Portada del podcast

Z drugiej ręki

  • ReBread: Chcemy, by czerstwy chleb stawał się nowym surowcem a nie odpadem

    12 DIC. 2022 · Co można wyczarować z czerstwiejącego chleba? Myślicie, że tylko grzanki i bułkę tartą. ReBread udowadnia, że o wiele więcej: przyprawy spożywcze, destylaty alkoholowe, piwo, kwas chlebowy, peeliingi do ciała, wkłady do drukarek 3D, a nawet podkłady do produkcji grzybów. - Pracujemy też nad projektem przetwarzania pieczywa w superfood dzięki specjalnym pleśniom. Ale to nie ta sama pleśń, która pojawia się, gdy zbyt długo nie wyrzucamy czerstwego pieczywa - zastrzega Bartłomiej Rak, założyciel i pomysłodawca REBREAD w rozmowie "Z drugiej ręki", którą prowadzą Edyta Kochlewska z dlahandlu.p i Ola Nagel z well.pl.
    Escuchado 30m 8s
  • Idea, technologia i potrzeby uchodźców z Ukrainy, czyli Lalafo w 3 hasłach

    12 DIC. 2022 · Dostają, rozpakowują, fotografują, umieszczają opis z rozmiarówką na stronie i wysyłają za darmo do potrzebujących - tak w skrócie działa Lalafo. Aplikacja sprzedaży używanych rzeczy świetnie rozwijała się od kilku lat we Wschodniej Europie. Jednak wojna w Ukrainie zmusiła jej twórców do opuszczenia kraju. Przyjechali do Polski i technologię, którą stworzyli dla sprzedaży ubrań z drugiej ręki, wykorzystują teraz, żeby pomagać rodakom, przekazując im, za pośrednictwem aplikacji, potrzebne rzeczy za darmo - mówi Jan Jankowski, dyrektor marketingu Lalafo. Głównymi darczyńcami póki co są uchodźcy z Ukrainy, darowujący rzeczy dla swoich rodaków. Jak ma się to szansę zmienić?
    Escuchado 30m 21s
  • Założycielka WoshWosh Odnowiliśmy 300 tysięcy par butów. A to dopiero początek

    12 DIC. 2022 · Zaczynała siedem lat temu, gdy hasło zero waste nie rezonowało w społeczeństwie z taką siłą jak obecnie. Teraz należy do najbardziej wpływowych liderek zrównoważonego rozwoju, a wszystko dzięki biznesowi odnawiania butów. Martyna Zastawna, założycielka WoshWosh ma nadzieję, że przedłużanie życia przedmiotom wejdzie do głównego nurtu konsumpcji, a póki co otwiera 500 mkw. pracownię, dzięki której kolejne setki tysięcy par butów zamiast na śmietnik, trafią do użytku. O tym ile kosztuje odnawianie butów, jak wygląda rynek napraw obuwia i jak prowadzi się firmę, która ma pozytywny wpływ na środowisko - Martyna Zastawna opowiada Edycie Kochlewskiej z dlahandlu.pl i Oli Nagel z well.pl w rozmowie "Z drugiej ręki".
    Escuchado 25m 43s
  • Łapanowski w ciągu dekady zero waste może stać się ekonomiczną koniecznością

    12 DIC. 2022 · Drożejąca żywność może spowodować, że zaczniemy poważnie podchodzić do niemarnowania żywności. Zwłaszcza, że w dłuższej perspektywie żywność będzie jeszcze droższa. Mówię to jako przedstawiciel pokolenia, które ma dostęp do komosy ryżowej, langustyny, tofu, soczewicy i krewetek. W perspektywie dekady może nastąpić tąpnięcie gospodarcze, które większość z nas tego pozbawi, więc zero waste stanie się także ekonomiczną koniecznością. To co mnie dodatkowo martwi to fakt, że staliśmy się zakładnikami plaistku. Póki co kupowanie żywności jest tożsame z wtłoczeniem na rynek kolejnych ton plastiku. Nie tracę jednak nadziei, bo cały świat szuka alternatyw dla palstiku i nowych opakowań - mówi Grzegorz Łapanowski, właściciel Szkoły na Widelcu, organizator warsztatów kulinarnych w podcaście Z drugiej ręki.
    Escuchado 34m 6s
  • Założyciel Yellow Octopus Zrównoważony rozwój musi się opłacać

    12 DIC. 2022 · Nie interesują mnie firmy, które produkują towary z organicznej bawełny, a ich klienci przytulają w weekendy drzewa, bo to jest segment świadomy swojego wpłwu na środowisko. Ja celuję w firmy, które wypuszają nowe modele odzieży w cyklu codziennym, bo tu jest praca do zrobienia - mówi Jacek Ostrowski, prezes Yellow Octopus, ekspert od rozwiązań technologicznych w zakresie zrównoważonej mody w rozmowie "Z drugiej ręki". Wierzę w odsprzedaż rzeczy używanych. Dlatego cztery lata temu zainwestowałem 750 tys. dolarów w spółkę Reflaunt.com, czyli platformę technologiczną obsługującą model resale dla takich firm jak Net-a-Porter, Balanciaga COS czy H&M. Teraz ich wycena to 32 mln dolarów. Wierzę też w przetwarzanie rzeczy, które nie nadają się do odsprzedaży. Z tego powodu rozwijam firmę Upcycle Labs, która z przetworzonej odzieży, obuwia i akcesoriów produkuje wyposażenie wnętrz i sklepów.
    Escuchado 35m 28s
  • Agata Krysiak Największe domy mody też szukają swoje drogi do bycia eko

    12 DIC. 2022 · Luksusowe domy mody szukają swojej drogi eko, otwierając platformy, które oferują ich poprzednie kolekcje lub używane towary od ich klientów. Na tej fali powstał serwis Gucci Vault a Alexander McQueen podpisał umowę z Vestiaire Collective. W ten sposób luksusowe produkty dalej krążą wśród klientów, ale w formule "z drugiej ręki". Form współpracy będzie coraz więcej, bo pojawiają się rozwiązania technologiczne, które sprawią, że proces odprzedaży zyska luksusowy sznyt - wskazuje Agata Krysiak, międzynarodowy ekspert na rynku mody premium i dóbr luksusowych.
    Escuchado 31m 30s
  • Michał Rusinek Zielona rewolucja potrzebuje polskich słów, żeby stać się naszą

    12 DIC. 2022 · Zielona rewolucja, póki co, opisywana jest tylko zwrotami angielskojęzycznymi. Brak polskich słów, na jej określenie, może spowodować, że będziemy traktować to zjawisko jako coś obcego, co jest odległe i co nas nie dotyczy. A przecież chcemy ją udomowić. Dlatego trzeba szukać określeń, opisujących dawanie przedmiotom drugiego lub nawet wielokrotnego życia - mówi Michał Rusinek, językoznawca, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego. W rozmowie z Olą Nagel i Edytą Kochlewską, Michał Rusinek zdradza także jak reaguje na słowo "vintage" i czy wszystko może być z drugiej ręki.
    Escuchado 19m 59s
  • Ada Fijał o modzie z recyklingu

    12 DIC. 2022 · Jak czerwony dywan reaguje na modę z drugiej ręki? Kiedy recykling ubraniowy przestał być faux pas a stał się trendem? Jaki przekaz niosą zniszczone trampki od Balanciagi i od kogo można pożyczyć marynarkę na premierę - opowiada Ada Fijał, aktorka i instagramerka, ekspertka od mody vintage w rozmowie Olą Nagel z well.pl i Edytą Kochlewską z dlahandlu.pl w ramach podcastu "Z drugiej ręki".
    Escuchado 26m 53s
  • Geopolityka i ekologia zmieniają wzorce zakupowe

    12 DIC. 2022 · Rozmowa z prof. Małgorzatą Molędą-Zdziech, socjologiem, kierownikiem Katedry Studiów Politycznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie o tym jak zmiany klimatyczne, a ostatnio także zmiany geopolityczne, które generują zakłócenia w łańcuchach dostaw i windują ceny, zmieniają naszą optykę konsumencką.
    Escuchado 20m 4s
  • Free Ukraina Store - inicjatywa, która tworzy wspólnotę

    12 DIC. 2022 · Rozmowa z Moniką Olejnik-Okuniewską, Marketing & PR Director, CPIPG Polska, współzałożycielką sklepu społecznego Free Ukraina Store.
    Escuchado 25m 23s
Rozmowy o konsumpcji w wersji vintage, podziel się, kup mniej, użyj jeszcze raz
Información
Autor Grupa PTWP
Categorías Moda y belleza
Página web -
Email -

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Portada del podcast

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca