Portada del podcast

Rockowe kalendarium

 • 17 dziewczyn na urodziny Paula McCartneya. Polski John Lennon ginie w wypadku. ROCKOWE KALENDARIUM, 17-23 czerwca

  17 JUN. 2024 · W przedostatni tydzień czerwca wspominamy aż dwa ważne wydarzenia związane z supergrupą Marillion - w tym jedno, które miało miejsce w Warszawie. W tym odcinku opowiadam też o pamiętnych 22. urodzinach Paula McCartneya i nietypowym prezencie, jaki dziś pewnie już by nie przeszedł. Posłuchajcie też historii występu Davida Bowiego, który przerwał koncert trafiony w oko... lizakiem (późniejsze tłumaczenia fanki - bezcenne). Wspominam też bardzo przykrą rocznicę - śmierć wokalisty Chłopców z placu broni. Wybierając się w na wakacje nad morze, prawdopodobnie mijacie miejsce, w którym zginął Bogdan Łyszkiewicz.
  Played 8m 15s
 • Czy The Beatles naprawdę "zjarali się" w królewskiej toalecie? ROCKOWE KALENDARIUM, 10-16 czerwca

  10 JUN. 2024 · W tym odcinku opowiadam o królewskiej uroczystości z udziałem The Beatles, podczas której (podobno...) muzycy wypalili to i owo w królewskiej toalecie. Poznacie też m.in. historię słynnej okładki Joy Division i dowiecie się, jak Marcowi Bolanowi udało się skompletować skład T.Rex. Na deser wspominam polski koncert wielkiej metalowej czwórki - grup Metallica, Megadeth, Slayer i Anthrax - które właśnie w Warszawie po raz pierwszy razem spotkały się na jednej scenie oraz unikalną pogawędkę Dave'a Mustaine'a z Kirkiem Hammettem w jednej z warszawskich knajp.
  Played 9m 15s
 • Skiba aresztowany przez milicję, Jimi Hendrix ucieka przed więzieniem. ROCKOWE KALENDARIUM, 27 maja - 2 czerwca

  27 MAY. 2024 · Co działo się w świecie rocka na przełomie maja i czerwca? Ano, działo się sporo.Na przykład Skiba i jego koledzy z Big Cyc uciekli przed milicją na dach kiosku ruchu,a Jimi Hendrix uciekł przed wyrokiem prosto na koszarową pryczę.Mniej szczęścia miał Jeff Buckley, bo właśnie w tych dniach obchodzimy rocznicę tragicznej śmierci gitarzysty.W tym odcinku opowiem też m.in. o życiowym kryzysie Dave'a Gahana z Depeche Mode i o młodzieńczych latach Toma Morello z Rage Against The Machine,który właśnie w tym tygodniu świętuje swoje urodziny.
  Played 9m
 • Polskie korzenie założyciela The Doors. Marvel drukuje komiks KRWIĄ muzyków słynnej grupy! ROCKOWE KALENDARIUM, 20-26 maja

  20 MAY. 2024 · Wiecie, że współtwórca The Doors nie tylko miał polskie korzenie, ale też chętnie sam to podkreślał przy każdej możliwej okazji? Właśnie 20 maja obchodzimy śmierć Raya Manzarka, klawiszowca jednej z najważniejszych formacji w historii rocka. W tym odcinku opowiadam też, jak powstał najsłynniejszy teledysk ZZ Top, o tym, jak kiepskim pisarzem jest Morrissey i o historii okładki płyty "Nevermind" Nirvany. Dowiecie się też, jak naprawdę nazywał się Bob Dylan i któremu zespołowi Marvel wydał komiks wydrukowany z domieszką... krwi muzyków.
  Played 9m 11s
 • Dlaczego dublińczycy nie lubią Bono i jak powstała Metallica? ROCKOWE KALENDARIUM, 6-12 maja

  8 MAY. 2024 · Wiecie, że Artur Rojek próbował zostać pływakiem? Nie poszło mu najlepiej. Za to Elton John znakomicie poradził sobie tworząc swój pseudonim - w tym odcinku opowiadam, skąd wzięło się jego sceniczne nazwisko. Wspominam też ogłoszenie Larsa Ulricha w darmowej gazetce, które dało początek grupie Metallica oraz łobuzerską młodość Dave'a Gahana z Depeche Mode. Dowiecie się też, dlaczego mieszkańcy Dublina nie lubią Bono i jak wyglądały ostatnie dni Boba Marleya. Na deser polecimy w kosmos z wielkim hitem Davida Bowiego, co jednak nie spodobało się jego wytwórni...
  Played 8m 23s
 • Uratowany przed złodziejami debiut Alanis Morissette. Autobiografia, której nie doczekał Prince. ROCKOWE KALENDARIUM, 29 kwietnia - 5 maja

  29 ABR. 2024 · Wiecie, że do wielkiego debiutu Alanis Morissette mogło nigdy nie dojść? Jedyna kopia całego materiału na jej pierwszą płytę omal nie padła łupem złodziei! W tym odcinku opowiadam też, jak młodziutki Bruce Springsteen prawie poznał Elvisa Presleya i o autobiografii, której niestety nie doczekał się Prince. Wspominam też początki grupy Lombard, historię powstania Interpol oraz rodziny Piotra Roguckiego.
  Played 8m 56s
 • Sinéad O’Connor przyjmuje święcenia kapłańskie. Andy Warhol tworzy słynną okładkę dla Stonesów. ROCKOWE KALENDARIUM, 22-28 kwietnia

  22 ABR. 2024 · Sinéad O’Connor wkurzyła władze kościoła nie tylko drąc zdjęcie papieża. Zdarzyło się jej także przyjąć święcenia kapłańskie z rąk zbuntowanego duchownego. W tym odcinku opowiadam też o słynnej okładce płyty The Rolling Stones. Miała być prosta i tania, ale... Andy Warhol miał inny plan :) Wspominam też start YouTube (ku niezadowoleniu wielu muzyków) i wielkie miłości Davida Bowie, Ringo Stara oraz Jon Bon Joviego. Posłuchajcie, co wydarzyło się w świecie rocka w końcówce kwietnia!
  Played 8m 42s
 • Kim był Jumpin' Jack Flash z kawałka Stonesów i kiedy naprawdę zmarł Layne Staley? ROCKOWE KALENDARIUM, 15-21 kwietnia

  15 ABR. 2024 · Wiecie gdzie urodził się Litza i jak powstał jego najsłynniejszy band, Acid Drinkers? Dlaczego rokendrolowcy w PRL musieli zdawać egzaminy z muzyki i kim była najbardziej znana gruppie świata? W tym odcinku opowiadam też o przykrej rocznicy śmierci Layne'a Staleya z Alice in Chains i o tajemniczym gościu z piosenki Stonesów "Jumpin' Jack Flash".
  Played 9m 32s
 • The Rolling Stones odwiedzili PRL dzięki Gomułce? Metallica po bójce wyrzuca gitarzystę! ROCKOWE KALENDARIUM, 8-14 kwietnia

  8 ABR. 2024 · Podobno do wykopania Dave'a Mustaine'a ze składu grupy Metallica doszło po jego bójce z Jamesem Hetfieldem. W tym odcinku podcastu wspominał okoliczności tego przełomowego (i to dla DWÓCH metalowych zespołów) wydarzenia. Opowiadam też o trudnych początkach zespołu The Offspring, w którego sukces początkowo mało kto wierzył, a także o proteście muzyków Pearl Jam i Bruce'a Springsteena przeciwko dyskryminacji osób LGBT. Dowiecie się też, jak doszło do tego, że jedną z najbardziej znanych metalowych okładek zaprojektował Polak oraz kto tak naprawdę stał za sprowadzeniem do komunistycznej Polski kapeli The Rolling Stones.
  Played 11m 53s
 • Jak naprawdę zginął Kurt Cobain? ROCKOWE KALENDARIUM, 1-7 kwietnia

  2 ABR. 2024 · Początek kwietnia bardzo wielu fanom rocka już zawsze kojarzyć się będzie głównie z przedwczesną śmiercią Kurta Cobaina, wokalisty grupy Nirvana. Oczywiście w tym odcinku kalendarium nie mogło zabraknąć tej przykrej rocznicy, ale wspominam też kilka innych ważnych dat. Opowiadam m.in. o historii jednego z najsłynniejszych rockowych riffów z kawałka Wild Think, o urodzinach Romualda Lipko i Gary Moore'a, trudnych początkach zespołu Rammstein oraz historii słynnego logo grupy The Rolling Stones.
  Played 8m 48s
Jaro Sobierajewicz przez okrągły ro(c)k przegląda kartki z muzycznego kalendarza, prezentując dzień po dniu najciekawsze rockowe historie.
Contactos
Información

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Portada del podcast

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca