Portada del podcast

Nauka jest kobietą

  • Nauka jest kobietą. Hypatia z Aleksandrii

    7 NOV. 2023 · Rozważna, doskonale wykształcona, unikająca religijnych sporów. Hypatia z Aleksandrii uosabiała ideał antycznej naukowczyni. Zajmowała się astronomią, matematyką oraz filozofią. Co się stało, że musiała oddać życie i jest dziś nazywana męczennicą nauki? O tym dziś w kolejnym odcinku cyklu "Nauka jest kobietą", który dźwiękowej realizacji Jacka Kurkowskiego przygotowały Katarzyna Głuch-Juszkiewicz i Anna Sojka.
    Escuchado 13m 23s
  • Nauka jest kobietą. Maria Skłodowska-Curie

    7 NOV. 2023 · Rowerzystka, przyjaciółka Einsteina, turystka górska, skandalistka i wielbicielka psów. Dziś w cyklu "Nauka jest kobietą" przedstawiamy sylwetkę najbardziej chyba znanej polskiej naukowczyni. Niektórzy twierdzą, że japońskie dzieci wiedzą o Marii Skłodowskiej-Curie więcej niż polskie, więc może warto posłuchać dzisiejszej dźwiękowej opowieści.
    Escuchado 15m 13s
  • Nauka jest kobietą. Ada Lovelace

    7 NOV. 2023 · Od kilku tygodni przybliżamy Państwu historie kobiet, które zmieniły świat nauki, ale także - przy okazji - inne sfery naszego życia. W cyklu "Piękny umysł, czyli Nauka jest kobietą" pora na pierwszą informatyczkę, a w zasadzie pierwszą programistkę- Adę Lovelace. Na spotkanie z nią zapraszają Katarzyna Głuch-Juszkiewicz i Anna Sojka. Audycję zrealizował jak zawsze Jacek Kurkowski.
    Escuchado 13m 30s
  • Nauka jest kobietą. Esther Lederberg

    7 NOV. 2023 · Takie naukowe określenia jak klonowanie, wektorowanie czy bakteriofagi lambda nie byłyby być może dziś używane w mikrobiologii, gdyby nie bohaterka naszego dzisiejszego odcinka. W cyklu Piękny umysł, czyli Nauka jest kobietą, Anna Sojka i Katarzyna Głuch-Juszkiewicz przybliżą Państwu postać Esther Lederberg - eksperymentatorki, dzięki której wiemy jak identyfikować wirusy.
    Escuchado 10m 28s
  • Nauka jest kobietą. Margaret Hamilton

    7 NOV. 2023 · W tym odcinku naszego cyklu "Piękny umysł, czyli nauka jest kobietą" przeniesiemy się w lata 60. XX wieku. Katarzyna Głuch-Juszkiewicz i Anna Sojka przybliżą Państwu postać kobiety, która mimo iż pozostawała w cieniu astronautów, pomogła im uratować misję Apollo i wylądować na Księżycu.
    Escuchado 10m 57s
  • Nauka jest kobietą. Henrietta Lacks

    7 NOV. 2023 · Tym razem proponujemy Państwu historię kobiety, która nie skończyła co prawda żadnych szkół ani uniwersytetów, a jednak poznał ją cały naukowy świat. Stała się nieśmiertelna - dosłownie i w przenośni. Realizacja akustyczna Jacka Kurkowskiego.
    Escuchado 10m 20s
  • Nauka jest kobietą. Florence Bascom

    7 NOV. 2023 · Proponujemy Państwu historię kobiety, która nie skończyła co prawda żadnych szkół ani uniwersytetów, a jednak poznał ją cały naukowy świat. Stała się nieśmiertelna - dosłownie i w przenośni. Realizacja akustyczna Jacka Kurkowskiego.
    Escuchado 9m 8s
  • Nauka jest kobietą. Elżbieta Heweliusz

    7 NOV. 2023 · Piękny umysł, czyli nauka jest kobietą. Anna Sojka i Katarzyna Głuch-Juszkiewicz będą prezentowały kobiety, które zasłużyły się dla nauki na świecie, chociaż żyły w czasach, gdy była to sfera zdominowana przez mężczyzn. Usłyszą Państwo historie pionierek, wierzących w emancypacyjną moc nauki i rozumu, które przetarły szlak kolejnym pokoleniom. W pierwszym odcinku o pierwszej astronomce. Realizacja akustyczna Jacka Kurkowskiego
    Escuchado 11m 1s
  • Nauka jest kobietą. Magdalena Będzisławska

    17 JUN. 2023 · Ostatnie już spotkanie z kobietami, które zmieniły losy światowej nauki. Nasz cykl kończymy postacią pierwszej polskiej lekarki, żyjącej na przełomie XVII i XVIII wieku, kobiety, która leczyła górników pracujących w kopalni soli w Wieliczce. Cyruliczka Magdalena Będzisławska sprawnie usuwała zaćmę i ciała obce z oka, unieruchamiała złamania, usuwała zęby, opatrywała rany i puszczała krew...
    Escuchado 10m 45s
  • Nauka jest kobietą. Skala Apgar

    10 JUN. 2023 · Gdy w wyszukiwarkę internetową wpiszemy słowo "Apgar" otrzymujemy w ułamku sekundy 180 tysięcy wyników. Najczęściej możemy przeczytać, że skala Apgar to skala używana w medycynie w celu określenia stanu noworodka zaraz po porodzie, w 1., 3., 5. i 10. minucie życia. Niewielu z nas jednak wie, kto stoi za tą metodą i jak doszło do jej powstania. Pora tę lukę zapełnić...
    Escuchado 12m 51s
Información
Autor Radio Katowice S.A.
Categorías Ciencias , Historia
Página web -
Email -

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Portada del podcast

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca