Información
Podcast Fundacji WWF Polska. O zwierzętach i nie tylko.
16 AGO. 2024 · Chyba każdy z nas uwielbia chodzić po lesie, wsłuchiwać się w jego kojące dźwięki, zanurzać się w jego spokoju i czuć, jak płynie w nim życie. Las jest ostoją dzikich zwierząt oraz różnorodności biologicznej. To miejsce, w którym możemy się zrelaksować, wyciszyć i zbliżyć do natury. Lasy stanowią ok. 30% powierzchni naszego kraju. Jeżeli przełożyć to na liczby to przeciętnie na jednego mieszkańca Polski przypada fragment lasu o wymiarach 50m x 50m, chociaż wartości te mogą różnić się między sobą w zależności od województw. Obszary te pełnią bardzo ważną funkcję w naprawdę wielu aspektach naszego życia, czego nie zawsze mamy świadomość albo o czym na co dzień zapominamy.
Dziś w podcaście gościmy Martę Chrzanowską – absolwentkę kierunków Leśnictwo (SGGW w Warszawie) oraz Ogrodnictwo (UP w Poznaniu), młodszą specjalistkę ds. ochrony gatunków w Fundacji WWF Polska.
(2:13) Skąd wzięło się twoje zainteresowanie leśnictwem i ogrodnictwem, kiedy poczułaś, że to obszary, w których widzisz siebie i swoją pracę? (2:39) Dlaczego lasy to bardzo skomplikowane ekosystemy? (3:15) Czy chodząc po lesie wypatrujesz jakiegoś szczególnego gatunku drzew, który jest Twoim ulubionym?
(4:15) W jakim rejonie możemy spotkać lasy, w których dominują jesiony? (4:38) Jakie drzewa dominują w Polsce i dlaczego? (7:34) Z czego wynika trend uprawiania lasów mieszanych? (8:32) Jaki gatunek drzew liściastych występuje w Polsce najczęściej? (8:55) Czy w Polsce możemy jeszcze spotkać lasy naturalne, nietknięte przez człowieka? (10:00) Jakie korzyści dają naturze powalone, martwe drzewa? (14:38) Zasady savoir-vivre w lesie (17:56) Czy w polskim lesie można legalnie spać pod namiotem? (19:14) Jakie korzyści daje nam las? Czym jest kąpiel leśna? (21:37) Jakie usługi ekosystemowe daje nam las?
10 JUL. 2024 · Większość z nas nie wyobraża sobie okresu wakacyjnego bez wyjazdu nad morze, a w szczególności nad nasz ukochany Bałtyk. Warto mieć świadomość, że wśród zgiełku i tłumu turystów toczy się dzikie życie. Choć nasze plaże latem przeżywają prawdziwe oblężenie, ludzi nie brakuje tutaj również poza sezonem. Budząca się wiosna, czy okrywająca złotem jesień – w tym czasie spacery brzegiem morza również potrafią zachwycić. To moment, w którym możemy skupić się na obserwacji bałtyckiej przyrody. Najłatwiej dostrzec wszechobecne ptaki morskie. Najczęściej kojarzymy je z mewami, co oczywiście nie jest błędem, jednak mają one wielu ciekawych sąsiadów. Jednym z nich jest bohaterka dzisiejszego odcinka, czyli sieweczka obrożna, podlegająca w Polsce ścisłej ochronie, ze względu na malejącą liczebność populacji. Naszą gościnią jest Ewelina Sielska, lokalna liderka Błękitnego Patrolu WWF, która o sieweczkach wie wszystko. (1:49) Jak rozpoznać sieweczkę obrożną? (3:05) Czy samiczki i samce czymś się różnią? (3:30) Jak brzmi sieweczka? (3:52) Jak zachowywać się nad morzem, żeby nie szkodzić? Na co uważać na plaży? (6:07) Czym są siatkowe kosze, jakie możemy spotkać na plaży? (8:40) Co stanowi podstawę żywieniową sieweczek? (9:16) Dlaczego sieweczki zajmują specjalne miejsce w twoim sercu? (12:57) Gdzie sieweczki odlatują na zimowanie? (13:15) Czy liczyłaś kiedyś przy ilu wykluciach piskląt byłaś? (13:43) Czy masz jakieś szczególne wspomnienia związane z tymi ptakami? (18:00) Co było twoją motywacją do dołączenia do Błękitnego Patrolu WWF? (19:17) Na czym polega praca w Błękitnym Patrolu WWF i jak do niego dołączyć?
5 JUN. 2024 · Aż 99,5% polskich rzek jest w złym stanie. Państwowy system ochrony wód nie radzi sobie z tym trudnym zagadnieniem, dlatego obywatele biorą sprawy w swoje ręce i… badają jakość wody w rzekach. W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o pilotażowym programie Strażnicy Rzek WWF, którego misją jest ochrona tych środowisk naturalnych poprzez: edukację, monitoring prac utrzymaniowych na rzekach, gromadzenie i udostępnianie trudno dostępnych dane uzyskane w badaniach wody oraz poprzez interwencje.
Na czym polega społeczny monitoring rzek WWF i jak włączyć się w działania? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielą nam: Katarzyna Czupryniak – ekspertka Fundacji WWF Polska, liderka programu Strażnicy Rzek WWF oraz Społecznego Monitoringu Wód WWF, oraz Paweł Łukasiak – Strażnik Rzek WWF, który bierze udział w wolontariacie wraz z całą swoją rodziną.
Partnerem odcinka jest https://www.wwf.pl/vaillant-nawiazal-globalna-wspolprace-z-fundacja-wwf. 1:36 Czym zajmują się Strażnicy Rzek WWF? 2:07 Czemu społeczny monitoring wód jest nam potrzebny? (Katarzyna Czupryniak) 3:50 Dlaczego warto brać udział w citizen science? (Paweł Łukasiak) 6:30 Jakie narzędzia są używane do badania rzek? (Paweł Łukasiak i Katarzyna Czupryniak) 8:55 Czy pakiety monitoringowe, które otrzymujemy od firmy Vaillant, są nowością w Polsce czy jest to coś, co działało już wcześniej, a teraz jest używane na większą skalę? (Katarzyna Czupryniak) 9:50 Co można określić dzięki takim badaniom? (Katarzyna Czupryniak) 12:00 Czy dzięki takiemu monitoringowi możemy na wczesnym etapie wykryć zanieczyszczenia? (Katarzyna Czupryniak) 13:40 Gdzie docelowo mają trafiać wyniki badań? (Katarzyna Czupryniak) 14:30 Kto może dołączyć do Strażników Rzek WWF? (Katarzyna Czupryniak) 15:50 Czy badanie wody jest trudne? (Paweł Łukasiak) 19:00 W jakich miejscach prowadzi się badania? (Katarzyna Czupryniak) 20:15 Dlaczego wybrał pan akurat tę rzekę? (Paweł Łukasiak) 22:40 Co daje wolontariat? (Paweł Łukasiak) 24:30 Jak dołączyć do Strażników Rzek WWF? (Katarzyna Czupryniak) --- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/wwf-polska/message
6 MAY. 2024 · Jak sztuczna inteligencja pomaga w ochronie dzikiej przyrody i jak można ją do tego wykorzystać? O tym w najnowszym odcinku "Naturalnie z WWF". --- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/wwf-polska/message
22 ENE. 2024 · W ubiegłym roku odezwały się do nas dwie biegaczki: pani Agnieszka oraz pani Dominika. Wyraziły chęć wybrania Fundacji WWF Polska i naszych działań, jako celu na który przeznaczą środki finansowe zebrane w trakcie biegu wokół... Mont Blanc! Nie była to jednak pierwsza akcja charytatywna w ich wykonaniu. Zebraną kwotę przeznaczyły na pomoc panterze śnieżnej, zwanej również duchem gór. Zwierzę to zagościło w ich życiach na dłużej, a w przypadku pani Dominiki – na stałe! ;) Poznajcie te dwie niezwykłe kobiety i ich inspirującą historię.
(1:52) Dlaczego łączycie swoje biegowe wyzwania z akcjami charytatywnymi? (5:46) Skąd wziął się pomysł na bieg wokół Mont Blanc? (6:39) Czy pantera śnieżna, której dedykowałyście ten bieg, była dla Was inspiracją? (7:38) Kilka słów o wiedzy nt. pantery śnieżnej oraz świadomości występowania tego gatunku w naturze (8:11) Czy dzięki temu, że pobiegłyście dla pantery śnieżnej część Waszego otoczenia zaczęła się bardziej interesować tymi zwierzętami? (9:35) Jak przebiegała Wasza współpraca z Fundacją WWF Polska? (12:12) Co było dla Was największym wyzwaniem? (13:14) Z jakimi przewyższeniami musiałyście się zmierzyć? (13:38) Jak przygotowujecie się do takiego biegu? (15:40) Czy Wasz bieg spotkał się z zainteresowaniem lokalnych mieszkańców? (16:35) Dlaczego warto łączyć sport z pomaganiem? (19:40) Czy macie już wybrany kolejny cel? --- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/wwf-polska/message
4 ENE. 2024 · Wyobraź sobie łąkę, z mnóstwem kwiatów, w piękny, wiosenny lub letni dzień. Nad głową latają motyle i pszczoły, a koniki polne grają uwerturę w zaroślach… Uśmiechasz się? No właśnie! Ziemia też uśmiecha się do nas – kwiatami! Takich nietkniętych miejsc jest w Polsce bardzo mało: od 20 lat w naszym kraju nie powstał żaden park narodowy. Można jednak temu zaradzić: wykupując grunty i chroniąc je prywatnie, tak jak robimy to my we współpracy z Air Wick Polska i naszymi przyrodniczymi partnerami!
Dlaczego obszary prywatnie chronione są tak ważne? Jakie gatunki znajdują tam swój dom? I po co na tych terenach koniki polskie?
Gościem odcinka jest Przemysław Doboszewski z Towarzystwa Przyrodniczego ALAUDA. --- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/wwf-polska/message
6 DIC. 2023 · Święta tuż, tuż! Wiążą się one nie tylko z ciepłem, rodzinną atmosferą i odpoczynkiem, ale również z wieloma dylematami. Jak zachować zdrowy rozsądek w czasie świątecznego, zakupowego szaleństwa? Jaką choinkę wybrać? Co zrobić z nadmiarem świątecznego jedzenia? Na te oraz inne pytania w dzisiejszym odcinku odpowie nasza ekspertka ds. zero waste: Aleksandra Czajkowska (https://www.instagram.com/ekoalternatywa/). (1:30) Jak nie popaść w zakupowe szaleństwo? (4:48) Pomysły na własnoręcznie zrobione prezenty (8:38) Jak zapakować prezenty w ekologiczny sposób? (10:26) Czy warto kupować jemiołę? (11:10) Folia, brokat, sztuczny śnieg, czyli jak (nie) ozdabiać prezentów (12:46) Choinka sztuczna czy choinka naturalna? (15:28) Gdzie oddawać żywe choinki po świętach? (16:20) Wady i zalety sztucznej choinki (18:50) Ekologiczne pomysły na przystrojenie choinki (23:00) Jak przygotować świąteczne posiłki, żeby zapobiegać marnowaniu żywności? --- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/wwf-polska/message
24 NOV. 2023 · Galileusz widział ją już 400 lat temu... we Włoszech! Z kolei mieszkańcy praktycznie całej Polski mieli szansę zaobserwować na niebie to magiczne zjawisko 5 listopada. Mowa oczywiście o zorzy polarnej. W jubileuszowym, 50. odcinku zabieramy Was na spacer z głową w gwiazdach – i to dosłownie! Naszym dzisiejszym gościem jest Karol Wójcicki: popularyzator nauki, dziennikarz naukowy, pasjonat astronomii, a także autor bloga https://www.facebook.com/ZGlowaWGwiazdach.
(0:55) Zorza polarna w Polsce – czy to coś niezwykłego? (2:55) Zjawisko zorzy polarnej w Bułgarii, Chorwacji, Słowenii i w Rumunii (4:30) Wyrzuty koronalne masy w życiu Słońca (7:14) Jak się mierzy prędkość wiatru słonecznego? (8:26) Od czego zależy kolor zorzy? (11:20) Z czego wynika „taniec” zorzy? (12:04) Kiedy po raz pierwszy zobaczyłeś zorzę na żywo? (14:32) Sposoby na obserwację przyrody (17:33) Co najbardziej fascynuje Cię w kosmosie? (19:39) Czy zorze wydają dźwięki? --- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/wwf-polska/message
9 NOV. 2023 · Białucha Hvaldimir została wyłowiona przez norweskich rybaków z tajemniczą uprzężą na grzbiecie. Na konstrukcji widniał napis „własność St. Petersburga”. Czy może to sugerować, że waleń był wykorzystywany do szpiegowania przez Rosjan? Jak wyglądają treningi zwierząt wykorzystywanych przez wojsko, co później się z nimi dzieje i dlaczego wojsko posuwa się do tak nieetycznych działań? O tym porozmawiamy z naszym gościem, profesorem Janem Marcinem Węsławskim – dyrektorem Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, który w latach 90. odwiedził ośrodek szkoleniowy dla ssaków morskich w Murmańsku. W trakcie odcinka możecie usłyszeć jednowyrazowe hasło zakodowane w alfabecie Morse'a. Jeśli uda Wam się je rozszyfrować, koniecznie pochwalcie się tym w komentarzach! 3:45 Czy w Pana ocenie Hvaldimir mógł być tajną bronią Władimira Putina? 5:34 Jak wyglądał ośrodek w Murmańsku? 6:05 W jakim stanie były zwierzęta odrzucane przez wojsko? 7:45 Czy wybierane zwierzęta charakteryzowały się jakimś konkretnym zestawem cech? 16:06 Jaki był stan zwierząt, które skończyły swoją "służbę" dla wojska? 17:09 Czy przez ostatnie 30 lat warunki przetrzymywania tych zwierząt mogły ulec zmianie (o ile wciąż są one tam przetrzymywane)? 19:57 Jak w środowisku naukowym, z etycznego punktu widzenia, postrzega się tego typu eksperymenty? 23:09 Co powinno się teraz wydarzyć z Hvaldimirem? Czy powinien zostać odłowiony i np. przetransportowany do sanktuarium w Islandii? --- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/wwf-polska/message
24 OCT. 2023 · Sektor produkcji rolniczej pełni niezwykle istotną funkcję w codziennym dążeniu do życia człowieka z naturą w harmonii. Lidl jako międzynarodowa firma handlowa ma świadomość, że podejmowane decyzje i działania wpływają na to, w jaki sposób będą żyły kolejne pokolenia stąd podejmowane działania na rzecz ochrony klimatu, zasobów naturalnych i poszanowania bioróżnorodności. To właśnie m.in. z tego powodu zdecydował się zaangażować w program edukacji dostawców/rolników w zakresie ochrony różnorodności biologicznej w produkcji rolniczej oraz pilotażowy program nasadzeń śródpolnych we współpracy z Fundacją WWF Polska. Celem wspomnianego programu realizowanego z Patrykiem Kokociński jest wykonanie nasadzeń w trzech strefach po sto drzew w każdej. Dlaczego jest to ważne i jakie korzyści przynosi dla rolników, jak i dla biznesu? Na te oraz inne pytania odpowiedzą goście dzisiejszego odcinka: Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR, Lidl Polska, oraz Patryk Kokociński, Życie na Pola, Rolnik Roku 2021. 01:06 Czym jest różnorodność biologiczna? 2:00 Dlaczego różnorodność biologiczna jest ważna dla Lidl Polska? Jakie korzyści przynosi ona dla biznesu? (Aleksandra Robaszkiewicz) 8:00 Jakie wyzwania niesie za sobą wprowadzenie w życie wspomnianych elementów z punktu widzenia rolnika, producent i dostawcy? (Patryk Kokociński) 11:40 Dlaczego Lidl Polska zdecydował się uczestniczyć w pilotażowym działaniach nasadzeń śródpolnych? (Aleksandra Robaszkiewicz) 15:05 Jakie gatunki drzew i krzewów stosowane są w nasadzeniach śródpolnych? Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę? (Patryk Kokociński) 17:43 Czy jest już widoczna jakaś zmiana w podejściu rolników do tematu nasadzeń? Czy widoczne są już zmiany w kontekście natury, biorąc pod uwagę wcześniejsze nasadzenia? (Patryk Kokociński) 19:45 Jakie jest podejście gminy do kwestii nasadzeń śródpolnych? (Patryk Kokociński) 20:40 Czy Lidl Polska planuje się zaangażować w nasadzenia? (Aleksandra Robaszkiewicz) 21:17 Inspirowanie do zmiany, czyli edukacja dzieci i młodzieży według Lidl Polska (Aleksandra Robaszkiewicz) 22:10 Łąki kwietne jako proste i niezwykle skuteczne narzędzie do ochrony natury (Aleksandra Robaszkiewicz) --- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/wwf-polska/message
Podcast Fundacji WWF Polska. O zwierzętach i nie tylko.
Información
Autor | Naturalnie z WWF |
Organización | Naturalnie z WWF |
Categorías | Naturaleza |
Página web | - |
- |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company