Nie z tej Ziemi EXTRA. Mikołaj Kopernik - fakty i mity. Rozmowa z prof. Krzysztofem Mikulskim

Nie z tej Ziemi EXTRA. Mikołaj Kopernik - fakty i mity. Rozmowa z prof. Krzysztofem Mikulskim
23 de abr. de 2023 · 50m 44s

W roku kopernikańskim szykujemy się do stworzenia cyklu dokumentalnego o Mikołaju Koperniku, który zmienił postrzeganie świata. Kojarzymy go jako astronoma, ale astronomia była jego pasją. Pracował jako lekarz, kanonik, administrator...

mostra más
W roku kopernikańskim szykujemy się do stworzenia cyklu dokumentalnego o Mikołaju Koperniku, który zmienił postrzeganie świata. Kojarzymy go jako astronoma, ale astronomia była jego pasją. Pracował jako lekarz, kanonik, administrator i dyplomata.

Był administratorem Olsztyna w czasie najazdu krzyżackiego i wymiernie przyczynił się do obrony miasta. Jako królewski wysłannik negocjował z Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackiego. Leczył najważniejszych ludzi. Był doskonałym matematykiem i filozofem.

Czy jest coś czego Kopernik nie umiał? Czy Mikołaj był zakochany? Jak to się stało, że bez teleskopu wywrócił ptolemejski układ planetarny do góry nogami?

Łukasz Szwej rozmawia z prof. Krzysztofem Mikulskim z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Profesor Mikulski jest współautorem i redaktorem licznych opracowań monograficznych dziejów miast pomorskich i warmińskich. Pozostaje członkiem Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk, któremu w latach 2012–2015 przewodniczył. Historyk badając genealogię rodu Mikołaja Kopernika ustalił, że przodkowie astronoma nie wywodzili się z Krakowa, a ze Śląska.
W tym roku świętujemy 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma.
mostra menos
Información
Autor Radio Katowice S.A.
Página web -
Etiquetas

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Portada del podcast

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca