniec XIX wieku w Krakowie. Dotychczas ukazały się cztery tomy („Tajemnica Domu Helclów”, „Rozdarta zasłona”, „Seans w Domu Egipskim” i „Złoty Róg”).
29 OCT. 2024 · W naszym [Menu literackim] przywitaliśmy Agnieszkę Gajewską — literaturoznawczynię,
autorkę książek na temat życia i twórczości Stanisława Lema.
Rozmowę z gościnią poprowadził Gabriel Augustyn ze Stowarzyszenia Literatura Działa,
a tłumaczyła na język migowy Maja Kamińska-Kołota.
„O twórczości i literackich zmaganiach Stanisława Lema napisano już wiele. Jako człowiek wciąż pozostaje jednak zagadką. Bardzo oszczędnie opowiadał o swoim życiu prywatnym – wymawiał się słabą pamięcią, zostawiał niedopowiedzenia i przytaczał zabawne anegdoty, gdy padały trudne pytania."
26 SEP. 2024 · W ramach kolejnego bloku w naszym projekcie [Menu literackie] pierwszym gościem był Konrad Wojtyła — krytyk literacki i poeta, a prowadzącym spotkanie, Artur Daniel Liskowacki — prozaik oraz poeta.
Dialog koncentruje się na biografiach pisarzy w kontekście „Rewersów. Rozmów literackich” Wojtyły oraz jego książek o Rafale Wojaczku. Nasi goście przybliżają także meritum najnowszej publikacji poświęconej prof. Zbigniewowi Mikołejce.
12 JUL. 2024 · Inspirująca dyskusja dotycząca macierzyństwa oraz rynku pracy.
Ekspertki oraz dodatkowe gościnie omawiają sytuację matek wracających do pracy, po urodzeniu dziecka na podstawie własnych doświadczeń.
W jakim wieku dziecka, czy na cały etat, czy zakładać własną działalność a może się przebranżowić? Na te inne pytania znajdziecie odpowiedzi podczas spotkania, aby każda mama, lub przyszła mama mogła poznać różne opcje dla siebie.
FlaMMom jest inicjatywą mającą na celu wsparcie mam wracających do pracy lub tych kobiet, które planują być mamami wracającymi do pracy.
3 JUL. 2024 · Zapraszamy na rozmowę z Joanną Jax — autorką kilkudziesięciu powieści historycznych i obyczajowych.
Spotkanie w ramach projektu [Menu literackie] prowadzi Joanna Skonieczna.
11 JUN. 2024 · Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Krzysztofa Lichtblaua z Brygidą Helbig — autorką, literaturoznawczynią.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu [Menu literackie].
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
24 MAY. 2024 · Zapraszamy na spotkanie wszystkich zainteresowanych własnym rozwojem osobistym, duchowym oraz głębszym poznaniem siebie.
Te ważne aspekty przybliży nam Beata Mąkolska — trenerka rozwoju, uzdrowicielka energetyczna
i autorka książki ”Praktyczny poradnik dla wysoko wrażliwych. Jak radzić sobie na co dzień
z pozytywnymi i negatywnymi emocjami podnosząc poczucie własnej wartości i zwiększając pewność siebie”, wydanej przez Wydawnictwo Studio Astropsychologii.
22 MAY. 2024 · "Wybaczam wszystkim, którzy mnie skrzywdzili. Przede wszystkim wybaczam sobie”.
Zapraszamy na rozmowę z Natalią Raginią, autorką książki „Ocalenie. Poruszająca historia walki z depresją”. Na tematy związane z powstaniem powieści i własnymi doświadczeniami w zmaganiach
z depresją pyta naszą gościnię Beata Zuzanna Borawska.
Información
Autor | Biblioteka Szczecin |
Organización | Biblioteka Szczecin |
Categorías | Libros |
Página web | - |
- |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company