Portada del podcast

Laštovka na drátě

 • DIGILIDI #52 | Darko Silajdžić: Můj život změnil doslova jediný krok

  21 MAY. 2024 · Narodil se ve městě, ve kterým se odehrává historie. Ve městě, který bylo scénou pro událost otevírající první velkou světovou válku, ale taky povedený zimní olympiády, jenže bohužel i místa, kde se odehrávaly těžký boje. Darko Silajdžić pochází ze Sarajeva, hlavního města Bosny a Hercegoviny. Města, který formovalo dějiny. Jak se tenhle mládenec octl ze dne na den ve svobodným Československu? Jak se musel naučit rychle česky, i když pořád doufal, že se brzo vrátí tam, odkud pochází. Jak velkej vliv na něj měl fakt, že jeho rodina je plná umělců, který v Česku nechtěli žebrat, tak začali šít pantofle, který jste si od nich možná taky koupili v Praze na Haveláku? Jak nic nevzdali a vybudovali tady nový kariéry, vychovali děti, mezi kterejma byl i Darko.  Jak se Darko potkal s prezidentem Havlem i skoro králem Karlem? Jak potkal manželku Ukrajinku, jak se mu nikdy nechtělo mluvit o hrůzách války, aby se mu vybavily všechny v moment dalšího konfliktu, tentokrát na Ukrajině. Jak si těžce poranil nohu, že nemohl tři roky chodit, ani pořádně existovat. Jak se z toho všeho dostal a vedl skoro deset let významnou komunikační agenturu. Jak natočil v Americe film o Bosně, kterej vyhrál spousty cen.  To všechno se dozvíte v opravdu výživný 100minutový epizodě Digilidí na http://herohero.co/lastovkanadrate.
  33m 12s
 • DIGILIDI #51 | Jenda Perla: Mám potřebu ovlivňovat lidi

  15 MAY. 2024 · Chtěl mi přinést na natáčení kukačky, protože ty digitálky, který rozdávám, jsou tak zastaralá technologie, že to není možný. Tak možná příště. Kde se vzal, tu se vzal, tenhleten Jenda, zvaný Perla? Tak původně v Polné, kde se odehrál ten slavnej zločin, ale to je asi už jenom pro chytrý. Samotnej Jenda je rodákem z Brna. Takovýho toho kousku, kde je dálnice a slepice. Dozvíme se, jak se to stalo, že tenhle dříve Jan je Jendou. Jak se stalo, že se octl na pár let v Praze, aby velmi rychle patřil mezi, jak sám říká, TOP 5 nejdůležitějších lidí přes sociální média, že si dokonce nechával psát na vizitku funkci: maniak sociálních sítí. V plnotučnejch 99 minutách  na http://herohero.co/lastovkanadrate ještě pochopíte, jak se stalo, že Jenda zamířil zpátky domů. K tomu přihodí vysvětlení, proč tráví na jednom místě většinou nejvíc tři léta. Uslyšíte taky, že vedle marketingový komunikace je jeho vášní poezie, teda ve variantě slam poetry, že taky zná dobře pravidla florbalu, že jeho hlas je zelenej, a že jeho snem je ovlivňovat lidi. Tak hurá. Takovou Perlu nemůžete nechat ležet, sorry, já musel. Tu verzi o těch sviních jsem sem dávat nechtěl :). 
  32m 59s
 • DIGILIDI #50 | Aleš Burger: Hithit jsme vymysleli na motokárách

  7 MAY. 2024 · Přišel a hnedle se ptal, jestli je tohle padesátej díl Digilidí, protože je mu prej taky padesát, tak se to hodí. A má teda pravdu. Hodí. V Česku je to Aleš, v Německu mu říkají Alles Gute, jakože haha, v Rusku byl Aljoša, v Americe Alice, ale vůbec nejhorší situace je prej v Japonsku. Ale tenhle Aleš slyší prej na všechny varianty svýho jména. A už vůbec neřeší, že jeho příjmení se vyslovuje dlouze, ne krátce německy, což vnímáme jako něco úplně jinýho. Na drátě je se mnou Aleš Burger. Jak se tenhle kluk z Teplic dostal k tomu, že mu jednoho dne zavolal kámoš, aby s ním odjel vydělávat těžký love do Holandska v demoliční četě, jak byl na civilce v rockovým klubu, jak podepisoval výdajovej pokladní doklad svejm hardcorovejm modlám, jak založil vlastní hudební festival, jak se potom v dalším levelu života rozhodl založit agenturu na události, jak proletěl svět pod barvama Red Bullu, jak na motokárách založili Hithit, a všichni se ho ptají jenom na to, přitom má za sebou hromadu práce. A taky uslyšíte, jakou muziku si Aleš pouští, když jezdí na traktoru. Plnotučná epizoda má 96 minut a je na http://herohero.co/lastovkanadrate.
  32m 54s
 • DIGILIDI #49 | Tereza Svěráková: O kralování, uprchlících, rodičích, nemoci, lvech a Timu Burtonovi

  1 MAY. 2024 · Pochází z filmařský rodiny. A ano, vůbec to není ta rodina, na kterou podle jejího příjmení myslíte. Pak vás úplně šokuje, když se dozvíte, kolik je jí let. A ač vím, že je to absolutně nezdvořilý se na takovou věc ptát zrovna královny, svolila k tomu sama. Ale stejně tomu nemůžu věřit. Se mnou na drátě je Tereza Svěráková, jak řečeno, též zvaná královna české reklamy. Povypráví, jak trávila študia na gymplu pro rodiny andrášů a disidentů na okraji Prahy, jak se tam potýkala s výdobytkem socialistický technologie v podobě počítačů IQ 151, to je pro vás, děti, počítač, kterej je blbější, než vaše lednička.  Tereza taky prozradí, jak prožívala 17. listopad 1989, kdy se zřejmě už naplno projevily marketingový pudy. Což musely bejt geny, protože Tereziny praprarodiče byli úspěšní provozovatelé Domu módy i nakladatelství v Celetný ulici. Práce v reklamě ji uchvátila už v devadesátkách, kdy začala jako stážistka i díky dobrý znalosti frániny a angliny. A rovnou šla do kreativní části agentur. I proto, že měla svůj předobraz ve vizuálním stylu plakátů svejch pradědečků. A pak už to šlo ráz na ráz. V plnotučný 94minutový epizodě na http://herohero.co/lastovkanadrate pochopíte, proč se věnovala i tvorbě o ženách-chartistkách, o disidentech, emigrantech, uprchlících. Jak za tyhle práce získala desítky a desítky ocenění, včetně těch nejnej, tj. zlatejch lvů z Cannes. A že tím tak trochu asi i splnila sen rodičů. Dozvíte se taky, jak těžce do Terezina života vstoupila nemoc. Jak se s tím pere, a jak jí to změnilo, nebo nezměnilo.  Proč se rozhodla opustit korporace, proč si založila vlastní agenturu, a co jsou její sny. A jo! Taky uslyšíte, že Tereza dělá už podruhý pro Tima Burtona!
  33m 28s
 • DIGILIDI #48 | Petr Nešpůrek: Jsem manažerem proužků

  29 ABR. 2024 · Je z Místku a říká to záměrně. Oni mají totiž víc hospod. Ty, ve Frýdku mají jenom fotbalový hřiště. I když možná hezčí holky, jelikož si tam vybral svou ženu. Další digičlověk se mnou na drátě je markeťák a expert na nákup médií Petr Nešpůrek. Jeho tátu zdravili na ulici pozdravem: „Dobrý den, pane prezidente,“ anžto si myslili, že potkali pana Havla. Sám vyštudoval obchodku, protože nechtěj bejt horníkem, ani hutníkem. Přitom na stejný střední potkal designéra a předchozího hosta Digilidí Lumíra Kajnara, kterej si při hodinách pořád maloval, což, světe, div se, Petra nadosti inspirovalo. Petr si pak našel cestu k marketingu skrze další študia na vyšší škole cestovního ruchu. Následně se stal skoro marketingovým šéfem štramberskejch uší a ministrem propagandy Valašskýho království. Ale to nevyšlo. Jako Místečák se vydal poprvý do Prahy slavně ve 23 letech. A dodnes prej neumí přiřadit barvy linek metra k těm písmenům. No a pak ve 102minutový plnotučný verzi na http://herohero.co/lastovkanadrate začne strašnej nejmdroping, spoustu jmen, spoustu názvů, spoustu výrazů z marketingu. Takže asi si snad k ruce vezměte výkladovej slovník, nebo zaplaťte ChatGPT, ať vám to rovnou překládá. Pochopíte, proč Petr pracoval i pro CIA, jakkoliv to nemusí bejt ta CIA, kterou znáte. Pochopíte, co je další zkratka TCL, proč byl Petr ředitelem PRDu, taky uslyšíte, jak se stal šéfem velký mediální agentury, jak skončil, jak pobyl rok s dětmi, jak se stal šéfem O27 v domě u Husákova ticha. A proč si myslí, že Ivan Trojan hraje pro Český dráhy ohromnou roli.
  32m 58s
 • DIGILIDI #47 | Lucie Matějíčka Sehnalová: Zážitek, nebo nic!

  24 ABR. 2024 · Vyrůstala v místech, který byly synonymem smogu. Chtěla utéct k cirkusu. Určitě nechtěla jít na střední, na kterou nakonec šla. Dodnes je ráda, protože se naučila psát na stroji. Psacím. Mechanickým psacím stroji. V tomhle díle je se mnou na drátě kreativní producentka, režisérka, scénáristka, žena z televize Lucie Matějíčka Sehnalová.   Lucka svou první práci v médiích absolvovala v novinách s názvem Tribuna, kam docházela psát investigativní články v textovým procesoru T602, což pro vás, děti, není žádný označení tanku, nebo jiný vojenský techniky, ale programu na psaní textů. Něco jako Canva. Ha! I když pochází ze severních Čech, na vejšku chodila do Olomouce a bydlela na koleji v Praze. Dodneška vzpomíná na svoje těstoviny s párkem a hodně pepřem. V plnotučný 92minutový verzi na http://herohero.co/lastovkanadrate uslyšíte, jak chtěli Lucku za moderátorku, ale musela by bejt blonďatá, tak dělala Letadlo, pak přinesla 300 témat, třeba o potopení lodi na Nilu, ale do úplně jiný televize a jinýho pořadu. Prozradí taky, jak hledala účastníky jistý aktivity pro dospělé. Padne spoustu jmen z televizního byznysu, zavzpomínáme na VyVolený, první sérii Survivoru, jakou strategii musí výherce mít, a že následně přesedlala do role reportérky v Reportérech ČT. Pochopíte, co myslí sloganem „Zážitek, nebo nic“.  Třeba proto, že se potápí bez přístrojů 45, pardon 46 metrů hluboko. Uslyšíte, proč si Lucka napsala svůj bucket list – 40 věcí, který chce zažít. Třeba to, že chce být hostem Lucie Výborný a potápět se se žralokem. I když to největší přání si už splnila. A jak je to proboha s tím utajeným šéfem? Přece není možný, aby ty lidi nevěděli, že je to jenom hra! Tak Lucka garantuje, že lžou, lžou a dobře lžou, takže můžou diváci věřit, že to není žádná hra.  Chápete? Ne? Tak si to poslechněte sami.
  33m 11s
 • DIGILIDI #46 | Patrick Fridrichovský: Byl jsem první, kdo v Česku vysílal K-pop!

  21 ABR. 2024 · Tentokrát je se mnou na drátě teatrolog, dramaturg, ale taky herec, zpěvák, autor a muž činu Patrick Fridrichovský. Všimněte si jeho kombinace písmen C a K ve jméně. Cítí se tím tak trochu součástí císařsko-královskýho stavu. I když je to čistokrevnej Pražák s předky v Prusku, tady neplést s Ruskem. Poví, že je Leteňák, a že taky bydlel v Mokřadu, kde bydlejí nutrie. A že se tam se učil na piáno. Vysvětlí, co je bondovskej akord. Taky řekne, že se jen tak mimochodem potkal s jednou z největších hvězd britský pop-music a textařem: Timem Ricem. Dostaneme se i k tomu, že prozradí tajemství, proč je Taylor Swift lídryní digitálního marketingu. V plnotučný 82minutový verzi na http://herohero.co/lastovkanadrate ještě přidá historky, jak zavřel divadlo v Teplicích, a jak se hned potom stal součástí slavnýho ansámblu slavnýho muzikálu Jesus Christ Superstar v pražský Spirále ve 1288 reprízách. Jak dezertoval do říše marketingu, aby psal lifestylový články pro mladý lidi. A dodnes si myslí, že reklama je umění. Vysvětlí taky, co znamená na Broadwayi výraz Play-doctor. Řekne, jak v Ostravě dal dohromady představení, který vidělo 2,5 milionu lidí. Poví, jak se stal hvězdou korejský televize. Doporučí, nač jít v Londýně do divadla. A taky poodhalí, že píše novej muzikál s faustovskou tématikou, kde hlavní postava bude působit povědomě značný skupině markeťáků. A možná se bude jmenovat ta postava Marek. Proč prej ne. A taky, jak ve svým synovi spatřuje nový vtělení Karla Kryla. To si prostě musíte dát.  
  34m 18s
 • DIGILIDI #45 | Barbora Šumanská: Vážila jsem 37 kilo a hledala cestu, jak odejít ze světa

  18 ABR. 2024 · Tahle drobná světlovlasá dívka má půlku příbuznejch na Blízkým východě, protože vyrůstala v 80. letech v Sýrii a Íránu. Měla Bárbínu a byla prej chytrá jako rádio. Pak se vrátila na úplnou průměrnou základku na sídláku v Řepích, kde si zažila slušnou šikanu, kdy si ošklivácký děti kolem dopisovaly a psaly petice, kdo nesnáší Báru, ať se podepíše. V dalších Digilidech je Barbora Šumanská. Poví, že prezidentkou jejího fanklubu byla babička, mimochodem krejčová, tuhle funkci teď převzal manžel Honza. Hrála softball, kterej jednoho dne hrát přestala. Tak přestala jíst. A už to nedokázala zvrátit. I protože v roce 2000 neexistovala tlustá modelka. A tak další roky žila s anorexií a bulimií. V poslední fázi hledala cestu, jak odejít ze světa. Mluví o tom otevřeně, protože chce, aby lidi s tímhle problémem vyhledali pomoc. I protože říká, že ji psychoterapeutka zachránila život. A protože utekla hrobníkovi z lopaty, chce bejt vděčná, chce si užít život. Z mentální anorexie se vyléčit nedá, dodnes má ráda pocit, kdy jí kručí v břiše. A pořád jí záleží na tom, jak vypadá. V plnotučný 97minutý epizodě na http://herohero.co/lastovkanadrate uslyšíte, jak se Báře zalíbily krásy marketingu. Jak udělala diplomku a reklamní kampaň na film Rafťáci. Co na tom, že dost možná ta kampaň byla lepší, než ten film. Milovala totiž filmy a reklama je ten nejkratší film. Nakonec taky pochopíte, proč si říká „agency lady“, proč o sobě říká, že je sekernice, proč miluje Lego, padne asi desítka jmen lidí z Ogilvy a taky jsme přišli na to, že podle královny českýho PR paní Dity Stejskalový by se měla jmenovat stanice metra Vltavská.
  33m 12s
 • DIGILIDI #44 | Josef Havelka: Reklama je showbyznys

  14 ABR. 2024 · To se vám takhle jedný krásný srpnový noci u nás objevili osvoboditelé, a tak se tenhle 16letej nadanej študent řečtiny a latiny octnul se svýma rodičema v Německu, odtud se už do svýho rodnýho Brna nevrátil. Trvalo to dvacet let. Dalším hostem Digilidí je guru český reklamy Josef Havelka. Koukejte, děti, abyste viděly, jak funguje v Německu matura. Stačí prej umět česky. Josef povypráví, jak v něm bouřilo mládí. Jak skončil jako levičák. Jak chtěl lásku a mír, proto bydlel ve squatu. Jak chtěl bejt rockerem, ale pak jednou opravil mizernej scénář nějakýho spotu na mražený jídlo z Francie, a najednou dělal reklamu. Zatímco v ČSSR se chodilo na Večerní univerzitu marxismu-leninismu, chodil Josef na večerní školu marketingový komunikace. Po revoluci dostal 20 tisíc marek a vydal se za štěstím do Československa. A jak to všechno šlo dál? To se dozvíte v 88minutový plnotučný verzi na http://herohero.co/lastovkanadrate. Jak vzpomíná na Leoše, nikoliv Mareše, ale Burnetta. Jak přijel do Prahy v autě, že si o něm mysleli, že je prezident. Vysvětlí, že nejlepší je si nejdřív najít holku, která pak najde další lidi. Jak přestěhoval sídlo firmy do paláce s vyřezávaným interiérem s vlastním kuchařem a narvaným talentovanejma lidma. Jak brzo začal pracovat pro Eurotel, kterýmu Josef familiárně říká Ojrotel. Co pro něj znamená buddhismus a peace of mind. Jak napsal knížku, a proč si myslí, že reklama je showbyznys. A proč si taky myslí, že reklama na Eurotel je nejlepší, i protože si dodnes pamatujeme krásnou parodii o uříznutejch nohách. Tohle by byla škoda minout, ne?  
  32m 48s
 • DIGILIDI #43 | Lumír Kajnar: Na uměleckou školu mě pro nedostatek talentu nevzali

  8 ABR. 2024 · Je z Frýdku-Místku a říká, otázku, jestli víc z Frýdku, nebo Místku, mu dávají jenom cizinci, rozuměj Pražáci. V dalších Digilidech je vizuální glosátor a brand architect Lumír Kajnar. Už v dětství chtěl bejt výtvarníkem, jenže na střední uměleckou školu nebyl přijatej pro nedostatek talentu. A protože říká, že miluje peníze a umění, šel studovat obchodní akademii, aby rozuměl byznysu. Po revoluci chtěl studovat design a jeho první knížka se jmenovala Design strojov, kterou si půjčil v místní knihovně z nepřebernýho výběru jednoho titulu. V 85minutový plnotučný variantě na http://herohero.co/lastovkanadrate uslyšíte, jak Lumíra zlákala reklama, protože četl časopis Strategie. Že jeho první logo je pořád na světě a patří frýdecko-místeckým baseballistům. Jak objevil novou univerzitu ve Zlíně a ateliér, ve kterým měl pět dalších spolužáků. Jak pracoval na plakátech pro místní divadlo. A jak se vydal do Prahy, jak dělá vizuální glosy pro Deník N. Jak bušil direct maily pro Eurotel. A jak do jeho práce vstoupili kovbojové. Pochopitelně musíme zmínit i to Brno, který v sobě skrývá úplně jiný slovo, ježto ve skutečnosti ovládá ty internety.
  32m 53s

👨🏼‍🦲🐦 Jsem Laštovka a tady jste se mnou na drátě. 📼 Najdete tu polotučný epizody mýho nepodcastu s lidmi, který znáte z českýho internetu. >> 🤖👨‍💻 DIGILIDI << 🍿 Poslechněte,...

mostra más
👨🏼‍🦲🐦 Jsem Laštovka a tady jste se mnou na drátě.
📼 Najdete tu polotučný epizody mýho nepodcastu s lidmi, který znáte z českýho internetu.
>> 🤖👨‍💻 DIGILIDI <<
🍿 Poslechněte, co o sobě říkají třeba Janek Rubeš, Miloš Čermák, Pavel Hacker, Jirka Rýdl, Honza Simkanič, Daniel Dočekal a další...
🥛 Plnotučný verze Digilidí jsou na herohero.co/lastovkanadrate. Tak přileťte.
mostra menos
Contactos
Información

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca