30 SEP. 2024 · 🎖️WYRÓŻNIENIE🎖️ ADAM CZECH, dziękujemy, że możemy tworzyć ten świat razem! 🌎 Zdecyduj, jaki ma być ten świat.
Wesprzyj nasz podcast ➡️ https://patronite.pl/innyswiat/
Nie zapomnij nas zasubskrybować ➕ i włączyć przypomnienie 🔔 na YT
👨💻 Zajrzyj na bloga Pawła Mościckiego🫱🏻 https://pawelmoscicki.net/
🏰🏰🏰🏰
Spotkanie #3: Jak uciec z wojny kulturowej? Debata z udziałem Urszuli Jareckiej i Waldemara Kuligowskiego.
Nie jest wielkim odkryciem stwierdzenie, że wojny kulturowe zdominowały nasze codzienne cykle medialne i społecznościowe. Jednak rozpiętość i automatyzm tych podziałów wydają się wciąż niedoceniane, podobnie jak ich głęboka funkcjonalność dla obecnego systemu społeczno-politycznego. Nie jest tak, że polaryzacja jedynie niszczy tkankę społeczną. To prawda, ale zarazem pozwala utrzymywać sam system w niezmienionej formie. W naszej dyskusji będziemy starali się dotrzeć do źródeł dzisiejszych wojen kulturowych, wyjaśnić ich sens i cel, a także zastanowić się czy istnieje jeszcze kultura, która jest od nich wolna? Czy jesteśmy sobie w stanie wyobrazić jak wyglądałby kulturowy pokój?
URSZULA JARECKA – socjolog kultury, prof. dr hab. w dziedzinie nauk społecznych. Prowadziła zajęcia akademickie z zakresu kulturoznawstwa, socjologii mediów, socjologii kultury, socjologii wojny na takich uczelniach, jak Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Instytut Kulturoznawstwa), Uniwersytet w Białymstoku (Instytut Socjologii), Uniwersytet Warszawski (Instytut Kultury Polskiej; Ośrodek Studiów Amerykańskich). Od 1998 roku związana z Instytutem Filozofii i Socjologii PAN, od 2013 roku kieruje Zakładem Teorii Kultury. Publikuje prace z socjologii i antropologii kultury, interesuje się przemianami kultury wizualnej, zajmuje się kulturowymi aspektami technologii. Wśród jej książek są m.in. „Propaganda wizualna słusznej wojny” (2008); „Luksus w szarej codzienności. Społeczno-moralne konteksty konsumpcji” (2013), „Niezamierzone konsekwencje rozwoju technologii w kulturze wizualnej” (2018). Uczestniczy w pracach Komisji Zagrożeń Cywilizacyjnych Polskiej Akademii Umiejętności.
WALDEMAR KULIGOWSKI – jest kierownikiem Zakładu Antropologii Kulturowej na UAM w Poznaniu. Prowadził badania terenowe w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jest profesorem wizytującym na Uniwersytecie Gdańskim i Uniwersytecie Masaryka w Brnie. Odznaczony odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W USA właśnie opublikował monografię „Modernizing Localities in Poland: A Never-ending Transformation”.
🏰🏰🏰🏰
"Inny Świat na Zamku" to projekt realizowany we współpracy między Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu i podcastem Inny Świat prowadzonym przez Pawła Mościckiego. Cztery razy w roku spotkamy się w Poznaniu na debaty wokół najważniejszych problemów współczesności – bez tabu, z otwartymi głowami, gotowością rozumienia różnych punktów widzenia. Nie można dowiedzieć się niczego o świecie, nie będąc gotowym na weryfikowanie swoich uprzedzeń i wychodzenia z bezpiecznej strefy komfortu. Zarazem w naszych debatach będziemy kładli nacisk na pogłębioną i merytoryczną dyskusję, gdzie różnice zdań są akceptowane, a niezgoda nie prowadzi do podważania dobrych intencji oponentów.
🏰🏰🏰🏰
Inny Świat do lajkowania, obserwowania i komentowania:
✔️ Facebook https://www.facebook.com/innyswiatpodcast/
✔️ Instagram https://www.instagram.com/podcast_innyswiat/
✔️ YouTube https://www.youtube.com/@Podcast_Inny_Swiat
✔️ Twitter https://twitter.com/inny_swiat
Inny Świat do słuchania:
🔥 SPOTIFY: https://open.spotify.com/show/2ucArdZKzChwwFLgbuSNhc?si=90872e3c6b2344ba
🔥 APPLE PODCASTS: https://podcasts.apple.com/us/podcast/inny-%C5%9Bwiat/id1714097878?ign-itscg=30200&ign-itsct=lt_p
🎧 I NIE TYLKO: https://linkin.bio/innyswiatpodcast