Portada del podcast

Nauka każdego dnia | Radio Katowice

  • Nauka Każdego Dnia – Odc. 111 - Nauka o bezpieczeństwie

    29 ABR. 2024 · Obchodzimy 20. rocznicę przystąpienia Polski do UE. Czy nasze bezpieczeństwo jest na dobrym poziomie? Bezpieczeństwo jest dziś dziedziną nauki. Wśród dziedzin bezpieczeństwa narodowego wyodrębniono następujące sektory: dyplomatyczny, militarny, wywiadowczy, kontrwywiadowczy, prawa i porządku publicznego, ratownictwa, kulturowy, edukacyjny, socjalny, demograficzny, migracyjny oraz cyfrowy. O bezpieczeństwie w nauce i nie tylko opowie Artur Dubiel, wykładowca WSB Merito, ekspert  przy prezydenckim Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, w tym w ramach Strategicznego Forum Bezpieczeństwa. Rozmawia Katarzyna Głuch-Juszkiewicz.
    28m 36s
  • Nauka Każdego Dnia – Odc. 110 Odżywianie mózgu

    23 ABR. 2024 · Mózg to prawdziwe centrum dowodzenia, narząd, w którym zlokalizowane są ośrodki zarządzające większością procesów życiowych. Nieprawidłowa praca mózgu odbija się na całym organizmie dlatego tak ważne jest, aby mówić o żywności zapewniającej jego prawidłową czynność. Jakie produkty korzystnie wpływają na jego pracę? Czy dzięki odpowiedniej diecie młodzież może lepiej zdać egzaminy? 
    28m 23s
  • Nauka Każdego Dnia – Odc. 109 Fizyka doświadczalna

    22 ABR. 2024 · Współpraca grupy fizyków jądrowych z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego rozpoczęła się w chwili przystąpienia do neutrinowego eksperymentu ICARUS w 2001 roku i eksperymentu zajmującego się pomiarem zderzeń ciężkich jonów NA61/SHINE w 2010 roku. Dr Katarzyna Schmidt, prof. UŚ jest jedną z naukowczyń pracujących w CERNIE, w eksperymencie zajmuje się głównie oprogramowaniem. 
    12m 23s
  • Nauka Każdego Dnia – Odc. 108 Wakcynologia i wirusy

    15 ABR. 2024 · Wakcynologia, to dziedzina medycyny zajmująca się szczepieniami ochronnymi, zarówno w fazie badań naukowych nad opracowaniem nowych szczepionek, jak i ich późniejszym stosowaniem. Jest nową gałęzią medycyny, która wyodrębniła się z chorób zakaźnych. Rozmawiamy o wirusach, takich na które już są szczepionki, ale powiemy też o sposobach walki z takimi, na które szczepionki jeszcze nie wynaleziono.
    35m 4s
  • Nauka Każdego Dnia – Odc. 107 Dendrologia

    9 ABR. 2024 · Nauka o drzewach to dendrologia – z języka greckiego dendron – oznacza drzewo, a logos – naukę.  Wiele gatunków drzew charakteryzuje się długowiecznością. W Polsce wiek poszczególnych dębów oraz cisów dochodzi do 1000 lat. Naszym gościem jest dziś Wojciech Zarzycki – dendrolog, który opowie nam za chwilę o swojej pracy.
    15m 47s
  • Nauka Każdego Dnia – Odc. 106 Ernest Bryll

    25 MAR. 2024 · Na lekcji literatury Katarzyna Głuch-Juszkiewicz opowie o cenionym poecie i prozaiku- ERneście Bryllu, który zmarł w wieku 89 lat. Dziś pogrzeb artysty, który dla zespołu Myslovitz i Krystyny Prońko był niewątpliwie bardzo ważną osobą. Dlaczego? O tym już za chwilę.
    2m 46s
  • Nauka Każdego Dnia – Odc. 105 Kardynał i inne błędy maturalne

    18 MAR. 2024 · Tym, co spędza sen z powiek wielu zdającym egzamin dojrzałości z języka polskiego, są błędy kardynalne, bowiem z ich powodu można nie zdać matury. Tych i innych błędów oczywiście jest sporo na liście sennych koszmarów, dlatego przybywamy z polonistyczną pomocą. Naszym gościem jest Profesor Katarzyna Wyrwas, kierowniczka Poradni Językowej Uniwersytetu Śląskiego i popularyzatorka wiedzy o języku polskim i poprawnej polszczyźnie. 
    34m 48s
  • Nauka Każdego Dnia – Odc. 104 Historia Liczb

    12 MAR. 2024 · Liczby towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat i nawet ci, którzy mieli największe problemy z matematyką w szkole, nie mogą uciec od nich w życiu codziennym. A skąd się wzięły liczby? Jaka jest ich historia? O tym opowie dr Anna Glenszczyk – absolwentka matematyki, adiunktka na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, logiczka i kuratorka Tygodnia Liczb.
    12m 59s
  • Nauka Każdego Dnia – Odc. 103 Program Fulbrighta

    12 MAR. 2024 · Profesor Agata Daszkowska-Golec, prodziekan ds. promocji badań i umiędzynarodowienia Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach została zakwalifikowana do wyjątkowego projektu Fulbrighta. Co mają wspólnego rośliny wystawione na promieniowanie kosmiczne, genetyka i wspomnienia z dzieciństwa?
    16m 56s
  • Nauka Każdego Dnia – Odc. 102 Nagroda Nauki Polskiej

    12 MAR. 2024 · Profesor Anna Chrobok z Katedry Technologii Chemicznej Organicznej i Petrochemii Politechniki Śląskiej jest tegoroczną Laureatką z nagrody ministra nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej. Zanim wyjaśnimy co odkryła pani Profesor, posłuchajmy jak to się stało, że zajęła się chemią. 
    19m 28s

Zapraszamy na krótką podróż w świat nauki. Natomiast raz w tygodniu zapraszamy na dłuższe spotkanie w naukowym podcaście. Od ciekawostek ze świata fizyki, poprzez geografię i chemię - udowadniamy, że...

mostra más
Zapraszamy na krótką podróż w świat nauki. Natomiast raz w tygodniu zapraszamy na dłuższe spotkanie w naukowym podcaście. Od ciekawostek ze świata fizyki, poprzez geografię i chemię - udowadniamy, że … świat jest ciekawy!
mostra menos
Información
Autor Radio Katowice S.A.
Categorías Ciencias
Página web -
Email -

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca