• 57s
 • 15. Bölüm | Kontrolcülük

  25 MAY. 2024 · Modern dönemin bir yaşam şekline dönüşmüş olan her şeyi kontrol etme ihtiyacı artık o kadar normal geliyor ki buradaki aşırı hallerimizi fark edemiyoruz. Yaşamda seçimlerimizin yarattığı sonuçlar sınırlı, kaosa düzen getirme çabası bizi yoruyor. Yaşamda bir şeylerin peşinden gitmekle, çabayı bırakmak çok ince bir çizgidedir.  Bu bölümde kontrol etme dürtümüzün nerede durması gerektiğini ya da başımıza gelen şeylerde sandığımız kadar kontrolümüz olmadığını anlattım. Kontrol dürtüsünü yumuşatmak isteyenler bu bölüm tam size göre
  20m 44s
 • 14. Bölüm | Kalbimizin Patikası: Sabah Sayfaları

  12 ABR. 2024 · Julia Cameron'ın Sanatçının Yolu kitabının ana çalışması olan sabah sayfaları taze bir zihinle yazılan 3 sayfa yazıdan çok daha ötesidir. Çoğumuz zehirlerimizi iyi tanırız. Sabah Sayfaları da meditasyon gibi düşüncelerin bir panzehiridir. İhtiyacım olmayan, bana iyi gelmeyen, işime yaramayan düşünceleri bırakmaya ve yerine yenisini koymaya niyet ederim. Sabah Sayfaları, bu niyetle cesaretle çıktığım patika yollardan biridir.
  17m 15s
 • 13. Bölüm | Languishing : Hayata Karşı Keyifsizlik

  16 MAR. 2024 · Languishing; hayata karşı keyifsiz, tatsız, huzursuz hissetme modu. Depresyon kadar umutsuz, iyi hissedecek kadar coşkulu olmadığımız bu ara hal sendromunda, yaşam kalitemiz birçok alanda etkilenmeye başlayınca iç sesimiz bir şeyler yapmalıyız sinyalini verir. Bu bölümde languishing modunu ve çözüm önerilerini anlattım. Eğer hayattan keyif almıyorsanız, ne yaparsanız yapın bir şeyler bütünlük hissi vermiyorsa ve bu hal uzun süredir devam eden ruh halinize dönüşmeye başladıysa bu bölüm tam size göre Keyifli dinlemeler  
  23m 56s
 • 12. Bölüm | Ben ve Öteki

  30 DIC. 2023 · İnsan, benlik kavramını yaratırken bunu öteki üzerinden yapar. Modernizm sonucu bireyin ön plana çıkmasıyla “yalnızlık” insan için daha görünür oldu. Kendimi başkalarından ayırdığım öteki kavramı karşımda olan kişi tarafından fark edilebilmemi ve anlaşılabilmemi sağlar. Bunun için kendimizi merkez olarak belirleriz. Bu bölümde benlik kavramının oluşma sürecisini Psikinalist Jacques Lacan’ın Ayna Evresi üzerinden anlattım. 
  17m 59s
 • 11. Bölüm | Anlam Arayışı

  27 NOV. 2023 · İnsanı diğer canlılardan ayıran en büyük özelliği aklıdır. Bu yüzden akıl, hem insanı ormanın kralı yapmış hem de anlamı bulmaya dair derviş yapmış. Zihin aracılığıyla kurduğumuz bu bağda, zihnimiz ne kadar berraksa, ne kadar çarpıtmalardan uzaksa, ne kadar olanı olduğu gibi görüyorsa kalbiyle o kadar güçlü bağ kurabilir.   Kalbimizle bağ kurmak demek, doğru olanı görebilmek ve anlamlı olanı seçebilecek kadar farkındalığımızın olmasıdır.
  19m 45s
 • 10. Bölüm | Mutluluk

  28 JUL. 2023 · Mutluluğu sürekli yükselen ve alçalan bir şey olarak düşünemeyiz. Ara ara bu şekilde değişen modumuz hazdır. Mutluluk, hazdan farklı olarak daha uzun zamana yayılan, dalgalanmayan genel ruh halimizdir. Kendinize mutluluk nedir yerine beni ne mutlu eder diye sorun? Hepimiz mutluluk anlayışındaki fark bizi tek bir yöne götürmez.  Önemli olan hayatımda haz ve acı olmadığında ruh halim hangi eşikte duruyor ? İşte burası hepimizin mutluluğu eşiğidir.
  32m 36s
 • 9. Bölüm | Sanatta Salt Görünen

  27 JUN. 2023 · Pop Art sanatının öncü ismi Andy Warhol, sanatın belli kalıplara sığma zorunluluğu olmadığını ve sanat algısının da değişebileceğini ortaya koydu. 1960’lı yıllarda marketlerde her gün gördüğümüz Coca Cola şişerini ya da deterjan kutularını sergilediğinde, bu çalışmaları galeride görmek için insanlar sıraya girmiş ve eserleri milyon dolara satılmıştır. Tüketimi o kadar hız kazanmış ki “Fabrika” adını verdiği atölyesinde yaratmış olduğu kültürel nesneleri çoğaltıp sanatın biriciklik olma durumunu da bozmuş ve sanatı endüstri nesnesi haline getirmiştir. Normalde eser olarak sunulan şey hiçbir sınır ya da estetik kaygı taşımaz mı?. Acaba bir cola şişesi tasarım olarak gerçekten sanat eseri olabilir mi? Pop Art akımının sıradan nesneyi sanat eseri olarak sunma çabası ile Mindfulness'ın gündelik hayatta sıradan gördüğümüz şeylere bir sanat eserini incelerken gibi dikkatimizi verme çabası ortak bir noktada buluşabilir mi? 
  16m 28s
 • 8. Bölüm | Hakikatin Farkındalığı

  7 JUN. 2023 · Farkındalığın "olanı fark etme” ya da meditasyon pratiği dışında etik değerlerle olan ilişkisi nedir? Doğruluk, adalet, erdem gibi değerlerle farkında olma halinin nasıl bir ilişkisi olabilir?  Erdemin olmadığı bir farkındalık zihnimizi eğitmek için çokta işimize yaramıyor. Olanı fark etme hali zihnimizi bir yere kadar arındırsa da bunun etik değerlerle çevrelenmesi gerekir. Yalan söyleyen, kırıcı konuşan, adaletli olmayan birinin meditayon pratiği fazla ilerleyemez. Bu bölümde farkındalık ve etik ilişkisini anlattım.
  21m 58s
 • 7. Bölüm | Yoga & Doğu Felsefesi Kitap Önerisi - 35 Kitap

  5 FEB. 2023 · Yoga ve Uzak Doğu Felsefesi hakkında 35 temel kitabı önerdim. Bu seti bir tanışma olarak görebilirsiniz. Daha fazla kitap önerisi için instagram sayfamda öne çıkanlarda Kitap 1-2-3-4 ismiyle 800'ü aşkın kitap var.
  24m 24s

İnsan, doğası gereği bilmeyi arzular. Bizler merak eden, sorgulayan, gözlemleyen ve bunu yorumlayabilen varlıklarız. Evrim, bizleri yaşadığımız evrenin en akıllı canlısı yaparken, aynı zamanda kendimize dair sorgulamaları da beraberinde getirdi. ...

mostra más
İnsan, doğası gereği bilmeyi arzular. Bizler merak eden, sorgulayan, gözlemleyen ve bunu yorumlayabilen varlıklarız. Evrim, bizleri yaşadığımız evrenin en akıllı canlısı yaparken, aynı zamanda kendimize dair sorgulamaları da beraberinde getirdi. 

Farkındalık Sanatı, Buddha'nın Dharma öğretisini temel alarak felsefe, psikoloji ve edebiyattan seçkilerle size bir kaynak olmayı amaçlıyor. Yaşadığımız tüm deneyimleri iyi ya da kötü diye ayırmadan her şeyin geçip gittiğine ve hilkayelerimizi değiştiren şeyin bu geçiciliğe güvenmek olduğunu hatırlayın.

Yayınlayan I Hazel Kurtuldu
mostra menos
Contactos
Información

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca