Portada del podcast

Podcast | Arda Tunca

  • Bloklara Ayrılan Küresel Ekonomi

    23 MAY. 2024 · Bir önceki Gündem Arkası yayınında, bugün küresel ekonomiye şekil veren jeopolitik gerginlikleri Xi Jinping’in Avrupa’ya yaptığı son ziyaret çerçevesinde ele almıştık. Xi Jinping, Avrupa ziyaretinde, Avrupa’nın Rusya’ya yakın duran iki ülkesini özellikle ziyaret etmişti: Sırbistan ve Macaristan. Ziyaretin bir diğer ülkesi de Fransa idi. Ancak, üç ülkeyi kapsayan ziyaretin Macaristan ayağı çok önemliydi. Zira Çin, Macaristan’da elektrikli araç ve pil üretimi için yatırım yapıyor. Diğer bir ifadeyle, jeopolitik gerilimlerin ekonomi bacağını yanına çektiği ülkelerle yönetmeye çalışıyor.
    Escuchado 43m 44s
  • Xi JinPing’in Avrupa Ziyareti Küresel Ekonomik Düzende Ne Anlama Geliyor?

    12 MAY. 2024 · Xi Jinping, 2019'dan sonra ilk kez Avrupa'ya giderek Fransa, Sırbistan ve Macaristan'ı ziyaret etti. Bu ülkelerin özellikle seçilmiş olması çok açık. Ziyaretin siyasi boyutları siyaset bilimcilerin ilgi alanına giriyor. Ancak, siyasi yorumlar ile küresel ekonomik gelişmelere ilişkin yorumların birbiriyle adeta iç içe geçtiği bir ziyaret gerçekleşti.
    Escuchado 40m 14s
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Faiz Artırımının Amacı Ne?

    24 MAR. 2024 · Cumhurbaşkanı Erdoğan, görevi süresince Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz artışı yapmayacağını defalarca vurgulamıştı. Ancak, son 500 baz puanlık faiz artışıyla politika faizi AK Parti döneminin en yüksek seviyesine çıktı. Bu durum, TCMB'nin siyasi etkilerden uzaklaştığı anlamına gelmese de, cumhurbaşkanı açısından önemli bir siyasi tutarsızlık olarak değerlendirilebilir.
    Escuchado 16m 29s
  • Geçmişten Günümüze Küreselleşmenin Krizleri

    14 MAR. 2024 · 1980'lerden itibaren dünya ekonomisi, son 200 yılın ikinci büyük küreselleşme dalgasını yaşadı. Ancak, sanayi kapitalizmi döneminin ikinci büyük denemesi beklenen başarıyı sağlayamadı. Önceki büyük küreselleşme dalgası 19. yüzyılın sonlarında gerçekleşmişti ve çeşitli savaşlar ve krizlerle sonuçlanmıştı. Günümüzde, bölgesel çatışmalar devam ederken, korumacı politikalara yönelme eğilimi gözleniyor. Mukayeseli üstünlük kavramı eskisi kadar etkili olmayıp, uluslararası iktisadın seyrini daha çok ülkelerin veya ekonomik bölgelerin belirlediği sanayi politikaları etkiliyor.
    Escuchado 39m 31s
  • Çin'deki Deflasyon Küresel Enflasyonu Nasıl Etkiliyor?

    14 FEB. 2024 · Çin'de fiyatlar düşüyor, deflasyon kavramı ortaya çıktı. Bunun Çin ve enflasyonla mücadele içindeki gelişmiş dünya ekonomileri için anlamı ne? Arda Tunca'dan dinleyelim.
    Escuchado 41m
  • Para Politikası Yine Tehlikeli Sularda

    29 ENE. 2024 · Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), tam para politikasını doğru olarak değerlendirilebilecek bir noktaya getirirken, bu defa politika tekniği ile ilgisi olmayan bir zemine kaydı.
    Escuchado 21m 57s
  • Nikos Kazancakis: Özgürlük ya da Ölüm

    29 DIC. 2023 · Kaptan Michalis için, memleketi olan adayı (Girit) özgürleştirmek büyük bir tutkudur. Ancak "Filotimosu / savunduğu değerler" onu çok sevdiği Giritli bir Türk ile kan kardeşliği kurmaya yönlendirir. Kanlarını bıçaklarıyla bir kaseye akıtıp, karıştırır, Muhammed ve İsa üzerine yemin ederler…
    Escuchado 41m 40s
  • Yunan Edebiyatının Büyük İsmi: Nikos Kazancakis

    4 DIC. 2023 · Nikos Kazancakis (Nikos Kazantzakis), 18 Şubat 1883 tarihinde Girit adasında doğan, Yunan yazar, şair ve filozofudur. Eserleri geniş bir yelpazede yer almaktadır, ancak en çok bilinen eserleri arasında "Zorba" (Zorba the Greek) ve "Buda'nın Hayatı" (The Last Temptation of Christ) bulunmaktadır.
    Escuchado 39m 13s
  • Albert Einstein: Neden Sosyalizm?

    14 NOV. 2023 · Tarihteki büyük devletlerin çoğu varlıklarını fetihlere borçluydu. Fetheden halklar kendilerini yasal ve ekonomik olarak fethedilen ülkenin ayrıcalıklı sınıfı olarak kabul ettirdiler. Arazi mülkiyeti tekelini kendilerine ele geçirdiler ve kendi saflarından rahipler atadılar. Eğitimi kontrol eden rahipler, toplumdaki sınıf ayrımını kalıcı bir kurum haline getirdiler ve sonra insanların sosyal davranışlarını büyük ölçüde bilinçsizce yönlendirildiği bir değerler sistemi yarattılar.
    Escuchado 42m 45s
  • Thomas Whittemore ve Ayasofya'nın Müzeye Dönüşmesinin Hikayesi

    23 OCT. 2023 · Bugün Arda Tunca ile 60. serisini yaptığımız Gündem Arkası söyleşimizde, Ayasofya'nın Müzeye dönüştürülmesini hikayesini ve Amerikalı bir dilbilimci, Arkelog / Paris Bizans Kütüphanesi ve Amerika'daki Bizans Enstitüsünün kurucusu olan Thomas Whittemore'u (1871 – 1950) konuştuk.
    Escuchado 44m

Ekonomist Arda Tunca ile Almanya'nın 1871'den İkinci Dünya Savaşı'na kadar uzanan iktisat tarihi üzerine iki bölümlük bir söyleşi gerçekleştirdik. Bu bölümde 1870 Alman (Prusya) - Fransız savaşından zaferle çıkan Almanya'nın,...

mostra más
Ekonomist Arda Tunca ile Almanya'nın 1871'den İkinci Dünya Savaşı'na kadar uzanan iktisat tarihi üzerine iki bölümlük bir söyleşi gerçekleştirdik. Bu bölümde 1870 Alman (Prusya) - Fransız savaşından zaferle çıkan Almanya'nın, küçük krallıkların birleşmesiyle 1871'de Alman İmparatorluğu'na (Deutsches Reich) dönüşmesinden, Birinci Dünya Savaşı'na (1914) kadar uzanan iktisadi ve tarihsel sürecini konuştuk.
mostra menos
Contactos
Información

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Portada del podcast

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca