Portada del podcast

Łukasiewicz - Polak, który zmienił świat

  • Odcinek 6 | Lotnictwo, kosmonautyka, informatyka – to tylko niektóre z dyscyplin naukowych prezentowanych w Podkarpackim Centrum Naukowym

    21 NOV. 2022 · W podrzeszowskiej w miejscowości Tajęcina, w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska międzynarodowego i w samym w centrum regionu, powstaje Podkarpackie Centrum Naukowe. Misją tego wyjątkowego na mapie Polski miejsca jest ukazanie złożoności i współzależności pomiędzy światem naturalnym, człowiekiem w nim żyjącym oraz osiągnięciami naszej cywilizacji, a także przekazywanie interdyscyplinarnej wiedzy naukowej w dziedzinach związanych ze specyfiką regionu i jego inteligentnymi specjalizacjami takimi, jak lotnictwo, kosmonautyka, czy informatyka. Ekspozycja podstawowe PCN skupiać się będzie wokół trzech zagadnień: Świat wokół nas, Nasza cywilizacja, My ludzie. Wystawa interdyscyplinarna zaś, zatytułowana „Żyję - wokół organizmu człowieka” podzielona będzie na 5 stref: - Strefa widzę - Strefa słyszę - Strefa myślę - Strefa poruszam się - Strefa jem i oddycham Podkarpackie Centrum to także wystawy czasowe, plenerowe, pokazy naukowe, wydarzenia specjalne i wystawy mobilne. Ponad 200 eksponatów, ponad 2800 metrów kwadratowych ekspozycji podstawowej, 300 metrów kwadratowych ekspozycji dodatkowej, 600 metrów kwadratowych na laboratoria i warsztaty. Podkarpackie Centrum Nauki to bogata oferta naukowo – rozrywkowa nie tylko dla dzieci, ale także dorosłych, w tym nauczycieli i seniorów.
    Escuchado 10m 23s
  • Odcinek 5 | Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicza w Jesionce wyjątkowym miejscem w skali kraju

    14 NOV. 2022 · Podkarpacie rozwija się bardzo dynamicznie, jednak problemem firmy i inwestorów działających w tym regionie jest niedostatek pracowników z wykształceniem technicznym. W celu kształtowania przyszłych preferencji zawodowych, odkrywania talentów i zainteresowań oraz wskazywania kariery zawodowej związanej z inteligentnymi innowacjami jako atrakcyjnej drogi samorealizacji i satysfakcji z wykonywanego zawodu, stworzono Podkarpackie Centrum Nauki w Jesionce. Zadaniem tego miejsca będzie szerzenie wśród uczniów i osób dorosłych postaw innowacyjnych, prozdrowotnych i ekologicznych poprzez przedstawianie świata nauki i techniki w atrakcyjnej formie. Centrum stanie się ważnym i wspierającym system szkolnictwa zapleczem edukacyjnym w regionie i przyczyni się do wyrównywanie szans młodych ludzi. Oferta programowe Podkarpackiego Centrum Nauki będzie powiązana z inteligentnymi specjalizacjami województwa takimi, jak lotnictwo, kosmonautyka, informatyka i szeroko rozumiana jakość życia. Odwiedziny w tym niezwykłym miejscu pozwolą na wędrówka w przestrzeń kosmiczną, przestrzeń Ziemi i komórkę własnego serca. Będzie można w nim obudzić wulkan, wywołać burzę, zważyć słonia bez wagi, policzyć, ile rośnie drzewo. Każdy będzie mógł eksperymentować i eksplorować do woli dzięki 200 interaktywnym eksponatom, laboratoriom i w pełni wyposażonym pracowniom wraz z zapleczem. Niezwykła bryła budynku, zaprojektowana przez krakowską pracownię F11, inspirowana była planetami, łańcuchem DNA, statkami powietrznymi i wodnymi. Otwarcie już wkrótce
    Escuchado 12m 1s
  • Odcinek 4 | Podkarpacie Ignacego Łukasiewicza. W tych miejscach można poczuć ducha wielkiego odkrywcy

    10 OCT. 2022 · Ignacy Łukasiewicz to nie tylko odkrywca, który wpłynął na historię ludzkości, ale także filantrop, który zawsze starał się być blisko ludzi. Jego życie i kariera przebiegały od Lwowa aż po Wiedeń, jednak regionem, z którym był szczególnie związany, było Podkarpacie. W stolicy województwa, Rzeszowie spędził lata młodości, ukończył gimnazjum i rozpoczął pracę w aptece. W mieście jest wiele miejsc i budynków pozwalających poczuć atmosferę czasów, w których żył Łukasiewicz. Podążając śladami słynnego naukowca musimy odwiedzić także Bóbrkę, gdzie znajduje się muzeum jego imienia oraz zbiory i zabytki związane z przemysłem naftowym, To tu znajduje się pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej, która powstała zaledwie rok po przełomowym odkryciu Łukasiewicza. Pierwszy szyb naftowy nazwany „Franek” pracuje do dziś. Obok kopalni znajduje się skansen muzeum im. Ignacego Łukasiewicza oraz szkoła założona dzięki jego staraniom. Ważnym miejscem na mapie Podkarpacia Łukasiewicza jest także wieś Zaręcin, gdzie znajduje się grób odkrywcy. W miejscowości tej Łukasiewicz ufundował także szkołę oraz kościół.
    Escuchado 5m 37s
  • Odcinek 3 | Pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej i wciąż działający szyb "Franek". Podążamy śladami Ignacego Łukasiewicza

    3 OCT. 2022 · Ignacy Łukasiewicz zwany polskim Edisonem był prekursorem przemysłu naftowego w Europie. Z okazji 200. rocznicy urodzin wybitnego Polaka, 2022 ogłoszono rokiem Ignacego Łukasiewicza. W kolejnym odcinku podcastu zabieramy słuchaczy w podróż śladami tego odkrywcy i filantropa. Od małej miejscowości Zaduszniki, przez Rzeszów, Wilno i Wiedeń, aż po wieś Bóbrka w powiecie krośnieńskim, gdzie Łukasiewicz założył pierwszą na świcie kopalnię ropy naftowej, a zbudowany przez niego w 1854 roku szyb „Franek” działa do dziś.
    Escuchado 5m 8s
  • Odcnek 2 | Milioner odkrywca o wielkim sercu. Ignacy Łukasiewicz nie szczędził majątku, by pomagać ubogim

    26 SEP. 2022 · Odkrywając naftę, czyli oczyszczoną ropę dał ludzkości paliwo, bez którego dziś nie wyobrażamy sobie życia. Otworzył pierwszą rafinerię i kopalnię ropy naftowej, co zapoczątkowało nową erę ludzkości. Jednak Ignacy Łukasiewicz był nie tylko wybitnym naukowcem, odkrywcą i przedsiębiorcą, ale także patriotą i społecznikiem, który nie szczędził swego majątku na pomoc innym. Wspomagał uczestników powstania styczniowego, finansował budowę dróg, mostów i szkół w Galicji. Stworzył nowoczesny, niespotykany w tamtych czasach system ubezpieczenia społecznego dla wszystkich swoich pracowników. Leczył nieopłatnie i wspierał finansowo chłopów i ich rodziny. Za działalność charytatywną otrzymał od papieża Piusa IX tytuł Szambelana Papieskiego i order Św. Grzegorza Świat zapamiętał go jako geniusza swoich czasów, w pamięci tych, którzy spotkali go osobiście pozostał patriotą, społecznikiem i człowiekiem, który nigdy nie zapomina o słabszych i biedniejszych.
    Escuchado 6m 26s
  • Odcinek 1 | Ignacy Łukasiewicz - polski farmaceuta, który zapoczątkował przemysł naftowy

    21 SEP. 2022 · Ignacy Łukasiewicz - wybitny naukowiec, odkrywca ale też filantrop i polski patriota. Dokonał przełomu w chemii na skalę światową otrzymując naftę z ropy naftowej metodą frakcjonowanej destylacji. To dzięki niemu w 1853 roku rozbłysła pierwsza lampa naftowa. Był to symboliczny początek ropy naftowej w służbie ludzkości. Łukasiewicz stworzył pierwszą na świecie rafinerię w Klęczanach koło Nowego Sącza. Założył także kilka kopalni i przetwórni ropy rozbudowując przemysł naftowy. W pamięci ludzi pozostał jako geniusz swojej epoki oraz filantrop.
    Escuchado 7m 59s
Podcast "Łukasiewicz - Polak, który zmienił świat"
Información
Autor Grupa Eurozet
Categorías Historia
Página web -
Email -

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Portada del podcast

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca