Po co nam dziś science fiction?

25 de nov. de 2021 · 54m 52s
Po co nam dziś science fiction?
Descripción

Jak pisze Michał Cetnarowski w numerze specjalnym „Pisma”, „science fiction to nie dokładnie rozrysowana mapa opisująca przyszłość, tylko poligon eksperymentalny idei, laboratorium kultur i cywilizacji”. Jaką rolę odgrywają dziś literatura...

mostra más
Jak pisze Michał Cetnarowski w numerze specjalnym „Pisma”, „science fiction to nie dokładnie rozrysowana mapa opisująca przyszłość, tylko poligon eksperymentalny idei, laboratorium kultur i cywilizacji”. Jaką rolę odgrywają dziś literatura i filmy science fiction? Z czego wynika ich popularność? Czy fantastyka naukowa może wyręczyć futurologów albo pomóc w stymulowaniu rozwoju nauki i technologii? A może jest soczewką, w której skupiają się największe obawy ludzkości? Co o naszej rzeczywistości, o naszych lękach oraz fascynacjach „tu i teraz” mówią najpopularniejsze książki i produkcje należące do tego gatunku? O tym rozmawialiśmy w trakcie spotkania z cyklu Premiera Pisma zorganizowanego z okazji ukazania się numeru specjalnego „Wokół jutra”.

W dyskusji o science fiction wzięli udział Marta Kisiel (pisarka i tłumaczka, z wykształcenia polonistka. Autorka cykli Dożywocie oraz Małe Licho, zbioru opowiadań Pierwsze słowo, powieści z tzw. cyklu wrocławskiego oraz doskonale przyjętych komedii kryminalnych. Członkini grupy Fantastic Women Writers of Poland: Harda Horda oraz Stowarzyszenia Unia Literacka. W numerze specjalnym „Pisma” ukazało się jej opowiadanie Present Perfect), Rafał Kosik (pisarz, publicysta, scenarzysta i wydawca. Opublikował dwadzieścia siedem książek: science fiction dla dorosłych, na przykład powieści Mars, Vertical, Kameleon i Różaniec, serię Felix, Net i Nika dla młodzieży, której sprzedano już ponad 1,4 miliona egzemplarzy, oraz serię dla dzieci Amelia i Kuba) oraz dr hab. Mirosław Filiciak (Dyrektor Instytutu Nauk Humanistycznych, Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych w Warszawie, Kierownik Katedry Kulturoznawstwa, kierownik School of Ideas Uniwersytetu SWPS. Medioznawca. Zajmuje się wpływem mediów cyfrowych na uczestnictwo w kulturze. Autor książek: Wirtualny plac zabaw. Gry sieciowe i przemiany kultury współczesnej, Media, wersja beta oraz wspólnie z Alkiem Tarkowskim Dwa zero. Alfabet nowej kultury i inne teksty). Debatę poprowadziła dziennikarka od wielu lat związana z radiem, Justyna Dżbik.

Partnerem Premiery Pisma jest Empik.
mostra menos
Información
Autor Pismo. Magazyn opinii
Organización Pismo. Magazyn opinii
Página web -
Etiquetas

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Portada del podcast

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca