06 - Joab syn Ceruji część 2

13 de may. de 2020 · 13m 18s
06 - Joab syn Ceruji część 2
Descripción

W momencie, kiedy nagrywam tą audycję wciąż jeszcze jest kwarantanna z powodu korona wirusa i to zarówno w Polsce jak i w Anglii. Może zaciekawi was fakt, że dzisiaj będziemy...

mostra más
W momencie, kiedy nagrywam tą audycję wciąż jeszcze jest kwarantanna z powodu korona wirusa i to zarówno w Polsce jak i w Anglii. Może zaciekawi was fakt, że dzisiaj będziemy mówić też o pladze, która spadła na Izrael w czasach króla Dawida, a której Joab chciał zapobiec, ale to za chwilę.

Podczas oblężenia Rabby amonickiej pokazał swoje całkowite przywiązanie do króla Dawida. Ten napisał mu, aby postawić Uriasza tam gdzie na pewno zginie. Joab dokładnie objerzał miasto i postawił Uriasza w takim miejscu, gdzie byli najdzielniejsi wojownicy amoniccy. Uriasz zginął. Tak więc niby Joab go nie zabił, ale w ogromny stopniu przyczynił się do jego śmierci i zrobił to wypełniając rozkazy Dawida. Później napisał do Dawida, aby przybył, bo miasto niedługo upadnie, a on nie chciałby dostać chwały za zdobycie go. Król Dawid przybył, dokończył oblężenia i zdobył miasto.

Dlaczego Joab nie chciał sam zdobywać miasta? W przeszłości Dawid był najdzielniejszym wodzem króla Saula. Gdy kiedyś wracali z boju kobiety śpiewały o nich, że Saul zabił setki wojowników, a Dawid tysiące. Król Saula właśnie wtedy postanowił zabić Dawida. Być może teraz Joab myślał podobnie. Po co mi chwała zwycięstwa. To może sprawić, że Dawid zacznie mnie nienawidzić jak wcześniej Saul nienawidził Dawida.

Później jeden z synów Dawida zabił drugiego. Tym zabójcą był Absalom. Uciekł on do swojego dziadka Talmaja, króla Gerszuru. Mówiłem o tym więcej w odcinku 3 o Maace, wnuczce Absaloma. Joab musiał przebywać wtedy blisko Dawida, bo Biblia mówi w 2 Samuela rozdziale 14, że Joab zauważył, że Dawid tęskni za swoim synem. Joab zastosował podobny zabieg jak prorok Natan. Być może wiedział, że gdyby poprosił Dawida bezpośrednio o pozwolenie na powrót Absaloma to król Dawid by się nie zgodził. Joab więc wysyła pewną kobietę, która udaje, że jeden jej syn zabił drugiego, a ona by chciała, aby temu zabójcy wybaczono, bo nie będzie miała żadnego syna. Dawid domyśla się, że to Joab wymyślił ten podstęp, ale pozwala Absalomowi wrócić tyle, że ma on być w swoim domu.

Wydaje się, że Joab próbował pomóc Absalomowi, ale gdy król pozwolił mu wrócić, ale nakazał żyć w odosobnieniu Joab doszedł chyba do wniosku, że nie ma co pomagać. Być może początkowo myślał, że po śmierci Dawida Absalom zostanie królem, ale teraz gdy widział, że Absalom jest w niełasce u Dawida postanowił już więcej nie mieszać się w tą sprawę. Absalom go jednak zmusił. Podpalił pole Joaba, który musiał się z nim spotkać i chyba aby mieć spokój porozmawiał z Dawidem i Absalom mógł przychodzić na dwór.

W tamtym czasie Dawid był chyba chory. Wykorzystał do Absalom i gdy przychodzili ludzie na sąd do króla mówił im, że Dawid ich nie przyjmie, ale gdyby on został królem to wszystko byłoby lepiej. W ten sposób przekonał ludzi, że będzie lepszym królem niż starzejący się i chyba wtedy chory Dawid. Bunt poparł cały Izrael, ale Joab pozostał wierny Dawidowi. Gdy doszło do bitwy między wojskami Dawida i Absaloma Dawid podzielił swoją armię na trzy części. Nie ufał chyba Joabowi do końca. Dał mu tylko ⅓ wojska. Pozostałe części dostali Abiszaj oraz Ittaj. Dawid przykazał aby pokonać armię Absaloma, ale jego samego nie zabijać. Joab jednak na to nie zważał i zabił Absaloma. Gdy Dawid zamiast cieszyć się ze zwycięstwa zaczął rozpaczać to właśnie Joab zagroził mu, że gdy nie podziękuje swoim żołnierzom, to Joab osobiście poprowadzi bunt przeciwko królowi. Dawid więc pozwolił, aby przemaszerowało przed nim zwycięskie wojsko, ale nie zapomniał co zrobił Joab. Zabił jego syna wbrew rozkazowi, a potem jeszcze groził Dawidowi.

Dawid postanowił wybaczyć wszystkim, którzy poparli jego syna. Wysłał posłańców do starszych Judy oraz do Amasy, swojego siostrzeńca. Dowódcą wojska przed buntem był Joab, ale gdy on lojalnie pozostał przy Dawidzie, to Absalom ustanowił nowego dowódcę czyli Amasę. Amasa był synem Abigail, siostry Ceruji. Tak więc Joab syn Ceriui i Amasa syn Abigail byli kuzynami. Teraz po buncie Dawid proponuje Amasie, który kierował wojskiem Absaloma, aby został dowódcą w miejsce Joaba.

Tak więc Dawid zrobił swego rodzaju amnestię i nie karał nikogo, kto wystąpił przeciwko niemu podczas buntu Absaloma. W ten sposób powrócił w zasadzie bez walki. Niestety wybuchł bunt pod dowództwem Szeby z plemienia Beniamina. Dawid ustanowił nowym wodzem wojska Amasę, więc polecił mu zakończyć ten bunt. Amasa jednak nie potrafił zebrać ludzi. Wtedy Dawid wysłał Abiszaja, który wziął po drodze swojego brata Joaba. Spotkali oni Amasę i Joab zabił go podstępem. Zabił go jednym pchnięciem.

Joab ponownie okazał się świetnym dowódcą i po zabiciu Szeby bunt się zakończył. Ponownie Joab stał na czele armii, ale Keretytami i Peletytami dowodził Benajasz. Była to osobista gwardia króla. Wygląda więc na to, że Joab wbrew Dawidowi wziął dowództwo armii i gdy wygrał nie było zabrać mu tej funkcji. Jednak Dawid nie powierzył mu swojej ochrony.

Do tego momentu Joab zabił dwóch ludzi, którym Dawid chciał przekazać dowodzenie swojej armii. Teraz jednak dzieje się coś dziwnego. Dawid postanawia policzyć swoich poddanych. Jest to czymś zły w oczach Joaba. Przeważa jednak słowo króla i Joab idzie policzyć. Biblia opisuje, że był to grzech i z tego powodu na Izrael spadła kara w postaci zarazy. Warto tutaj podkreślić, że Joab próbował powstrzymać Dawida przed tym liczeniem.

Gdy Dawid się zestarzał Joab poparł jego syna Adoniasza. Ten wyprawił ucztę i wprawdzie się nie koronował, ale zachowywał się jak następca. Dawid jednak zaskoczył wszystkich i kazał namaścić na króla Salomona. Przed śmiercią nakazał Salomonowi zabić kilka osób, którym przebaczył za życia. Wśród nich był także Joab.

Salomon poczekał, aż będzie miał pretekst. Adoniasz ten niedoszły król poprosił o ostatnią żonę króla Dawida. Zwyczajowo było to coś, co należało do następcy tronu. Salomon kazał więc zabić Adoniasz i przy okazji tego, kto go popierał czyli Joaba. Ochroną Salomona dowodził Benajasz, ten który chronił jego ojca. To właśnie Benajasza Salomon posłał aby zabił Joaba. Ten uciekł do przybytku i tam trzymał się ołtarza. Tam też został zabity.

Podsumowując: Joab był naprawdę zdolnym dowódcą. Potrafił kierować ludźmi, którzy chętnie szli za nim do walki. Można więc chyba powiedzieć, że miał charyzmę. Zamordował jednak przynajmniej cztery osoby. Najpierw Abnera, którego Dawid chciał mianować dowódcą, potem Uriasza, którego kazał mu zabić Dawid. Później zabił bezbronnego Absaloma, a na koniec swojego kuzyna Amasę, którego Dawid chciał mianować dowódcą. Jasno z tego wynika, że Joab był bezwzględny i zabijał każdego, kto mógł zabrać jego stanowisko. Miał jednak dobre cechy był lojalny wobec Dawida i chciał go powstrzymać przed tym spisem. Nie był jednak lojalny wobec Salomona.

W odcinku 4 mówiłem o Asahelu. Teraz w odcinkach 5 i 6 mówiłem o Joabie. Pozostał mi najstarszy z synów Cerui czyli Abiszaj. Jemu poświęcę odcinek 7. Tak więc do usłyszenia niedługo. Powiem tylko, że Abiszaj to moja ulubiona postać. Później przejdę chyba do rodziny Heroda i przy okazji powiem co nieco o cesarzach rzymskich i ich kontaktach z członkami rodziny Heroda Wielkiego.
mostra menos
Información
Autor Piotr Borowski
Organización Piotr Borowski
Página web -
Etiquetas

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Portada del podcast

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca