Portada del podcast

Podcast podatkowy

  • Podatek u źródła - stary podatek, nowe problemy

    13 JUN. 2024 · Jednym z wyzwań, z którymi mierzą się podatnicy, jest rozliczanie podatku u źródła. W ostatnich latach w polskich przepisach podatkowych nastąpiło wiele zmian w tym zakresie.   Dlaczego rozliczanie podatku u źródła jest tak problematyczne dla przedsiębiorców? O tym w rozmowie z Szymonem Karpińskim, doradcą podatkowym i partnerem Sendero, opowie Adam Wnuk -  doświadczony doradca podatkowy, ekspert z zakresu opodatkowania transakcji międzynarodowych.   01:00 – Z czego wynika większe zainteresowanie podatkiem u źródła w ostatnich miesiącach? 04:05 – Na czym dokładnie polegały zmiany w przepisach dotyczących podatku u źródła? 09:00 – Z czym podatnicy mają największe problemy przy rozliczaniu podatku u źródła? 14:50 – Dlaczego projekt objaśnień do podatku u źródła w praktyce nic nie wyjaśnia? 17:10 – Co tak naprawdę oznaczają wątpliwości dotyczące płatności objętych podatkiem u źródła dla podatników? 21:20 – Co można zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko poniesienia kar finansowych?
    Escuchado 29m 26s
  • Raportowanie schematów podatkowych. Ludzkim językiem o najgorzej napisanych regulacjach podatkowych w Polsce

    25 ABR. 2024 · Od 2019 r. niektórzy podatnicy mają obowiązek informowania władz skarbowych o tzw. schematach podatkowych. Regulacje te (nazywane skrótowo MDR – od anielskiego „Mandatory Discosure Rules”) są bardzo skomplikowane i mają szeroki margines interpretacji. Z drugiej strony, za ewentualne uchybienia w raportowaniu MDR przewidziano dotkliwe kary finansowe. Widmo zaraportowania schematu podatkowego często przyprawia więc o zawrót głowy i wywołuje obawy. Naszym zdaniem niesłusznie – ten obszar sprawozdawczości podatkowej z powodzeniem można oswoić i usystematyzować.   Wszystkie zawiłości związane z raportowaniem schematów podatkowych w rozmowie z Szymonem Karpińskim tłumaczy Michał Wykurz, doradca podatkowy, rekomendowany przez Rzeczpospolitą specjalista ds. podatkowego Compliance.   00:55 – Czym są schematy podatkowe? 03:15 – Dlaczego przepisy dotyczące MDR są tak trudne do zrozumienia? 08:20 – Jak odnaleźć się w definicjach schematów podatkowych, i co należy zgłaszać organom skarbowym? 10:45 – Kilka praktycznych przykładów zdarzeń, które mogą być schematem podatkowym 14:55 – Najczęściej spotykane przykłady schematów podatkowych 17:10 – Czy istnieje oficjalna lista schematów podatkowych? 19:15 – Kto musi raportować schematy podatkowe? 26:30 – Jak w praktyce wygląda wypełnianie schematu podatkowego?  29:55 – Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu formularzy? Jakich informacji oczekuje fiskus?  35:30 – Czy podatnicy powinni oczekiwać kontroli podatkowych zaroportowaniu informacji o schematach podatkowych? 37:50 – Jakie sankcje grożą podatnikom za niewywiązanie z obowiązku raportowania schematów podatkowych? 39:15 – Jakie terminy obowiązują przy raportowaniu schematów podatkowych? 40:20 – Czy da się zarządzić ryzykiem otrzymania kar finansowych za niedotrzymanie obowiązku raportowania MDR?
    Escuchado 54m 51s
  • Kontrole podatkowe – czy kontrole da się przewidzieć? Jak się do niej przygotować?

    28 MAR. 2024 · Obawa przed przeprowadzeniem kontroli podatkowej martwi przedsiębiorców oraz osoby odpowiedzialne za rozliczenia podatkowe. Konsekwencje takiej kontroli mogą być bardzo dotkliwe zarówno dla firmy jako organizacji, jak i dla osób odpowiedzialnych za jej rozliczenia.    - Dlaczego firmy boją się kontroli podatkowej? - Czemu mają służyć kontrole podatkowe? - Co najczęściej jest przedmiotem kontroli podatkowej? - Czy istnieje sposób na przewidzenie kontroli? Na te i inne pytania w rozmowie z prowadzącym podcast Szymonem Karpińskim, partnerem Sendero i doradcą podatkowym, odpowiada Monika Bilska, specjalistka w temacie kontroli i postępowań podatkowych.   Zapraszamy także do lektury wpisów Moniki poświęconych zagadnieniom kontroli i postępowań podatkowych: https://sendero.pl/kontrole-i-postepowania-podatkowe 01:05 – Dlaczego klienci boją się kontroli podatkowej? 03:00 – Czemu mają służyć kontrole podatkowe? 04:30 – Co najczęściej jest przedmiotem kontroli podatkowej? 05:30 – Czy istnieje sposób na przewidzenie kontroli? 06:50 – Kto powinien spodziewać się kontroli? 08:40 – Jak fiskus typuje firmy do kontroli doraźnej? 10:30 – Co może zrobić przedsiębiorca, żeby uniknąć kontroli? 12:30 – Co zrobić, żeby kontrola podatkowa nas nie zaskoczyła?   15:05 – Czy procedury na to, jak postępować podczas kontroli podatkowej są pomocne? 16:00 - Co warto zrobić w sytuacji, w której otrzymaliśmy zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli?
    Escuchado 19m 44s
  • Zakazane życzenia

    22 DIC. 2023 · Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia! W tym roku dzielimy się świątecznymi życzeniami w formie słuchowiska. Mamy nadzieję, że to nagranie, które przygotowaliśmy z udziałem naszych współpracowników, umili Państwu czas oczekiwania na te nadchodzące, wyjątkowe dni. Życzymy wszystkim, aby te Święta były czasem wytchnienia oraz regeneracji, a Nowy Rok przyniósł wiele sukcesów. Nie tylko tych zawodowych. Wszystkiego dobrego w imieniu całego zespołu Sendero Tax & Legal!
    Escuchado 14m 34s
  • Czym są i kogo dotyczą płatności split payment?

    5 DIC. 2023 · To już jest siódmy odcinek Podcastu podatkowego! A w nim: - Czym są płatności split payment (MPP)? - Kogo obowiązują? - Jak split payment wpływa na rozliczanie podatku VAT? O tym, czym jest mechanizm pozielonej płatności rozmawiają doradca podatkowy Sylwia Matuszek i partner Sendero Tax & Legal, doradca podatkowy Szymon Karpiński. 01:15 Czym jest split payment? Po co został wprowadzony? 04:20 Kto musi stosować mechanizm płatności MPP? 06:55 Jakiego rodzaju towary i usługi są objęte mechanizmem podzielonej płatności? 08:55 Jakie inne obowiązki wiążą się ze stosowaniem płatności split payment? 11:00 Jakie sankcje grożą podatnikom za niedopełnienie obowiązków związanych z mechanizmem podzielonej płatności? 15:20 Jakie preferencje przewiduje ustawa o VAT dla podmiotów stosujących MPP?
    Escuchado 22m 22s
  • Pakiet Slim VAT 3 – wyczekiwane uproszczenia czy kolejne komplikacje?

    5 JUL. 2023 · 1 lipca tego roku po długim okresie prac legislacyjnych wszedł w życie pakiet Slim VAT 3. Jest to kolejny pakiet uproszczeń, który ma przyczynić się do ułatwienia stosowania przepisów o VAT. Czego dotyczy pakiet Slim VAT 3? Czy rzeczywiście uprości on rozliczenia VAT, czy też wprowadzi kolejne komplikacje dla przedsiębiorców? W najnowszym odcinku naszego podcastu rozmawiają Szymon Karpiński – Partner odpowiedzialny za praktykę podatkową Sendero Tax & Legal oraz Monika Bilska – ekspertka z zakresu podatków pośrednich, doświadczony doradca podatkowy Sendero Tax & Legal i wykładowczyni na licznych szkoleniach dotyczących transakcji łańcuchowych. - 01:20: Czy rzeczywiście rozliczanie podatku VAT jest tak skomplikowane i czy potrzebne są kolejne uproszczenia? - 02:30: Czy zmiany wprowadzone w poprzednich pakietach Slim VAT przyczyniły się do uproszczenia rozliczeń? - 05:40: Czego dotyczą zmiany wprowadzone w ramach Slim VAT 3? - 08:30: Jaki kurs trzeba stosować do przeliczania zbiorczych faktur korygujących? - 10:45: Dlaczego zniesienie wymogu posiadania faktury przy odliczaniu VAT od WNT jest pozytywną zmianą? - 12:10: Czym jest sankcja VAT i dlaczego wzbudza takie kontrowersje? - 14:30: Jakie kryteria przewidziano do wymierzania sankcji uznaniowej? - 15:55: Czy będzie możliwe ustalenie sankcji w wysokości 0%? - 17:10: Czy nowe przepisy o sankcji można stosować do minionych już okresów rozliczeniowych?
    Escuchado 19m 40s
  • Obowiązkowy KSeF – czy czeka nas rewolucja w sprawozdawczości dla celów VAT?

    28 MAR. 2023 · Już niebawem podatników czeka wielka zmiana dotycząca sprawozdawczości w VAT. W połowie 2024 roku wejdzie w życie obowiązkowy Krajowy System e-Faktur (KSeF). Co w praktyce będzie oznaczała ta zmiana? I czy podatników czeka prawdziwa rewolucja? Między innymi na te pytania w piątym odcinku naszego podcastu próbują odpowiedzieć Szymon Karpiński – Partner odpowiedzialny za praktykę podatkową Sendero Tax & Legal oraz Michał Wykurz – szef zespołu Compliance w Sendero Tax & Legal, indywidualnie wyróżniony w rankingu dziennika Rzeczpospolita w roku 2021 oraz 2022. - 02:55 Czym jest Krajowy System e-faktur? - 04:50 Co to jest faktura ustrukturyzowana? - 09:30 Co powinny zawierać faktury KSeF? - 14:10 Czy faktury ustrukturyzowane trzeba będzie wystawiać do wszystkich rodzajów transakcji? - 15:45 Kiedy KSeF wejdzie w życie? - 19:05 Kogo obowiązkowy system KSeF nie obejmie? - 20:50 Od czego zacząć, aby wdrożyć obowiązkowy system KSeF? - 24:45 O czym warto pamiętać podczas procesu wdrażania systemu KSeF w firmie? - 27:45 Jakie są zalety wdrożenia systemu KSeF w przedsiębiorstwie? - 31:45 Jakie sankcje przewidują organy podatkowe za niewprowadzenie systemu KSeF?
    Escuchado 34m 36s
  • Grupy VAT. Szansa czy ryzyko?

    24 ENE. 2023 · W ostatnim czasie do polskich przepisów VAT-owskich dodano nową instytucję – grupy VAT. Czy rozwiązane to niesie ze sobą same korzyści, czy również ryzyka? Kto może utworzyć grupę VAT i co trzeba wziąć pod uwagę, żeby grupa ta działała efektywnie? W odcinku rozmawiają Szymon Karpiński – Partner odpowiedzialny za praktykę podatkową Sendero Tax & Legal oraz Adam Wnuk, doradca podatkowy specjalizujący się w podatku VAT. 00:55 – Czym są grupy VAT? 03:35 – Co w praktyce oznacza koncepcja grup VAT, i jakie ma znaczenie dla rozliczeń między podmiotami? 06:45 – Jakie są korzyści z utworzenia grupy VAT? 09:25 – Kto jest uprawniony do tego, żeby stworzyć grupę VAT? Jakie warunki trzeba spełnić? 14:00 – Powiązania organizacyjne i ekonomiczne istotne podczas tworzenia grupy VAT. 20:40 – Potencjalne trudności, z którymi mogą się spotkać przedsiębiorcy podczas tworzenia grupy VAT. 24:55 – Ryzyka związane z utworzeniem grupy VAT 30:50 – Czy grupy VAT mają szansę stać się popularnym rozwiązaniem? Dla kogo?
    Escuchado 34m 18s
  • Transakcje łańcuchowe. Dlaczego są tak problematyczne?

    13 DIC. 2022 · Nasze doświadczenie pokazuje, że transakcje łańcuchowe sprawiają wiele kłopotów podatnikom. Często dostajemy pytania, jak prawidłowo je rozliczyć, gdzie przypisać transport, co zrobić, gdy towar jest czasowo magazynowany. Już samo rozstrzygnięcie czy dana transakcja jest transakcją łańcuchową jest problematyczne. A to dopiero początek! O ryzykach związanych z transakcjami łańcuchowymi rozmawiają Szymon Karpiński – Partner odpowiedzialny za praktykę podatkową Sendero Tax & Legal oraz Monika Bilska, doradca podatkowy, specjalistka od podatku VAT. 01:20 - Czym są transakcje łańcuchowe? 03:20 – Dlaczego transakcje łańcuchowe są tak problematyczne? 05:20 – Jakie znaczenie dla podatników ma podział transakcji na łańcuchową? 07:55 – Na co szczególnie warto zwrócić uwagę, aby dobrze ocenić i opodatkować transakcję łańcuchową? 10:45 – Jak wskazać transakcję ruchomą? 13:00 – Jakie znaczenie mają warunki Incoterms? 17:00 – Kto w transakcji łańcuchowej jest organizatorem transportu?
    Escuchado 20m 31s
  • Publikowanie informacji o realizowanej strategii podatkowej. Co to właściwie znaczy?

    8 NOV. 2022 · Od ubiegłego roku najwięksi podatnicy mają obowiązek publikowania informacji o zrealizowanej strategii podatkowej. Co powinno zawierać takie sprawozdanie? Po co się je składa? Czy opisywane przepisy wprowadzają obowiązek posiadania spisanej strategii podatkowej? Rozmawiają o tym Szymon Karpiński – Partner odpowiedzialny za praktykę podatkową Sendero Tax & Legal oraz Michał Wykurz – szef zespołu Compliance w Sendero Tax & Legal, indywidualnie wyróżniony w rankingu dziennika Rzeczpospolita w roku 2021 oraz 2022. Skrypt odcinka: (01:15) Kto ma obowiązek składania sprawozdania o realizowanej strategii podatkowej? (03:35) W jakiej formie należy przygotować takie sprawozdanie? 07:35) Co to znaczy, że informację o zrealizowanej strategii podatkowej trzeba opublikować? I w jakim terminie powinniśmy to zrobić? (11:55) Do jakich konsekwencji podatkowych może doprowadzić próba ukrycia informacji? (13:20) Po co podatnikom dołożono dodatkowy obowiązek? Czemu to ma służyć? (15:25) O czym musimy, a o czym nie informować w sprawozdaniu? (18:10) Jak podatnicy podchodzą do przygotowywania sprawozdań? (19:25) Czy strategia podatkowa jest osobnym dokumentem? I czy trzeba ją mieć? (22:50) Jak jest rola strategii podatkowej w przedsiębiorstwie?
    Escuchado 24m 51s

Życie polskiego podatnika do najłatwiejszych nie należy…. Na przedsiębiorców nakładane są kolejne obowiązki informacyjne, a regulacje podatkowe są nieustannie zmienianie. Władze podatkowe wydają dziesiątki tysięcy interpretacji - często sprzecznych. Praktyką...

mostra más
Życie polskiego podatnika do najłatwiejszych nie należy…. Na przedsiębiorców nakładane są kolejne obowiązki informacyjne, a regulacje podatkowe są nieustannie zmienianie. Władze podatkowe wydają dziesiątki tysięcy interpretacji - często sprzecznych. Praktyką stały się objaśnienia nowych przepisów – zwykle wprowadzające dodatkowe wątpliwości. Można się pogubić…. A fiskus straszy niebotycznymi karami finansowymi!
W naszym podkaście poruszamy tematy podatkowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Rozwiewamy wątpliwości i pokazujemy pułapki. Dzielimy się nie tylko wiedzą i przemyśleniami na ten temat, ale także doświadczeniem oraz przykładami na to, jak sobie radzić w takiej rzeczywistości. Mówimy prosto a od ekspertów oczekujemy zdecydowanych opinii.
Jeśli prowadzisz firmę, jesteś pracownikiem działu finansowego lub księgowego, albo zwyczajnie interesują cię wyzwania, z jakimi mierzą się polscy podatnicy, to „Podcast podatkowy” jest właśnie dla Ciebie.

Blog VAT: https://sendero.pl/blogi/blog-vat

#b2b #podatki #VAT
mostra menos
Contactos
Información

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Portada del podcast

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca