20 SEP. 2022 · Większość menedżerów dzisiejszego biznesu postrzega budowanie wartości firmy z krótkoterminowej perspektywy zamykającej się najczęściej w kolejnym roku obrachunkowym, który jest osadzony w pewnym kontekście regulacyjnym i społecznym.
W kolejnym odcinku podcastu Sustainable Brand Book mówił o tym profesor doktor habilitowany Bolesław Rok, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego.
Rozmawiali z nimi Jolanta Zdrzałek, dyrektor zarządzająca Sustainable Brands Polska i dziennikarz Kuba Sito.
Prof. Rok zauważył - nawiązując tym do słów Olgi Tokarczuk "książki nie są dla idiotów" - że zrównoważony rozwój również nie jest dla idiotów i naprawdę potrzebuje myślenia. Wymaga opracowania całościowej strategii długoterminowej i konsekwencji w działaniu.
W państwach europejskich, ale także w USA, jest mnóstwo progresywnych liderów biznesu, którzy są siłą napędową transformacji. W Polsce nie potrafię wskazać nikogo takiego…
Potrzebne są więc regulacje, które nie tylko wymusza zmiany, ale również będą inspiracją i stworzą dodatkowe motywacje. Jak to zrobić? Model przecież już istnieje. Opiera się on na trzech filarach: pełna dekarbonizacja gospodarki, czyli przejście na energię odnawialną w stu procentach, zamknięcie obiegu, czyli stworzenie gospodarki cyrkularnej oznaczającej zakończenie ery marnotrawstwa surowców i rolnictwo regeneratywne, czyli takie, które sprawia, że gleba w naturalny sposób wchłania emisję dwutlenku węgla, produkując jednocześnie znacznie zdrowszą żywność.
Byłoby ogromnym sukcesem, gdyby w ciągu najbliższych 10 lat udało się wdrożyć wspomniane wcześniej 3 elementy i dzięki temu opanować kryzys klimatyczny i środowiskowy. Dlatego taką ważną rolę odgrywają świadome i odpowiedzialne marki i ich liderzy, którzy rozumieją już teraz, że zrównoważony rozwój to wyzwanie od którego zależy nasza bezpieczna przyszłość.