Portada del podcast

MUZYCZNE PODRÓŻE PRZEZ ŚWIAT

  • Pocztówki z Japonii

    1 JUN. 2024 · Zwiedzanie kraju kwitnącej wiśni rozpoczęliśmy w Hiroszimie, skąd wybraliśmy się na wyspy Miyajima i Sakurajima, oferującą kąpiele w gorącym piasku wulkanicznym. Z kolei były: trekking w Kirishima National Park, kąpiele w gorących źródłach Beppu, wycieczka rowerowa widokową trasą Shimanami Kaido, podziwianie zamków w Okayamie i Osace, spacery po Nara i Kioto. Szukaliśmy śladów samurajów w Kanazawie. Zaproponowaliśmy wizytę w skansenie Hida no Sato w Takayamie i na farmie wasabi w Matsumoto. Ostatnim punktem programu było Tokio, skąd wyruszyliśmy na wycieczkę do Nikko z grobowcami szogunów. Gościem Jerzego Jopa był Mirosław Lubarski, doradca zarządu w Grupie Polskie Składy Budowlane Handel, podróżnik, fotografik.
    32m 45s
  • Ruch lodu, czyli podróż przez topniejącą Arktykę

    25 MAY. 2024 · Rejs polarny jachtem „Magnus Zaremba”, pod dowództwem kapitana Eugeniusza Moczydłowskiego, w otoczeniu majestatycznych lodowców – to główny punkt naszego programu. Podpatrywaliśmy życie dzikich zwierząt tam, gdzie poluje największy drapieżnik na Ziemi, niedźwiedź polarny. Gościem Jerzego Jopa był Kuba Witek, filmowiec, podróżnik i autor książek, który wziął udział w ekspedycji naukowej AREX 2019 na Spitsbergen, zorganizowanej przez Instytut Oceanologii PAN  Sopocie. Cel wyprawy to badania Arktyki związane ze zmianą klimatu, a kierował nią prof. Jan Marcin Węsławski, wychowanek prof. Stanisława Siedleckiego, założyciela Polskiej Stacji Polarnej Hornsund.
    33m 11s
  • Sztuka przetrwania na Wyspach Owczych

    18 MAY. 2024 · Niesamowite widoki łączące góry z otwartym oceanem, najwyższe klify w Europie, największe morskie jaskinie świata… Dzisiejsza podróż była spotkaniem z nieokiełznaną naturą, prostotą wyspiarskiego życia i jednymi z najbardziej malowniczych widoków na świecie. Odwiedziliśmy Wyspy Owcze, archipelag wysp wulkanicznych, położony w połowie drogi między Norwegią a Islandią na Morzu Norweskim, które jest częścią Oceanu Atlantyckiego. Zostały one uznane przez National Geographic za najbardziej niepowtarzalne krajobrazowo wyspy na Ziemi. Poznawaliśmy farerskie społeczeństwo, obserwowaliśmy nawet krwawe polowanie Grindadrap. Gościem Jerzego Jopa był Kuba Witek, filmowiec, podróżnik, autor książek, twórca filmów dokumentalnych: „ISOLAND: Islandzkie historie polskich emigrantów” (Grand Prix Festiwalu Mediatravel w Łodzi) oraz „FAROE WAY: Sztuka przetrwania na Wyspach Owczych”.
    48m 1s
  • Rowerem z Drezna do Berlina i przez Szwajcarię

    11 MAY. 2024 · Niemcy słyną ze świetnie przygotowanych tras rowerowych. Poszukując celu na  majowy wypad rowerowy wybraliśmy się więc do naszych najbliższych sąsiadów. Wybór padł na szlak rowerowy z Drezna do Berlina. Po drodze znalazły się między innymi Torgau i Wittenberga – miasta Marcina Lutra, Magdeburg – kolebka niemieckiego romanizmu oraz Poczdam – królestwo pałaców i ogrodów. Zaliczyliśmy też trasę rowerową Berliner Mauerweg, czyli śladem Muru Berlińskiego. Berlińczycy kochają rowery, które są dla nich czymś więcej niż tylko środkiem transportu. Przekonywał o tym dr Piotr Olszewski, a rozmawiał z nim Jerzy Jop. W drugiej części programu sprawdziliśmy, czy można również Szwajcarię uznać za raj dla rowerzystów. Wybraliśmy się w podróż od Jeziora Genewskiego do Jeziora Bodeńskiego. Przy okazji pokonaliśmy na rowerach widowiskową przełęcz Furka. Naszymi gośćmi byli: Klaudia Cybulska, Barbara Pasik, Michał Domagalski i Adrian Małkiewicz.
    51m 42s
  • Kusząca Kanada - Indianie, bizony i dinozaury

    4 MAY. 2024 · Drogą Yellowhead Highway dojechaliśmy do doliny Skeena, zamieszkiwanej przez Indian Gitxan, „ludzi znad rzeki mgły”. Podążyliśmy szlakiem totemów i dotarliśmy do lasów deszczowych niedźwiedzia-ducha Kermode. Przypomnieliśmy gorączkę złota Cariboo. Penetrowaliśmy kaniony Prowincjonalnego Parku Dinozaurów i odwiedziliśmy Muzeum Paleontologii w Drumheller, najwspanialsze muzeum dinozaurów na świecie. Byliśmy w Buffalo Jump, gdzie Indianie Czarne Stopy zabijali bizony i Bison Paddock. Na wyspie Vancouver zajrzeliśmy do rezerwatu Cathedral Grove, w którym można zobaczyć nawet 800-letnie, dochodzące do 80 metrów wysokości daglezje. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.
    52m 29s
  • Sokotra - Galapagos Oceanu Indyjskiego

    27 ABR. 2024 · Choć Sokotra jest częścią targanego wojną Jemenu, na samej wyspie nie ma śladu działań wojennych. Geolodzy uważają ją za najbardziej odizolowany kawałek lądu w historii Ziemi. Przyciągają krajobrazy jak z filmów fantasy, mnóstwo gatunków roślin i zwierząt niespotykanych nigdzie indziej na świecie i mała liczba turystów, nieprzekraczająca kilku tysięcy rocznie. Zaproponowaliśmy kąpiele w szmaragdowych lagunach i wadi, spacery w lesie smoczych drzew i lesie wymarłych drzew, wspinanie się po 150-metrowych wydmach przytulonych do nagich skał i odkrywanie jaskini Hoq z gigantycznymi filarami. Gośćmi Jerzego Jopa byli: dr hab. Ewa Rot-Buga, autorka książek: „Konno po marzenia”, „Roxley. Wibracja piękna” i „W odbiciach” oraz Sławomir Buga, pasjonat fotografii.
    45m 54s
  • Muzyka bez granic. Z pogranicza rusnacko-łemkowskiego Pienin

    20 ABR. 2024 · Odwiedziliśmy bogatą w tradycję ziemię pienińska, region pogranicza, który do dziś fascynuje zachowaną tu mozaiką językową, religijną i kulturową. Sprawdziliśmy stopień pokrewieństwa repertuaru muzycznego górali pienińskich oraz ruskich po obu stronach granicy. Usłyszeliśmy nagrania zarejestrowane w ramach projektu „Muzyka bez granic”, którego najważniejszym celem było utrwalenie tradycyjnego repertuaru pieśniowego, odtworzonego z pamięci najstarszego i średniego pokolenia. W śpiewie Rusinów zdołał przetrwać najstarszy typ polifonii ludowej, podobnie wielogłos górali pienińskich porównuje się do pierwszych średniowiecznych form wielogłosowych. Gośćmi Jerzego Jopa byli: dr Justyna Cząstka-Kłapyta – etnomuzykolog, etnolog i antropolog kultury, pomysłodaczyni i autorka projektu „Muzyka bez granic”, dr Piotr Kłapyta z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Agnieszka Stopka, Rusinka.
    48m 55s
  • Odkryte – niewyjaśnione

    13 ABR. 2024 · Tym razem wybraliśmy się w podróż po świecie w poszukiwaniu prehistorycznych geoglifów i petroglifów. Kogo i co przedstawiają te wizerunki? Teoria paleokontaktu zakłada, że cywilizacja na Ziemi zrodziła się dzięki przybyszom z kosmosu, a spotkania naszych praprzodków z Obcymi mogły zostać uwiecznione w sztuce naskalnej i w rysunkach wykonanych w glebie. Poznaliśmy rysunki z Nazca, będące największą tajemnicą Peru i kandelabr z pobliskiego Paracas. Odkrywaliśmy niezgłębione tajemnice Sahary Zachodniej. Szukaliśmy śladów dawnej sztuki naskalnej w Meksyku, Uzbekistanie i wielu innych miejscach. Gośćmi Jerzego Jopa byli: dr hab. Małgorzata Anna Jóźwiak i prof. dr hab. Marek Jóźwiak, założyciele I Ogólnokształcącego Liceum Akademickiego im. Janiny Kossakowskiej-Dębickiej w Kielcach, świętujące niedawno dziesięciolecie istnienia. O budowlach megalitycznych w Egipcie, Libanie, Bośni i Hercegowinie, we Włoszech, na Sardynii i polinezyjskiej wyspie Nan Madol, mogących być dowodami na istnienie cywilizacji pozaziemskich, opowiadał Sławomir Skowron.
    37m 4s
  • Apokalipsa Trzeciego Świata. Mozambik

    6 ABR. 2024 · Zapisana historia Mozambiku sięga wyprawy Vasco da Gamy, który przypłynął do wybrzeży Mozambiku w 1498 roku. Portugalia przez blisko 450 lat garściami czerpała ze swojej kolonii: z ludzi i złóż mineralnych. W 1975 roku, jako jedno z ostatnich państw Afryki, kraj ten uzyskał niepodległość. Kolejna wojna, tym razem domowa, wybuchła zaraz potem i trwa do dziś. Zwiedzaliśmy stolicę Mozambiku – Maputo, z architektonicznymi perełkami, jak dworzec kolejowy, uważany za jeden z najpiękniejszych na świecie czy Casa de Ferro, budynek zaprojektowany przez Gustave’a Eiffla. W odchodzący świat portugalski wpisuje się też portowe miasto Beira, w którym zajrzeliśmy do Grande Hotel, niegdyś najbardziej luksusowego hotelu w całej Afryce. Opowiemy o urodzonym w Maputo Africu Simonie. Gościem Jerzego Jopa był Dariusz J. Drajewicz, podróżnik, fotografik, autor zbiorów fotografii oraz reportaży i fotoreportaży podróżniczych, dr nauk prawnych.
    37m 14s
  • Wyspa Wielkanocna

    30 MAR. 2024 · Poznaliśmy tajemnice Wyspy Wielkanocnej, leżącej na Oceanie Spokojnym, będącej najbardziej oddalonym od stałego lądu kawałkiem ziemi. Rapa Nui słynie z posągów moai, o których w rozmowie z Jerzym Jopem opowiadała Grażyna Woźniczka, filolog, kulturoznawca i latynoamerykanista, współtwórczyni biura Polka Travel.
    27m 56s

Każda podróż jest przygodą, dostarcza wrażeń, ale jednocześnie kształci. Zapraszamy do podróżowania z Radiem Kielce – „Muzyczne podróże” w soboty po godz. 10. Wszystkie audycje „Muzyczne podróże” są dostępne do...

mostra más
Każda podróż jest przygodą, dostarcza wrażeń, ale jednocześnie kształci. Zapraszamy do podróżowania z Radiem Kielce – „Muzyczne podróże” w soboty po godz. 10. Wszystkie audycje „Muzyczne podróże” są dostępne do odsłuchania na portalu podcasty.radiokielce.pl.
mostra menos
Contactos
Información

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca