Portada del podcast

Update Technologiczny

 • Update technologiczny. Quo vadis silniku spalinowy?

  21 MAY. 2024 · Motoryzacja zmierza w stronę samochodów elektrycznych i wiele wskazuje na to, że w przyszłości silniki spalinowe odejdą do lamusa. Powód? Ekologia! Czy jednak na pewno nie da się nic zrobić? Usprawnić silniki lub zmienić paliwo? Rozwiązania szuka Kamil Jasek. 
  Played 7m 56s
 • Update technologiczny. Superkomputer

  14 MAY. 2024 · Superkomputery to jedne z najważniejszych narzędzi wpływających na postęp i odkrycia naukowe. Jak bardzo te potężne maszyny różnią się od blaszaków, które mamy w domach. Czy wiele zwykłych komputerów połączonych razem może im dorównać? Jak szybko superkomputer staje się przestarzały? Na te pytania odpowiada Kamil Jasek w Updacie Technologicznym. 
  Played 7m
 • Update technologiczny. Najpotężniejsze elektrownie na świecie

  7 MAY. 2024 · Energia elektryczna to paliwo naszej cywilizacji. Paliwo którego z roku na rok potrzebujemy coraz więcej. Dlatego też nie brakuje ogromnych inwestycji które mają nam je zapewnić. Kto produkuje najwięcej prądu, gdzie i w jaki sposób? W dzisiejszym updacie technologicznym Kamil Jasek przygląda się najpotężniejszym elektrowniom na świecie.
  Played 7m 2s
 • Update technologiczny. Materiały przyszłości

  23 ABR. 2024 · Świat dookoła nas cały czas się zmienia a wpływ na to mają m.in. stosowane przez nas materiały. Niegdyś dominowało drewno, metal, szkło. Później nadeszła era wszechobecnego plastiku. W Końcu jednak i ten zastąpiony zostanie czymś trwalszym czy bardziej ekologicznym. Jakie mogą być materiały przyszłości? Z czego będziemy budować samochody, komputery i statki kosmiczne? Na te pytania odpowiada w dzisiejszym Updacie Technologicznym Kamil Jasek.
  Played 6m 50s
 • Update technologiczny. Zasłonić Słońce

  2 ABR. 2024 · Naukowcy od lat ostrzegają przed zmianami klimatu a mimo tego, światowe zużycie paliw kopalnych nie maleje. Ale czy winny jest człowiek? Może to po prostu słońce za mocno świeci? A co gdyby je zakryć obniżając temperaturę na ziemi? O tym absurdalnie brzmiącym pomyśle opowiada w dzisiejszym Updacie Technologicznym Kamil Jasek. 
  Played 6m 36s
 • Update technologiczny. Kosmiczne wysypisko

  19 MAR. 2024 · Ziemska orbita staje się kosmicznym wysypiskiem śmieci.  Krążą po niej nie tylko urządzenia które już dawno przestały działać, ale także fragmenty rakiet czy satelitów które uległy dezintegracji. Wokół naszej planety zaczyna robić się nieco ciasno, gdyż każda z rozpędzonych cząstek jest potencjalnym zagrożeniem dla wykorzystywanych urządzeń. Czy ten problem można rozwiązać? Czy da się zbudować kosmiczną śmieciarkę? A może przyszłość jawi się w ciemnych barwach i wkrótce stworzymy sobie więzienie które uniemożliwi nam opuszczanie naszej planety?
  Played 8m 3s
 • Update technologiczny.Wąskie gardło świata

  5 MAR. 2024 · Na skutek ataków Houti spadła liczba przepraw przez kanał Sueski. Zamiast narażać swoją flotę na zniszczenie armatorzy wybierają dłuższa drogę dookoła Afryki. Ze względu na zmiany klimatu problemy ma także inna tętnica światowego krwioobiegu transportowego – kanał panamski. Czy istnieje alternatywa dzięki której ominąć można oba wąskie gardła?
  Played 9m 11s
 • Update Technologiczny. Nietypowe zastosowanie atomu

  20 FEB. 2024 · Atom w świecie technologii kojarzy nam się głównie z bombą lub elektrownią. To jednak nie jedyne sposoby na wykorzystanie paliwa jądrowego. Gdzie jeszcze się go stosuje, jakie urządzenia korzystają z energii atomowej? O tym w dzisiejszym Updacie Technologicznym opowiada Kamil Jasek.
  Played 8m 13s
 • Update Technologiczny. Podwodne habitaty

  14 FEB. 2024 · Ludziom udało się skolonizować wszystkie lądy, wejść na największe szczyty, wylądować na księżycu, zasiedlić nawet miejsca nieprzyjazne do życia. Naukowcy coraz głośniej mówią o planach kolonizacji marsa. Jest jednak miejsce na ziemi które wciąż jest dla nas nieznane i nie zostało okiełznane – to morza i oceany. Czy kiedyś zamieszkamy w miastach na morskim dnie? Czy są w ogóle takie plany? O tym w dzisiejszym Updacie Technologicznym opowiada Kamil Jasek.
  Played 7m 12s
 • Update Technologiczny. Walka z pustynnieniem

  6 FEB. 2024 · Obszary suche, w tym pustynie zajmują około 34% powierzchni lądowej naszej planety. Przez postępujące zmiany klimatyczne obszary te się powiększają a w miejscach w których kiedyś rozwijała się zieleń dominuje pustka. Czy przy pomocy nauki oraz technologii jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym problemem? Walka z pustynnieniem trwa od dekad a opowiada o niej w dzisiejszym updacie technologicznym Kamil Jasek.
  Played 7m 41s

Według prognoz futurologów w pewnym momencie postęp technologiczny będzie tak szybki, że wszelkie ludzkie przewidywania staną się nieaktualne. Ludzkość przestanie nadążać za przewyższającą nas intelektualnie sztuczną inteligencją. Do tego punktu...

mostra más
Według prognoz futurologów w pewnym momencie postęp technologiczny będzie tak szybki, że wszelkie ludzkie przewidywania staną się nieaktualne. Ludzkość przestanie nadążać za przewyższającą nas intelektualnie sztuczną inteligencją. Do tego punktu jeszcze daleka droga, lecz już teraz nietrudno zagubić się w dzisiejszej cyfrowej rzeczywistości. Update Technologiczny to podcast o najnowszych trendach i rozwiązaniach w świecie szeroko rozumianej nauki, technologii i informatyki. Aktualizację bazy wiedzy co wtorek przeprowadza Kamil Jasek.
mostra menos
Contactos
Información

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Portada del podcast

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca