Portada del podcast

Szkoła Bardzo Wieczorowa Radia Katowice

 • Święci nie do końca święci

  13 JUN. 2024 · W dzisiejszej Szkole Bardzo Wieczorowej poruszony zostanie temat świętych. Jak możemy przeczytać w Encyklopedii PWN, święty to człowiek, który za życia był doskonały, a po śmierci uznany za wzór między innymi pod względem moralnym. Ale czy rzeczywiście wszyscy, którzy są świętymi, byli świętymi za życia?
  39m 41s
 • Pierre Bonnard

  11 JUN. 2024 · Bohaterem wykładu dr Anny Adamus-Matuszyńskiej jest Pierre Bonnard – francuski artysta, głównie malarz, który trochę pchnął malarstwo na inna drogę. Był twórcą nabizmu i dla niego oraz dla malarzy z jego kręgu, najważniejszy był kolor, barwa i przedstawianie na obrazach naszej codzienności. Chociaż bardzo dużo namalował też aktów, głównie swojej miłości Marty, która na tych obrazach, a malował ją przez lat kilkadziesiąt, w ogolę się nie starzała. Tak jak zapamiętał swoją muzę, gdy zobaczył ją po raz pierwszy, tak malował ją piękną, wysmukłą przez lata. Ale miał też inne muzy i kochanki, i o tym wszystkim w dzisiejszym wykładzie, który przygotował Marek Mierzwiak.
  48m 39s
 • Praca kobiet nigdy się nie kończy

  4 JUN. 2024 · Praca kobiet nigdy sie nie kończy to temat dzisiejszego wykładu Pani dr Małgorzaty Tkacz Janik. Na wielu przykładach opowie ona o tym jak kobiety pracowały prawie zawsze i prawie przez całe dnie. Na ich głowach była cała rodzina utrzymanie domu, wychowywanie dzieci, a i czasami jeszcze praca w jakimś przedsiębiorstwie czy fabryce. I tak to trwa  wielu lat, mimo, że też od lat kobiety walczą o równouprawnienie, o to, żeby  mogły zarabiać tyle ile mężczyźni i o to, aby one też czasami mogły decydować tak o sobie, swoim życiu jak i o swojej rodzinie. Niestety, muszą o tym w końcu, na poważnie, zadecydować mężczyźni.
  44m 15s
 • Parmigianino

  28 MAY. 2024 · To przydomek artystyczny malarza włoskiego epoki manieryzmu, którego też możemy nazywać Girolamo Francesco Maria Mazzola. Charakterystyczne dla jego malarstwa wydłużenie postaci, wyszukany wdzięk i odrzucenie postulatów realizmu stały się cechami typowymi dla wielu malarzy doby właśnie manieryzmu. Jego wspaniałe obrazy, które znajdują się w historii sztuki, to między innymi "Autoportret w wypukłym lustrze, "Madonna z długa szyją" czy "Kupido napinający łuk". O jego twórczości, ale i o bardzo ciekawym, choć bardzo krótkim życiu, wykłada w audycji Marka Mierzwiaka Ewelina Sobczyk Podleszańska 
  52m 56s
 • Hanka Ordonówna

  21 MAY. 2024 · Hanka Ordonówna podczas koncertów wypełniała sama cały wieczór i każdym wyjściem na scenę stwarzając nową postać: tragiczną lub wzruszająco śmieszną . Zawsze chciała śpiewać, ale dopiero po spotkaniu z Fryderykiem Jarosym, który nauczył ją jak ma się zachowywać na scenie i jak śpiewać - zyskała status gwiazdy. W 1933 roku wyszła za mąż za hrabiego Michała Tyszkiewicza, autora wielu jej piosenek. Przed śmiercią zdążyła napisać i wydać pod pseudonimem Weronika Hort książkę pt. "Tułacze dzieci". Pisała wiersze, nowele, przygotowywała książkę autobiograficzną. U kresu życia zaczęła także malować.O niebanalnym życiu Hanki Ordonówny rozmawia Maria Trzeciak z Markiem Mierzwiakiem.
  50m 3s
 • Krzysztof Król. Relacja z samym sobą

  21 MAY. 2024 · Nie relacją z matką czy ojcem, dziadkami, rodzeństwem, partnerem lub partnerką jest tą najważniejszą w życiu. Najważniejsza w życiu relacja to ta z samym sobą. Trwa bowiem przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu aż do samej śmierci. Kiedy jednak się zaczyna, co ma na nią wpływ i jak ważne jest, by była właściwa? O tym z Krzysztofem Królem, trenerem rozwoju osobistego, mówcą motywacyjnym i psychologiem rozmawia Joanna Opas.
  57m 52s
 • Śląsk magiczny

  14 MAY. 2024 · Od kilku lat takie właśnie stwierdzenie "Śląsk magiczny" pojawia się w książkach, które powstają oraz w spektaklach teatralnych, które Śląskowi są poświęcone. Ta kraina walcząca o to, aby wreszcie mogła znaleźć się w granicach Rzeczpospolitej, nie tylko znana jest ze swojej ofiary krwi. To tutaj ludzie przez lata kultywowali śląską i polską mowę, to tutaj powstawały wspaniałe dzieła kultury, czy to muzycznej, czy plastycznej. Teraz do tych dzieł dołączają filmy, sztuki teatralne i książki. O tym wszystkim w swoim wykładzie "Źródła śląskiej estetyki" mówi dr Jacek Kurek w rozmowie z Markiem Mierzwiakiem.
  50m 3s
 • Dzieci Wszechświata

  9 MAY. 2024 · Są takie książki, do których wciąż wracamy. Dotyczy ten zwyczaj na ogół ludzi z pasją. Są więc książki, które się nie starzeją. Za chwilę przypomnimy jedną z nich. To dobry moment, bo jest Tydzień Książki w Katowicach Mieście Nauki. Do książki Hoimara Ditfurtha "Dzieci Wszechświata" odwoływać będą się podczas wykładu w Szkole Bardzo Wieczorowej Beata Tomanek i jej gość. Tytuł tej książki dzisiaj, kiedy nauka od lat 70', czyli czasów jej wydania, poczyniła ogromne postępy, wciąż brzmi aktualnie i jest zapowiedzią fantastycznej opowieści, o czym będą się mogli państwo przekonać słuchając kolejnego wykładu, tym razem z zakresu ewolucji materii, w naszej radiowej Szkole Bardzo Wieczorowej.
  53m 18s
 • Małżeństwa w średniowieczu

  2 MAY. 2024 · Tym razem zajmiemy się sprawami monarszymi. Podczas wykładu, który poprowadzi profesor Bożena Czwojdrak z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego dowiemy się czy i co przyszłe średniowieczne królowe musiały zrobić, aby królowymi zostać. Czy bycie kobietą w średniowiecznej Polsce było łatwe i jak wyglądało życie królowej w królestwie..?
  43m 6s
 • Sztuka Bajkowego Króla

  25 ABR. 2024 · Tym razem wykład w naszej radiowej szkole Bardzo Wieczorowej dotyczyć będzie historii sztuki. Sztuka potrzebuje poza talentem i wizjonerstwem – inspiracji. Beata Tomanek i jej gość opowiedzą dzisiaj niezwykłą historię pewnego króla zakochanego w muzyce tak bardzo, że postanowił  właściwie wybudować do niej dekoracje. Można je zwiedzać do dzisiaj. Gdzie? – żeby się tego dowiedzieć trzeba będzie wysłuchać całego wykładu. 
  54m 26s

Szkoła Bardzo Wieczorowa – co zapewne zaskoczeniem nie jest – to radiowa akademia dla tych, którzy są ciekawi świata, których interesuje renesans w malarstwie bądź losy białych krwinek. Jeśli ktoś...

mostra más
Szkoła Bardzo Wieczorowa – co zapewne zaskoczeniem nie jest – to radiowa akademia dla tych, którzy są ciekawi świata, których interesuje renesans w malarstwie bądź losy białych krwinek. Jeśli ktoś woli posłuchać o programie Apollo bądź bardziej interesują go czasy II Wojny Światowej, także może znaleźć coś ciekawego dla siebie .
mostra menos
Información
Autor Radio Katowice S.A.
Categorías Ciencias
Página web -
Email -

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca