• #12 "Miasto dość wielkie, miasto niepiękne...", czyli co polska szlachta widziała w zachodnich miastach

  12 JUN. 2024 · Wraz z dr Joanną Orzeł z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego, zbieramy Was w podróż śladami polskiej szlachty i magnaterii, która w XVII i XVIII coraz liczniej odwiedzała zachodnioeuropejskie miasta. Czym była “tura kawalerska”? Co w europejskich miastach interesowała szlachciców najmocniej? Jakie przed podróżą mieli o nich pojęcie przed wyjazdem z Rzeczpospolitej? Czy mieli sobie coś ze współczesnych turystów lub “erasmusowych" studentów? W jakich dramatycznych, a jednocześnie ważnych dla Europy, wydarzeniach brał udział ojciec polskiego króla jako młodzieniec? O tym wszystkim (i nie tylko), dowiecie się z dzisiejszego odcinka! Zapraszamy!
  56m 43s
 • #11 Wolność dla każdego. O uniwersytecie w Padwie

  7 FEB. 2024 · Zapraszamy na pierwsze w tym roku miastorie! Wraz z Gniewomirem Hawraszem z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk zabierzemy Was do barwnego, uniwersyteckiego świata średniowiecznej i nowożytnej Padwy. Opowiemy o początkach Uniwersytetu, przejdziemy się po salach wykładowych, dowiemy się co nieco o padewskich studentach (w tym słynnych Polakach!) oraz zastanowimy czy jaką rzeczywistą wartośc ma jego motto - Universa Universis Patavina Libertas ("Wolność Padwy jest absolutnie dla każdego"). Miłego słuchania!
  1h 12m 51s
 • #10 Walka z czartem. Procesy czarownic w Kleczewie

  1 NOV. 2023 · Procesy czarownic w Salem to wiedza powszechna, ale czy słyszeliście kiedyś o walce z czartem w Kleczewie? W XVII wieku tamtejszy sąd zajmował się aż 131 sprawami oskarżonych o czary, o których opowiedział nam prof. Tomasz Wiślicz z Instututu Historii Polskiej Akademii Nauk.
  1h 7m 19s
 • #09 Sport na gruzach. Jak wyglądała odbudowa polskiego sportu po II wojnie światowej?

  22 OCT. 2023 · W dzisiejszej miastorii rozmawiamy z Igorem Niewiadomskim z Zakładu Historii XX w. Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, o tym jak organizowano sport w poczatkach PRL. Czy sport odbudowywano odgórnie czy oddoleni? Co wiemy o pierwszych zawodnikach? Kiedy sport przestał być zwykłym "sportem", a zaczął być propagandowym widowiskiem? Zapraszamy do wysłuchania!
  1h 5m 15s
 • #08 Miasto Pań. O Krystynie de Pizan i jej walce w obronie kobiet

  1 AGO. 2023 · W najnowszej miastorii cofamy się o kilka wieków, do Średniowiecza. Razem z Kaliną Słaboszowską, doktorantką Zakładu Nauk Pomocniczych Historii, Źródłoznawstwa i Metodologii Historii Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawimy Wam miasto, które nigdy nie istniało, miasto-metaforę. Porozmawiamy o Księdze o Mieście Pań, autorstwa jednej z najwybitniejszych średniowiecznych pisarek, Krystyny de Pizan, uznawaną przez wielu uznawana za “pierwszą feministkę” w historii Europy. W XIV i XV wieku są dyskusje na temat tego czy umiejętności czytania i pisania psują kobiety, czy są im potrzebne, czy w ogóle kobiety mają możliwości intelektualne pozwalające na przetwarzanie tego literackiego dziedzictwa kulturowego - wspomina Kalina. To właśnie w tych okolicznościach Krystyna rozwija się intelektualnie, mając możliwość korzystania z królewskiej biblioteki francuskiego króla, Karola V. Jej przyjemne życie, zostało nagle przerwane serią tragicznych wydarzeń, które zagroziły przyszłości jej i bliskich. Krystyna nie poddała się i postanowiła wziąć na swoje barki utrzymanie rodziny, stając się pierwszą w historii kobietą, która utrzymywała się z działalności literackiej. Ba! Można powiedzieć, że była również pierwszą kobietą, która prowadziła własne “wydawnictwo”, czyli skryptorium, w którym przepisywano i pięknie iluminowano księgi. Czym jest owo “miasto Pań”? Kto je zamieszkiwał? Dlaczego to właśnie “miasto” stało się podstawą dla opowieści Krystyny? Jak sytuacja społeczna, polityczna, a także kultura miejska późnośredniowiecznej Europy wpłynęła na konstrukcję dzieła? Czy Krystyna rzeczywiście jest "pierwszą europejską feministką"? Zapraszamy do odsłuchania!
  43m 51s
 • #07 Kwestie miejskie. O kondycji miast Królestwo Polskiego i pomysłach na jej poprawę

  3 JUL. 2023 · Samochody czy transport publiczny i rower? Zieleń czy beton? Usługi publiczny czy prywatne? Mieszkania własnościowe czy komunalne? Planowanie przestrzenne czy “wolna amerykanka”? To jedne z wielu pytań, które wywołują zażartą dyskusję o współczesnych miastach. Jak się okazuje, wiele z nich porusza problemy, nad którymi debatowali nasi przodkowie już na przełomie XIX i XX wieku. Wraz z drem Kamilem Śmiechowskim z Wydziału Filozoficznego-Historycznego zapraszamy Was na cofnięcie się o ponad 100 lat i przyjrzeniu się jak wygląda kondycja miast w Królestwie Polskim, “Mamy do czynienia z sytuacją, że Warszawa ma na początku XX wieku dwa gmachy szkolne - podczas gdy Kraków ma w tym samym czasie 33 - czyli staje się miastem analfbateów” - wspomina Kamil Śmiechowski. Jakie pomysły mieli polscy intelektualiści tego okresu na poprawę tzw. “kwestii miejskich”? Czy problemy, które diagnozowali różniły się wielce od naszych, współczesnych? Czy przynajmniej niektóre z proponowanych rozwiązań są nadal aktualne? Zapraszamy do wysłuchania!
  1h 13m 11s
 • #06 Problemy mieszkaniowe II RP

  31 MAY. 2023 · II Rzeczpospolita jest tematem, który w przestrzeni publicznej odbieramy najczęściej w dwóch odmiennych rzeczywistościach. Idealnie to widać przy opisywaniu problematyki mieszkalnictwa tego okresu. Z jednej strony lubimy mówić o śmiałych i nowoczesnych założeniach modernistycznych osiedli, nowoczesnych rozwiązaniach technicznych i próbach tworzenia stworzenia prawdziwych “miast XX-go wieku”. Z drugiej - ciężko ominąć temat “ciepłych łóżek”, rodzin wielodzietnych gnieżdżących się w jednoizbowym mieszkaniu bez dostępu do światła, dołów kloacznych zamiast toalet. Kto budował w Polsce mieszkania? Jakiej jakości? Czy każdy mógł sobie pozwolić na własne cztery kąty? Jaka w budownictwie mieszkaniowym była rola młodego państwa polskiego? Na opowieść o problemach mieszkaniowych Polek i Polaków okresu międzywojennego zabieramy Was razem z doktorem Marcinem Szymańskim z Wydziału Historyczno-Filozoficznego Uniwersytetu Łódzkiego.
  45m 12s
 • #05 Historia Osiedla Przyjaźń - cz. 2

  31 MAR. 2023 · Zapraszamy na dwuczęściową serię opowiadającą o historii jednego z trzech najbardziej znanych osiedli drewnianych w Warszawie - Osiedla Przyjaźń. W drugiej części, Wiktor rozmawia z Jurgą Kraużlis, Joanna Zamorską oraz Bożeną Głodkowską - aktywistkami nie tylko związanymi z życiem i historią Osiedla Przyjaźń i zaangażowanymi w powstanie, ale również jego wieloletnimi mieszkankami! Dzięki temu “suche fakty” z przeszłości Osiedla są uzupełnianie dygresjami i ciekawymi opowieściami z życia osobistego. Prawdziwa “żywa historia” 😀
  1h 14m 32s
 • #04 Historia Osiedla Przyjaźń - cz. 1

  28 FEB. 2023 · Zapraszamy na dwuczęściową serię opowiadającą o historii jednego z trzech najbardziej znanych osiedli drewnianych w Warszawie - Osiedla Przyjaźń. W pierwszej części, Dąbrówka Lipska, członkini Zespołu ds. Ekspertyz i Analiz Zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, opowiada o okolicznościach powstania i pierwszych latach funkcjonowania Osiedla, stworzonego z myślą o budowniczych Pałacu Kultury i Nauki. Odtwarzamy chronologię, poznajemy fakty, a także rozprawiamy się z mitami, które narosły w opowieściach o Osiedlu przez kolejne dziesięciolecia. Część druga, opowiadająca o okresie studenckim Osiedla, wyjdzie już za miesiąc 🙂
  46m 40s
 • #03 Wielkie metropolie rzymskiego Wschodu

  31 ENE. 2023 · Naszą tegoroczną podróż po miastach zaczynamy od cofnięcia się do okresu Późnego Antyku, w rejon basenu Morza Śródziemnego. Poruszając się po wschodniej części Cesarstwa Rzymskiego, odwiedzając najważniejsze metropolie tego regionu jak Aleksandria, Antiochia czy Konstantynopol, opowiemy sobie o specyfice wielkich miast: kto w nich mieszkał, stanowił elitę, o będących persona non grata, a także jak liczne konflikty na tle religijnym, z jakimi mamy do czynienia w IV i V wieku, wpłynęły na sytuację ich mieszkańców. Łatwo się zgubić w zatłoczonych i hałaśliwych uliczkach antycznego świata! Aby tego uniknąć, poprosiliśmy o pomoc przewodnika, którym jest dr Paweł Filipczak z Katedry Historii Bizancjum Wydziału Historyczno-Filozoficznego Uniwersytetu Łódzkiego. Za wspaniałą wycieczkę pięknie dziękujemy, a Was zachęcamy do odsłuchania! Bene vobis!
  1h 6m 19s
podcast o historii w miastach i miastach w historii | napędzany przez Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze
Contactos
Información

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca