Portada del podcast

Sfery Kopernika

 • Sfery Kopernika. Przełom

  23 JUN. 2023 · To jest ostatni odcinek Sfer Kopernika. Czas na przełom. W jakich okolicznościach ukazało się dzieło życia? Mikołaj nim dopiął wydania "O obrotach sfer niebieskich", musiał mierzyć się z krytyką i wieloma przeciwnikami. Niektórzy mówią, że swego dzieła nigdy nie zobaczył.
  Escuchado 12m 35s
 • Sfery Kopernika. Astronomia

  16 JUN. 2023 · Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię. 550 lat temu urodził się Mikołaj Kopernik. Z tej okazji zapraszamy do wysłuchania cyklu o tym wybitnym polskim uczonym. W każdym odcinku poznajemy inną sferę jego życia.
  Escuchado 11m 42s
 • Sfery Kopernika. Miłość

  9 JUN. 2023 · Wokół postaci Mikołaja Kopernika krąży wiele mitów, między innymi to, że był księdzem. Kopernik co prawda miał święcenia niższe, administrował kanonią, ale księdzem nigdy nie był. Czy mógł jednak pozwolić sobie na miłość? Czy Mikołaj musiał skrywać przed światem wybrankę swego serca? A może to tylko kolejne legendy... Przekonają się Państwo w kolejnym odcinku Sfer Kopernika. Zaprasza Łukasz Szwej. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
  Escuchado 9m 57s
 • Sfery Kopernika. Polihistor

  2 JUN. 2023 · Był nie tylko astronomem, ale człowiekiem wielu talentów. Znany jako ten, który wstrzymał Słońce a ruszył Ziemię, ale niewielu wie, że projektował nowy kalendarz, był lekarzem, kartografem i ekonomistą. Wiele też fałszywych mitów o Koperniku, z którymi w tym odcinku rozprawia się Łukasz Szwej. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
  Escuchado 10m 52s
 • Sfery Kopernika. Dyplomacja

  26 MAY. 2023 · Mikołaj Kopernik. Znany jako ten, który ruszył Ziemię a wstrzymał Słońce, ale niewielu wie, jak toczyły się jego życiowe losy. Dlatego zapraszamy na cykl o tym wybitnym uczonym. W każdym odcinku będzie o różnych sferach życia Mikołaja. W tym odcinku o jego pracy jako dyplomata. Czy Kopernik był obrońcą zamku? Jak potoczyła się wojna z Krzyżakami?
  Escuchado 9m 36s
 • Sfery Kopernika. Młodość

  19 MAY. 2023 · 550 lat temu urodził się Mikołaj Kopernik. Znany jako ten, który ruszył Ziemię a wstrzymał Słońce, ale niewielu wie, że astronomem był "po godzinach". Dlatego zapraszamy na cykl o tym wybitnym uczonym. W każdym odcinku będzie o różnych sferach życia Kopernika. Na początek młodość, czyli poznajemy świat Mikołaja.
  Escuchado 13m 59s

Czy Kopernik obronił zamek przed Krzyżakami? Czy przez lata ukrywał swą miłość? Czy był dobrym dyplomatą? Kto mu złamał nos? Z kim popadł w największy konflikt? Za co cenił go...

mostra más
Czy Kopernik obronił zamek przed Krzyżakami? Czy przez lata ukrywał swą miłość? Czy był dobrym dyplomatą? Kto mu złamał nos? Z kim popadł w największy konflikt? Za co cenił go król?
Niewielu wie, że Mikołaj Kopernik nie zajmował się tylko astronomią.

Sześcioodcinkowy cykl powstawał wiele miesięcy a głosów eksperckich użyczyli prof. Krzysztof Mikulski, prof. Bogdan Dembiński, dr Jacek Czakański i Tomasz Kisiel.

Tytuł nawiązuje do największego dzieła polskiego naukowca, ale wskazuje też na to, że w każdym odcinku poruszymy inną sferę życia Mikołaja.

Autorem cyklu: Łukasz Szwej
Realizacja dźwiękowa: Jacek Kurkowski
Grafika (okładka): Mateusz Franczyk
mostra menos
Información
Autor Radio Katowice S.A.
Categorías Astronomía , Historia , Educación
Página web -
Email -

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Portada del podcast

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca