• #59 Izabela Janiszewska, autorka bardzo dobrych thrillerów, o Nocy kłamstw i nie tylko

  9 JUN. 2024 · Izabela Janiszewska. Znamy się pięć lat. Przeczytałam każdą jej książkę a wychodzi właśnie ósma, Kiedy pięć lat temu dostałam do rąk jej debiut pt. Wrzask, podchodziłam sceptycznie, ale już po kilku stronach wiedziałam, że to naziwskio wejście do kanonu. Tak się też stało. Janiszewska - to naziwsko, które zna każdy, kto lubi dobrą książkę z tego gatunku. Rozmawiamy o początkach tej pisarskiej drogi, ale przede wszystkim o najnowszej książce- o Nocy kłamstw. Zbrodnia nie jest najważniejsza, zapewniam. 
  44m 21s
 • #58 dr Roman Solecki o terapii sensem, czyli czym jest logoterapia i jaką przyjąć postawę, kiedy mamy w życiu pod górkę

  2 JUN. 2024 · "Człowiek w poszukiwaniu sensu"  Viktora E. Frankla to jedna z najbardziej wpływowych książek w literaturze psychiatrycznej od czasu Freuda. W moim życiu pojawiła się prawie trzydzieści lat temu. Do dzisiaj pamiętam to wrażenie i podziw-  jak w ogóle można znaleźć powody do życia w takich okolicznościach, w jakich znalazł się Frankl?  Książka ważna dla wielu ludzi, w tym dla Romana Soleckiego, kiedyś studenta trzeciego roku, dzisiaj doktora i dyrektora Kakowskiego Instytutu Logoterapii. Rozmawiamy o tym, czym jest logoterapia, jak szukać sensu, kiedy sensu brak? Konkretne przykłady, realna pomoc i ksiązka "Terapia sensem" ( Wydawnictwo Mando Inside) Gorąco polecam. 
  59m 49s
 • #57 Agnieszka Dobkiewicz, o tym, co pożydowskie.Niewygodna pamięć

  26 MAY. 2024 · Agnieszka Dobkiewicz, dziennikarka, reportażystka związana z Dolnym Śląskim. "Pożydowskie. Niewygodna pamięć" to jej trzecia książka. Pierwsza to "Mała Norymberga. Historie katów z Gross Rosen", później "Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie z obozowego piekła". Ksiązki ważne i potrzebne, ale ta wykracza poza Dolny Śląsk. Obejmuje każdego z nas, bo często polskie to pożydowskie. I nie chodzi tutaj o mienie, od razu to trzeba zaznaczyć. Pożydowskie jest wszędzie: w miejscach, przemiotach, języku, wyobraźni, wspomnianiach. Ilu z nas  świadmomość, że autorem wyobrażni polskich dzieciaków jest Jan Szancer, autor powszechnych baśniowych ilustracji? Albo, że na co dzień jemy koszernie?  Pożydowskie przeistacza się w polskie. Po prostu. Gorąco polecam książkę, ale też rozmowę, bardzo szczerą i pełną emocji. 
  46m 38s
 • #56 Marcelina Szumer-Brysz o Turcji. Na wschód od Zachodu

  19 MAY. 2024 · Dziennikarka, pisarka Marcelina Szumer-Brysz. Od lat zakochana w Turcji. Właśnie ukazała się jej trzecia książka dotycząca tego nieoczywistego kraju. "Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji"- już po jej przeczytaniu wiedziałam, że mam apetyt na więcej, dlatego kiedy pojawił się kolejny jej reportaż  pt. "Izmir. Miasto Giaurów" od razu ją przeczytałam. Jak wiemy, apetyt rośnie w miarę jedzenia a autorka nie zawodzi. "Turcja. Na wschód od Zachodu" to opowieść tak zaskakująca jak sama Turcja. Kto wpadłby na pomysł, by stworzyć serialową wersję historii? Nawet jeśli, nie zrobiłby tego w taki sposób, w jaki zrobiła ona. Język giętki i celny. Tematów na wiele tomów. Kto zaczyna dzień od "tureckiej" kawy może się zdziwić, że w tamtejszych żyłach płynie herbata.  Jakie mają rany, co ich wciąż boli, z czym się mierzą? Gorąco polecam książki Marceliny Szumer-Brysz. 
  1h 1m 52s
 • #55 Psychodietetyk Mikołaj Choroszyński o uzależnieniu od słodyczy

  12 MAY. 2024 · Mikołaj Choroszyński- psychodietetyk, wykładowca alademicki, autor wielku książek i artykułów poświęconych psychologii jedzenia, twórca programówzmiany naywków żywieniowych, założyciel i prezes fundacji FitMIND. Wie, o czym pisze, bo sam przeszedł długą drogę. W swojej książce pt. "Uzależnienie od słodyczy" bierze na tapet "słodki problem". Rozmawiamy o tym, jak bardzo potrafi zrujnować nam życie. Czy słodycze faktycznie uzależniają? Czy można przesadzić stare drzewo, czyli trwale zmienić nawyki? Jak zaplanować odpowiedni model żywienia? Jak odzyskać kontrolę nad jedzeniem? Posluchajcie. 
  39m 43s
 • #54 Psycholożka Melissa Hernández-Jaczewska o tym, jak skutecznie rozwiązać kryzys w związku

  5 MAY. 2024 · Melissa Hernández- Jaczewska, psycholożka. Pochodzi z odległego Meksyku. To tam ukończyła studia na Wydziale Psychologii w Universidad de Las Americas w Puebla. Jak znalazła się w Polsce? O tym również rozmawiamy. Mieszka w Warszawie od 2001 roku i nitrudno zgadnąć, patrząc na drugi człon naziwska, że chodziło o miłość. Czym jest dla niej miłość? Na pewno w jej arkana zabiera nas dzięki swojej książce pt. " Jak skutecznie rozwiązać kryzys w związkach". To proste zasady, jak uporządkować swoje życie i współnie budować drogę do szczęścia, którego przecież każdy z nas pragnie. Na co dzień pracuje z parami multikulturowymi. Kiedyś rzeczywiście  wyróżniały się na tle naszego monokulturowego kraju. Dzisiaj, szczególnie w dużych miastach, stają się normą. Każy związek to wyzwanie. 
  34m 51s
 • #53 Wydawca Oskar Błachut o świecie mody lat 90. Włoska rodzina Versace

  28 ABR. 2024 · Czym jest dla ciebie ubranie? Do czego ci służy? To pytanie zadałam sobie świadomie chyba pierwszy raz. Świat mody jest mi daleki, tym bardziej otwierająca okazała się dla mnie ta książka i rozmowa o marce Versace. Oskar Błachut, wydawca, opowiada o kulisach jednego z najsłynniejszych domów mody oraz sekrety rodziny Versace.Jak się okazało, Santo Versace, starszy brat Gianniego, autor książki, miał bezposredni wpływ na to, jak wygląda polska okładka. O rodzinie, ale też o tym, co tak naprawdę kupujesz, kiedy sięgasz po tę markę.  Rozmowa powstała dzięki współpracy z wydawnictwem Znak. 
  46m 53s
 • #52 Karol Jachymek o tym, co nasze dzieci robią w internecie i czy na pewno trzeba się tym martwić

  21 ABR. 2024 · Dr Karol Jachymek, medioznawca i wykładowca akademicki związany z Uniwersytetem SWPS, od lat bada zjawiska w sieci oraz zachowania naszych dzieci online. Jego wnioski - wielu- mogą zaskoczyć.  Autor książki "Z nosem w smartfonie. Co nasze dzieci robią w internecie i czy na pewno trzeba się tym martwić?" pokazuje, że media społecznościowe mają ogromny potencjał.  Memy, dramy i emoji to nie tylko rozrywka, ale także sposób na naukę przydatnych umiejętności. Rozmawiamy o tym, czym jest  empatyczne podejście do korzystania z internetu przez młodzież, ale też o tym, że technologia może być wsparciem w rozwoju, jeśli jest właściwie wykorzystywana. Koniec ze straszeniem! Ta książka czy rozmowa mogą zmienić sposób, w jaki postrzegasz cyfrowy świat młodych. 
  55m 58s
 • #51 Monika Sławecka o balecie, który niszczy, porwaniach i (nie)winnej Ince

  14 ABR. 2024 · Monika Sławecka, filmoznawczyni, reporterka, pisarka. Poznałyśmy się przy jej reportażu pt. „Balet, który niszczy”. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak wyglądało ( zakładam, że po tej książce to już czas przeszły) życie w tak hermetycznym środowisku, jakim jest szkoła baletowa, koniecznie przeczytajcie. Jak bardzo można zostać odartym z pasji. Potem „Porwania”, kolejny jej reportaż, tym razem o przejściach osób, które przeżyły uprowadzenie. O tragedii rodzin. Pracy detektywów operacyjnych czy psychologów. Są też inne książki i inne trudne tematy jak np. alkoholizm kobiet. Rozmawiamy o tym, co ją w tej trudnej materii pociąga, jak duży realny wpływ na życie mogą mieć jej książki, ale przede wszystkim o najnowszej pt. „Niewinna Inka”. Tym razem powieść z elementami reportażu. Kim była Inka? Jaką rolę pełniła w przestępczym świecie? Co jest prawdą, co fikcją? Polecam tę rozmowę, bo ma jeszcze jednego bohatera ( ujawnia się w trakcie).
  42m 58s
 • #50 dr Kuba odchudza, czyli Jakub Bukowczan, twórca programu hormonalno-metabolicznego

  7 ABR. 2024 · Ponad dwa miliardy osób na świecie ma nadwagę lub jest otyłych. Mamy problem. Czy zawsze chodzi o nadmiar jedzenia? Ile razy słyszymy, że otyłość to choroba przewlekła? Tak, choroba. Podobnie jak z alkoholizmem, o którym wciąż mówią: „Jakby tylko chciał, to by nie pił” albo „Weź się w garść”- to z kolei do tych, którzy cierpią na depresję. Świadomość wzrasta i ona jest kluczem do zrozumienia. Dr Jakub Bukowczan, endokrynolog ( wiedzę zdobywał  m.in. w Stanach czy Anglii) stworzył program hormonalno-metaboliczny, a co najważniejsze, stosuje go na sobie. Mierzy się z mitami na temat odchudzania. Opowiada o hormonach, które mają bezpośredni wpływ na to, ile jemy, czy przybieramy na wadze, czy ją utrzymujemy. Czy zatem obwiniać hormony? Tak! Ale jest sposób, są narzędzia, dzięki którym nie jesteśmy skazani klęskę.  Rozmawiamy między innymi o tym: -  na czym polega program hormonalno-metaboliczny? -  dlaczego tak ważny jest post przerywany? - czy w gubieniu kilogramów potrzebne są leki? - dlaczego nie możesz trwale schudnąć? Jeśli, próbujesz  i nadal nie możesz schudnąć? To koniecznie posłuchaj  https://drkubaodchudza.pl/
  58m 59s
O wszystkim, o czym lepiej nie rozmawiać albo przeciwnie. BO liczy się perspektywa.
Contactos
Información

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca