05 - Joab syn Ceruji część 1

26 de mar. de 2020 · 12m 56s
05 - Joab syn Ceruji część 1
Descripción

Dzisiejsza audycja będzie poświęcona średniemu synowi Ceruji czyli Joabowi. Był on chyba najbardziej znaczącym synem Cerui. Jego wujek Dawid, który prawdopodobnie był w wieku Joaba często powierzał właśnie Joabowi dowodzenie...

mostra más
Dzisiejsza audycja będzie poświęcona średniemu synowi Ceruji czyli Joabowi. Był on chyba najbardziej znaczącym synem Cerui. Jego wujek Dawid, który prawdopodobnie był w wieku Joaba często powierzał właśnie Joabowi dowodzenie swoją armią. Joab miał wiele dobrych cech takich jak zdolności organizacyjne i przywódcze. Umiał szybko podejmować decyzje i był bardzo lojalny wobec swojego wuja - króla Dawida. Jednocześnie był mściwy, pozbawiony skrupułów i przebiegle dążył do wykorzystania swojej pozycji. Ale zacznijmy od początku.

Joab pojawia się w Biblii zaraz po tym jak ginie król Saul. Dawid zostaje królem w Hebronie. Abner wódz wojska Saula ustanawia królem jego syna. Wybucha wojna, a dowódcą wojska Dawida jest właśnie Joab. Towarzyszą mu obaj jego bracia czyli Abiszaj i Asahel. O tym wszystkim czytamy w 2 Samuela rozdziale 2. Joab nie jest najstarszym synem Cerui, bo najstarszy jest Abiszaj, o nim opowiem w następnej audycji. Jednak to Joab jest dowódcą, a ludzie mu ufają. Jest też rozsądny.

Gdy dochodzi do spotkania armii, Joab zgadza się na propozycję Abnera, aby walczyło tylko 12 ludzi, po 6 z każdej armii. Miało to chyba rozstrzygnąć konflikt. Niestety wszyscy oni zginęli, a więc doszło do prawdziwej bitwy. Abner przegrał i gdy żołnierze Joaba dobijali jego ludzi zawołał do Joaba, żeby zaprzestał rzezi, bo to była wojna domowa. Joab zgodził się i odwołał swoich ludzi, dzięki czemu Abner odszedł za Jordan. Gdy Joab pozwalał odejść Abnerowi i resztce pokonanej armii nie wiedział jeszcze o śmierci swojego brata Asahela.

Wydaje się, że gdyby Joab wiedział o tym, że Abner zabił jego brata podczas walki to nie byłby tak wspaniałomyślny i nie wypuściłby Abnera i jego ludzi. Abner chyba o tym wiedział, bo gdy go gonił Asahel błagał go aby sobie odpuścił, bo jak Abner spojrzy w twarz jego bratu Joabowi, gdyby zabił Asahela. Jak jednak wiecie z poprzedniej audycji Asahel nie odpuścił i Abner go zabił. Joab tego nie mógł mu wybaczyć.

Później Abner pokłócił się z synem Saula, którego ustanowił królem i zaczął pertraktować z Dawidem. Obiecał, że jeżeli Dawid go przyjmie to on przeciągnie na stronę Dawida wszystkie plemiona Izraela. Abner przyszedł do Dawida do Hebronu gdy Joab był na wyprawie wojennej. Gdy wrócił i dowiedział się o wizycie Abnera wpadł do Dawida i wypomniał mu, że dał się oszukać Abnerowi. Później wysłał ludzi, którzy zawrócili Abnera i osobiście go zabił. Cała ta sytuacja pokazuje, że władza króla Dawida nie była wcale mocna. W 2 Samuela rozdziale 3 a ostatnim wersecie 39 czytamy jak Dawid rozpacza po śmierci Abnera i przyznaje, że nie jest w stanie nic zrobić, aby go pomścić, bo w zasadzie rządzą synowie Cerui. Miał na myśli przede wszystkim Joaba.

Po tym zabójstwie Joab popadł chyba w niełaskę i utracił swoje stanowisko wodza armii króla Dawida. W międzyczasie zginął syn Saula, który był królem i reszta Izraela przyszła do Dawida, aby jego ustanowić królem. Wtedy Dawid postanowił zdobyć Jerozolimę. Mieszkali tam Jebuzyci. Było to miasto na granicy plemienia Judy i Beniamina. Jebuzyci się wyśmiewali, że ich miasta są wstanie bronić kulawi i ślepi. Wtedy Dawid obiecał, że kto zdobędzie to miasto zostanie wodzem jego wojska. Jak myślicie, kto tego dokonał?

Niedaleko Jerozolimy było źródło wody nazywane Gichon. Znajdowało się ono za murami miasta, ale część wody płynęła do zbiornika wodnego za murami miasta. Problemem był tylko fakt, że ten zbiornik był pod ziemią. Jebusyci wyciągali wodę korzystając z 11 metrowego szybu. Biblia w 2 Samuela rozdziale 5 nie wyjawia dokładnie szczegółów, ale mówi o kanale wodnym. Wyobraźcie sobie Joaba, który wchodzi do Jaskinii, gdzie wytryska źródło Gichon, stamtąd przeciska się do podziemnego zbiornika za murami miasta, a następnie wspina po pionowej ścianie szybu 11 metrów w górę. Joab był tym który pierwszy wyruszył, aby przejść przez ten tunel i to właśnie on został wodzem.

Tak więc Joab był najwyraźniej wodzem armii Dawida, potem stracił ten przywilej gdy zabił Abnera, a teraz zdobył go ponownie brawurową akcją przewodząc podczas ataku na Jerozolimę. Dziś pewnie takiego żołnierza nazwalibyśmy komandosem. Jakie przywileje miał taki wódz. Biblia ich nie wymienia, ale później z opisu wojny domowej z Absalomem dowiadujemy się, że Joab miał 10 przybocznych. Dawid używał Joaba do różnych misji. Np. po pokonaniu Edomitów Joab został w ich kraju przez 6 miesięcy i starał się wymordować tam wszystkich mężczyzn. Później wybuchła wojna z Ammonitami, gdzie Joab zrobił dla króla Dawida coś strasznego. Jak do tego doszło?

W państwie Ammonitów zmienił się król. Popadł on w zatarg z Dawidem. Na czele armii wyruszył Joab. Jednak Ammonici zapłacili Syryjczykom aby napadli na armię Joaba z tyłu. Gdy on to zobaczył, oddał połowę armii swojemu bratu Abiszajowi. Joab pokonał Syryjczyków, a Ammonici uciekli przed Abiszajem. Gdy przyszła wiosna czyli sezon walk Dawid posłał Joaba, aby zdobył Rabbę, stolicę Ammonitów. W trakcie tego oblężenia Dawid miał romans z żoną jednego z żołnierzy oblegających Rabbę. Chodzi oczywiście o romans Dawida z Batszebą. Ona zaszła w ciążę, a więc Dawid kazał wezwać jej męża Uriasza niby w ramach przedstawienia jak przebiegają walki, ale tak naprawdę Dawid chciał, aby poszedł on do swojego domu i potem myślał, że to było jego dziecko.

Uriasz nie chciał jednak pójść do swojej żony, kiedy jego towarzysze broni walczyli z Ammonitami. Tak więc Dawid odesłał go z listem do Joaba. Uriasz zaniósł ten list Joabowi nie wiedząc, że jest tam na niego wyrok. Dawid nakazał wysłanie Uriasza w takie miejsce frontu, aby zginął. Joab tak zrobił. Wykonał polecenie Dawida zabijając jednego ze swoich najlepszych ludzi. Nie zadał żadnego pytania. Później Joab zdobył tą część Rabby ammonickiej, w której były zapasy wody. Wtedy napisał do Dawida, że miasto niedługo upadnie i aby Dawid przybył i sam ją zdobył, aby ludzie nie wiązali jego czyli Joaba z tym zwycięstwem.

Biografię Joaba będę kontynuował w następnym odcinku. Ale myślę, że już teraz można sporo o nim powiedzieć. Był bardzo lojalny wobec Dawida. Np. nie chciał aby zwycięstwo nad Ammonitami przypadło jemu. Był mściwy, zabił Abnera za to, że ten podczas bitwy zabił jego brata. Bez mrugnięcia okiem zabił też dla Dawida męża kochanki Dawida. Joab był też bardzo odważny. Akcja zdobycia Jerozolimy była brawurowa. Ale oczywiście historia Joaba jest dłuższa. Jej druga część będzie w następnym odcinku.
mostra menos
Información
Autor Piotr Borowski
Organización Piotr Borowski
Página web -
Etiquetas

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Portada del podcast

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca