Premiera Pisma. Czy work-life balance to mit?

Premiera Pisma. Czy work-life balance to mit?
15 de may. de 2024 · 1h 20m 29s

Jesteśmy jednym z najciężej pracujących narodów w Europie. Co piąty z nas wyrabia regularnie nieodpłatne nadgodziny, ponad połowa deklaruje przemęczenie i przepracowanie. Pracoholizm rozlewa się falą po całym świecie, wpływając...

mostra más
Jesteśmy jednym z najciężej pracujących narodów w Europie. Co piąty z nas wyrabia regularnie nieodpłatne nadgodziny, ponad połowa deklaruje przemęczenie i przepracowanie. Pracoholizm rozlewa się falą po całym świecie, wpływając na nasze relacje, autonomię i zdrowie psychiczne. W tej perspektywie nieszczególnie dziwią nowe przepisy w polskim Kodeksie pracy, wprowadzane na podstawie unijnej dyrektywy mówiącej o konieczności zarządzenia zmian na rzecz większej równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. 

Czy jednak polski rynek pracy jest na te zmiany gotowy? Czym taka równowaga miałby być w praktyce? Czy rzeczywiście jest możliwa? I dlaczego coraz częściej obok hasła work-life balance pojawiają się nowe ujęcia tego tematu: work-life integrity czy work-life blending?

Podczas majowej Premiery Pisma rozmawialiśmy o tym, jakie role, poza zarobkową, odgrywa w naszym życiu praca, czy umiemy wyobrazić sobie świat, w którym role te zostałyby ograniczone, i czy polska gospodarka jest na takie ograniczenie gotowa.

W rozmowie wzięli udział:
Katarzyna Łodygowska – prawniczka, specjalistka prawa pracy, członkini Rady ds. Kobiet na Rynku Pracy przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; członkini Rady Fundacji Polskiego Instytutu Mindfulness. Na Instagramie jako @matka_prawnik.

dr Jarosław Grobelny –  doktor psychologii, specjalizuje się w obszarze psychologii pracy i organizacji. Prowadzi badania z obszaru pracy zdalnej, odpoczynku i odnowy pracowników, oraz efektywności zawodowej. Zajmuje się również prowadzeniem doradztwa dla organizacji z obszaru wspierania ich działalności narzędziami psychometrycznymi oraz wykorzystywaniem podejścia evidence-based.

Debatę poprowadziła Zuzanna Kowalczyk, redaktorka prowadząca w „Piśmie”, dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów.
mostra menos
Información
Autor Pismo. Magazyn opinii
Página web -
Etiquetas

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Portada del podcast

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca