Portada del podcast

Podcast psychoanalityczny ISPHS

 • O perwersji - rozmowa z Katarzyną Lendą Woźniak

  24 MAY. 2024 · Jest to druga w ramach podkastu Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal rozmowa Rafała Pniewskiego z Katarzyną Lenda Woźniak (psychoterapeutką i superwizorką psychoterapii psychoanalitycznej) o perwersji - trybie pracy umysłu, w którym znaczenia sa odwracane, prawdy zaprzeczane, chociaz dostrzegane i który służy unikaniu, a nie rozwojowi. Perwersja to szeroki temat, mozliwy do podejmowania w kontekscie struktury osobowości, obrony, tozsamości, psychopatologii, w konteście społecznym, politycznym i w obszarze sztuki - i temu ostatniemu poświecona jest spora część rozmowy. 
  Escuchado 42m 4s
 • Ustawa o zawodzie psychoterapeuty, cz. 3

  5 MAY. 2024 · Ostatnia część rozmowy o ustawie o zawodzie psychoterapeuty skupiła się nad przyszłością zarządzania tą sferą. Czy powinno być ono scentralizowane, czy oparte na ekspertach - przedstawicielach róznych psychoterapeutycznych nurtów, czy lepszym rozwiązaniem będzie zbudowanie wspólnego samorządu zawodowego bazującego na wieloletnim doświadczeniu już istniejących stowarzyszeń psychoterapeutycznych, czy może należałoby zacząć wszystko od zera.  Poruszony został również bardzo ważny dla środowiska psychoterapeutów temat: wybór konsultanta krajowego w dziedzinie psychoterapii.
  Escuchado 29m 1s
 • Ustawa o zawodzie psychoterapeuty, część 2

  27 ABR. 2024 · W drugiej części odcinka o pisaniun ustawy o zawodzie psychoterapeuty nadal rozmawiają Anna Grzelka, psychoterapeutka psychoanalityczna i dr Łukasz Müldner-Nieckowski, analityk jungowski, psychiatra i seksuolog. Podjęte w tej części wątki to spory w środowisku zawodowym psychoterapeutów dotyczące między innymi tego, czy powinien to być zawód wyłącznie medyczny, czy moze, z uwagi na jego połączenie z naukami społecznymi i humanistycznymi, lepiej byłoby zdefiniować psychoterapię jako zawód zaufania publicznego. Podstawowe regulacje zawodu psychoterapeuty wydają sie nie budzić watpliwości, ale to, czy o wystarczających kompetencjach do jego wykonywania ma decydować "bazowe" wykształcenie (medyczne lub psychologiczne) czy może, z powodu wielowymiarowości procesu psychoterapeutycznego nie tylko ono. W czyjej gestii powinno pozostawać orzekanie, czy psychoterapeuta pracuje prawidłowo? Jak określić, które metody pracy psychoterapeutycznej są właściwe, a które nie? Jak zapewnić samodzielność i niezalezność psychoterapeutów i zadbać o właściwy standard odpowiedzialności zawodowej? Wreszcie jakie grupowe procesy psychologiczne uruchamiają się przy okazji dyskusji o kształcie ustawy i jakie to jest doświadczenie dla osób zaangażowanych w jej powstawanie - o tym i o kilku jeszcze istotnych sprawach mozna posłuchać w tym odcinku podcastu ISPHS.
  Escuchado 44m 47s
 • Ustawa o zawodzie psychoterapeuty, część 1

  26 ABR. 2024 · O pracach nad ustawa o zawodzie psychoterapeuty rozmawiają Anna Grzelka, Łukasz Müldner-Nieckowski i Rafał Pniewski. Anna Grzelka, psychoterapeutka psychoanalityczna i prawniczka i Łukasz Müldner-Nieckowski, psychoterapeuta, psychiatra, seksuolog i analityk jungowski od wielu miesięcy koordynują prace Grupy Roboczej - oddolnie powstałej grupy nieco ponad siedemdziesięciu osób z około trzydziestu stowarzyszeń psychoterapeutycznych reprezentujących pięć najważniejszych nurtów psychoterapii. Wyjaśniają zawiłości prawa, opowiadają o tym, jak można skutecznie integrować środowisko zwodowe, jakie znaczenie ma stworzenie samorzadu, jak tłumaczyć język psychoterapii na język prawa i jakie wspólne standardy szkolenia w zawodzie psychoterapii ustalić, tak żeby dawało ono solidne podstawy do wykonywania zawodu psychoterapeuty i pomieszczało wynikające z róznych podejść psychoterapeutycznych różnice.  Rozmowę o tych i o wielu innych ważnych dla psychoterapii sprawach moderuje gospodarz podcastu ISPHS, psychoterapeuta psychoanalityczny Rafał Pniewski,. 
  Escuchado 30m 37s
 • O poczuciu winy - rozmowa z Robertem Sadowskim, część druga

  10 JUN. 2023 · Poczucie winy to zarówno niezbędne jak i trudne, a czasami nieznośne uczucie. Jaka jest jego rola, kiedy staje się przyczyną kłopotów, a kiedy sprzyja rozwojowi, skąd się bierze i jak się manifestuje - o tym i o wielu innych powiązanych z głównym tematem zagadnieniach rozmawiam z psychoanalitykiem, członkiem ISPHS, Robertem Sadowskim.
  Escuchado 25m 57s
 • O poczuciu winy - rozmowa z Robertem Sadowskim, część pierwsza

  10 JUN. 2023 · Poczucie winy to zarówno niezbędne jak i trudne, a czasami nieznośne uczucie. Jaka jest jego rola, kiedy staje się przyczyną kłopotów, a kiedy sprzyja rozwojowi, skąd się bierze i jak się manifestuje - o tym i o wielu innych powiązanych z głównym tematem zagadnieniach rozmawiam z psychoanalitykiem, członkiem ISPHS, Robertem Sadowskim.
  Escuchado 33m 21s
 • O naprawianiu - rozmowa z Wojtkiem Hańbowskim

  4 ABR. 2023 · Wojtek Hańbowski, psychoanalityk, wyjaśnia istotę fantazji i mechanizmów naprawczych, opowiada o wdzięczności, miłości i zdrowym poczuciu winy - tych wszystkich uczuciach, od których zależą udane związki i które są podstawą dobrego życia.
  Escuchado 30m 23s
 • Group Relations Conference, rozmowa z Iwona Sołtysińską

  7 FEB. 2023 · Odcinek o konferencji, która nie jest konferencją, o psychoanalitycznym grupowym doswiadczeniu, które jest okazją do nauczenia się czegoś o sobie i o funkcjonowaniu zespołów. Wszyscy należymy do zespołów, współtworzymy organizacje i instytucje. Pełnimy w nich różne role, często nie zdając sobie sprawy z tego, w jakich własnych i społecznych procesach uczestniczymy. Zapraszamy do wysłuchania, szczególnej uwadze polecamy osobom, które zajmują się zarządzaniem i osobom pracującycm w instytucjach zajmujących się leczeniem i pomaganiem.
  Escuchado 46m 12s
 • Od Maxa Schura do Hanny Segal, Polacy w historii psychoanalizy, rozmowa z Wojtkiem Hańbowskim

  24 JUL. 2022 · Hanna Segal, Esther Bick, Helena Deutch, Ludwig Jekels, Eugenia Sokolnicka, Ruth Riesenberg-Malcolm, Gustaw Bychowski i Maurycy Bornsztajn to bohaterowie tego odcinka podcastu ISPHS. O tym, jaki mieli wkład w rozwój psychoanalizy w Polsce i na świecie, o ich losach i odkryciach oraz o tym, czego można się od nich do dzisiaj nauczyć opowiada Wojtek Hańbowski - psychoanalityk, jeden z pionierów, a zarazem seniorów Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego.
  Escuchado 51m 17s
 • O perwersji, rozmowa z Katarzyną Lendą Woźniak

  4 MAR. 2022 · Odcinek o perwersjach nagraliśmy dwa dni przed atakiem Rosji na Ukrainę. Zabrzmi to gorzko, ale temat, który podjęliśmy okazał się bezlitośnie aktualny, chciałoby się powiedzieć nieludzki, ale niestety tak powiedzieć nie możemy. Żyjemy w perwersyjnym świecie, słowa takie jak prawo, demokracja i wolność są odzierane z ich znaczenia, używane przewrotnie i bezwstydnie przez tyranów. Mamy jednak nadzieję, że większość ludzi jest cały czas gotowa walczyć o ochronę i zachowanie najważniejszych ludzkich wartości. Zapraszamy do wysłuchania.
  Escuchado 43m 22s

Podcast Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal to rozmowy z psychoanalitykami i psychoterapeutami psychoanalitycznymi o praktykowaniu i teorii psychoanalizy, o problemach indywidualnych i zjawiskach społecznych oraz o wszystkim innym, co...

mostra más
Podcast Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal to rozmowy z psychoanalitykami i psychoterapeutami psychoanalitycznymi o praktykowaniu i teorii psychoanalizy, o problemach indywidualnych i zjawiskach społecznych oraz o wszystkim innym, co w jakikolwiek sposób dotyczy oglądanej okiem specjalistów ludzkiej psychologii .
mostra menos
Contactos
Información
Autor Podcast ISPHS
Categorías Salud mental
Página web -
Email isphsisphs@gmail.com

Parece que no tienes ningún episodio activo

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Actual

Portada del podcast

Parece que no tienes ningún episodio en cola

Echa un ojo al catálogo de Spreaker para descubrir nuevos contenidos.

Siguiente

Portada del episodio Portada del episodio

Cuánto silencio hay aquí...

¡Es hora de descubrir nuevos episodios!

Descubre
Tu librería
Busca