Portada del podcast

Zielone Pogotowie

  • Co robić zimą, by użyźnić ziemię - Zielone Porady 59

    21 DIC. 2021 · Bywa, że w ogrodzie jest więcej pracy zimą niż latem. Jak to możliwe? Zima to czas dbania o glebę. Co zrobić, by spulchnić podłoże? Trzeba je ściółkować. Posłuchaj podcastu i dowiedz się, jak ściółkuje Zielone Pogotowie. Latem ziemię eksploatujemy: nawozimy ją, podlewamy, zbieramy plony, przekopujemy. Wszystkie nasze działania sprawiają, że ziemia staje się twarda, wyjałowiona, zakwaszona. Zimą można wszystkie szkody wyrządzone podłożu naprawić. Trzeba: uzupełnić ściółkę, wzbogacić ziemię w próchnicę, spulchnić glebę.
    Escuchado 24m 31s
  • Ochrona roślin zimą - Zielone Porady 58

    2 DIC. 2021 · Już przy zakupie rośliny warto sprawdzić, czy jest to odmiana wrażliwa na przymrozki. Zaoszczędzimy sobie w ten sposób wielu kłopotów. Większość roślin kupowanych w szkółkach, wyhodowanych w polskich warunkach, cieszy się wysoką mrozoodpornością. Gorzej jest z okazami z importu. Które rośliny trzeba zimą chronić przed przymrozkiem? Jakie odmiany są szczególnie wrażliwe na mróz? Dlaczego cebule kwiatowe lepiej ściółkować? Posłuchaj naszego podcastu, w którym odpowiadamy na wiele pytań naszych widzów.
    Escuchado 41m 24s
  • Jak zbierać deszczówkę? Zielone porady 57

    10 NOV. 2021 · Jak oszczędzać wodę w ogrodzie? Jak nie marnować deszczówki? Posłuchaj podcastu z naszym gościem Jakubem Garnisem, edukatorem ogrodniczym, prowadzącym profil na Instagramie @zrobtoznamionline. Jak zatrzymać wodę w ogrodzie? poprzez magazynowanie opadów atmosferycznych - deszczu, śniegu, gradu - w beczkach stawianych pod rynnami, w podziemnych zbiornikach, w stawach, oczkach wodnych. wykorzystując ściółkowanie naturalne - korę, trawę po ścięciu, szyszki, gałązki. Nie kamienie. dobierając odpowiednie rośliny i sadząc w ogrodzie kserofity. rezygnując z równego, zielonego, wolnego od chwastów trawnika. Trawnik jest największym pochłaniaczem wody, ale jeśli mimo wszystko chcesz mieć u siebie trawnik w stylu angielskim, to wykorzystaj nawadnianie automatyczne i kontroluj ilość i czas zużycia wody (idealnie, jeśli wykorzystasz wodę ze stawu do podlewania trawnika). pozwalając trawnikom zdziczeć albo siejąc łąki kwietne. Zaakceptujmy stokrotki, mniszki, i inne "chwasty" w trawie.
    Escuchado 21m 3s
  • Kołysanka, medytacja, wyciszenie wśród ptaków - Opowieści z rancza 5

    25 OCT. 2021 · Potrzebujesz się wyciszyć? Chcesz uśpić swojego niemowlaka? Albo siebie? A może musisz o czymś pomyśleć... Posłuchaj odgłosów z rancza. Śpiewu ptaków, odgłosu wsi... Tylko przyroda, nic więcej. Ten podcast to nie podcast, a nagranie z rancza, na którym słychać śpiew ptaków. Jeśli lubisz takie naturalne odgłosy, to wsłuchaj się w tę harmonię.
    Escuchado 13m 37s
  • Mikoryza - Opowieści z rancza 4

    20 SEP. 2021 · Mikoryzę - czyli symbiozę grzybów i korzeni obserwuję od dziecka. Zbieram i zjadam owoce tej współpracy - prawdziwki, maślaki itp., ale zawsze byłem też ciekawy, jak to wszystko działa gdzieś tam głębiej... Grzyby mikoryzowe rosną na korzeniach zwiększając ich powierzchnię chłonną. Rośliny są zdrowsze, otrzymują sole mineralne, więcej wody z gleby. Ale nie za darmo. Grzyby dostają w zamian glukozę, czyli podstawowy budulec grzybni. A ludzie otrzymują potem owoce tej współpracy, czyli… podgrzybki, prawdziwki, koźlaki, kurki itp. itd. Posłuchaj opowieści o tym, jak ja widzę mikoryzę
    Escuchado 23m 53s
  • Pszczoły moje koleżanki - Opowieści z rancza 3

    26 JUL. 2021 · Kiedy byłem... kiedy byłem małym chłopcem... pszczoły hodował tata. Mój brat mógł biegać wokół uli bez ubrań i nic się nie działo, ja natomiast nawet w ciuchach ochronnych nie miałem z pszczołami lekko. Unikałem więc ich towarzystwa, nie chciałem się o nich uczyć, przez wiele lat pszczoły nie zaprzątały moich myśli. Aż do czasu, gdy zacząłem dzielić się moją ogrodniczą pasją z innymi osobami. Widzowie widząc moje ranczo, zaczęli dopytywać o to, gdzie są pszczoły... - Taki duży teren bez uli!? - Jak to? - pytali. A że jestem człowiekiem czynu i potrafię dostrzec w naturze, co dla człowieka dobre, to dwa lata temu kupiłem ule, kupiłem pszczoły i strój pszczelarski, a dziś popijam wodę z miodem i pyłkiem kwiatowym mając świadomość, że to moje, własne. Choć w sumie, po prawdzie, podwędzone pszczołom... Posłuchaj historii o mojej przygodzie z pszczelarstwem. Pszczoły to zdrowie. Pożyteczne dla ludzi jak mało co.
    Escuchado 27m 11s
  • Stawy na komary - Opowieści z rancza 2

    12 JUL. 2021 · Jaki jest najlepszy sposób na komary na działce? Oczko wodne albo staw pełen ryb. Nigdy sam zbiornik wodny bez żadnych organizmów, które komarami się żywią. Sama woda to miejsce rozmnażania się komarów. Jeśli jednak do takich zbiorników wodnych wrzucimy ryby, to problem komarów znacznie się zmniejszy. Ryby żywią się komarami.
    Escuchado 6m 45s
  • Po co mi te stawy? - Opowieści z rancza 1

    23 JUN. 2021 · Oto pierwszy odcinek z cyklu "Opowieści z rancza". Wśród świergotu ptaków, wiatru i szumu wody będę przez kilka minut mówił na jeden wybrany temat. Pierwszy odcinek poświęcam stawom, których na ranczo nie brakuje, a nie brakuje ich dlatego, że sami je wykopaliśmy. Po co "rujnować" swoją działkę i kopać stawy? No właśnie... po to, żeby zapobiegać suszy, która w Polsce panuje. Ani śnieżne zimy, ani ulewne deszcze nie pomogą, jeśli nie stworzymy systemu, który tę wodę zatrzyma. W tym podcaście opowiadam, co nam daje woda, jak służy mnie, zwierzętom i rolnikom...
    Escuchado 12m 30s
  • Pszczoły w mieście - Zielone Porady 56

    2 JUN. 2021 · Czy można mieć pszczoły w mieście? Wbrew pozorom miasto może się okazać bardziej przyjazne owadom pożytecznym niż wieś, gdzie rolnicy stosują opryski, gdzie występują monokultury i środowisko bardzo nie sprzyja bioróżnorodności. Da się stworzyć miejsce pełne kwiatów w mieście, bo my takie stworzyliśmy. Oczywiście udało się to, gdyż mamy kawałek ziemi wolny od betonu. Nie zakładamy, że każdy może sobie pozwolić na stworzenie pasieki, ale warto szukać takich możliwości. Na własną rękę albo we wspólnocie. Pszczoły nie stanowią zagrożenia do momentu, gdy się ich nie zaatakuje. Same z siebie nie zrobią nikomu krzywdy. Potrafią użądlić tylko w obronie własnej i robią to niechętnie, gdyż tracąc żądło, giną. Jeśli więc boisz się użądlenia, to wiedz, że nasze ule stoją w pobliżu dużej instytucji państwowej i żadnego urzędnika pszczoła nie zaatakowała 😉 Co więcej, władze miasta chciały zakładać ul na dachu budynku, ale skoro my już zbudowaliśmy pasiekę, to wystarczyło. Bez pszczół, bez owadów zapylających, ludzie nie przeżyją. Tak przynajmniej mówią naukowcy i ma to sens, bo przecież bez zapylania nie będzie owoców i warzyw. Warto więc robić cokolwiek by tym owadom sprzyjać. Własna pasieka to duże przedsięwzięcie, ale można zacząć od małych rzeczy – od uprawiania kwiatów, od stosowania naturalnej ochrony roślin, albo robienia oprysków późnym wieczorem.
    Escuchado 16m 29s
  • Grządki w szklarni. Uprawa pod osłoną - Zielone Porady 55

    16 ABR. 2021 · Czy da się pod jednym dachem uprawiać pomidory, papryki, bakłażany, a na to jeszcze ogórki? Jak te wszystkie rośliny ze sobą pogodzić? Załóżmy, że chcesz mieć bakłażany, pomidory i ogórki. Podziel tunel na trzy części, największą przeznacz na bakłażany - niech będzie to koło ogórków, które lubią ciepło, ale niekoniecznie potrzebują słońca, natomiast pomidory posadź na przeciwnym rzędzie, gdyż wymagają one znacznie mniej podlewania niż ogórki, za to są tak samo żarłoczne jak bakłażany. Sukces upraw w tunelu zależeć będzie od kilku czynników od jakości podłoża. MUSI to być żyzna ziemia, najlepiej co roku wymieniana płodozmianu - każdego roku należy rośliny zamieniać miejscami od zachowania odpowiednich odległości, które łatwo wytyczyć stawiając, na przykład, deski albo niewielkie murki na wysokość jednej, dwóch cegieł.
    Escuchado 29m 14s

Zielone Pogotowie to podkcast tworzony przez Michalinę, Grzegorza i Was drodzy słuchacze, ale po kolei. W audycjach będziemy rozmawiać o roślinach i ogrodach. Będziemy starali się pomóc oraz dyskutować o...

mostra más
Zielone Pogotowie to podkcast tworzony przez Michalinę, Grzegorza i Was drodzy słuchacze, ale po kolei.

W audycjach będziemy rozmawiać o roślinach i ogrodach. Będziemy starali się pomóc oraz dyskutować o problemach z jakimi spotykamy się podczas pielęgnacji ogrodów.

Audycja nagrywana jest na żywo, niemal w każdą środę o 17:00 na grupie Zielone Inspiracje na Facebooku. W weekend poprzedzający nagranie członkowie grupy i słuchacze proponują i wybierają temat najbliższego spotkania. Jeżeli chcesz bezpośrednio brać udział w nagraniu zapraszamy na grupę i do zadawania pytań.
mostra menos
Contactos
Información

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Portada del podcast

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca